Medycyna potrafi sobie poradzić z tym problemem, poprzez odpowiednie terapie, w tym również in vitro. Jest to nowoczesna, zaawansowana metoda, ale i kosztowna. Teraz z pomocą finansową przyszedł rządowy program refundacji in vitro, który obejmuje pary w całej Polsce. Jego realizatorami są ośrodki wspomaganego rozrodu, jak Klinika Bocian w Łodzi.

Jak wygląda finansowanie in vitro?

Rządowy program finansowania in vitro sprawia, że znacznie więcej par będzie mogło skorzystać z metod wspomaganego rozrodu. Refundacja w tym przypadku obejmuje m.in. wizyty lekarskie, niezbędne badania, punkcję jajników, zapłodnienie pozaustrojowe i procedury embriologiczne, transfer zarodków, a także ich kriokonserwację. Pary mogą skorzystać z in vitro z wykorzystaniem własnych gamet, ale także z procedur z dawstwem nasienia, komórek jajowych lub zarodków. Co więcej program zakłada też pomoc osobom zmagającym się z chorobami onkologicznymi. Z myślą o nich będą finansowane procedury kriokonserwacji plemników i komórek jajowych, czyli ich zabezpieczenia.

Z ilu refundowanych in vitro może skorzystać para?

Przystępujące do programu pary mogą podejść do 6 indywidualnych procedur in vitro. Maksymalnie do 4 cykli in vitro w przypadku własnych gamet lub nasienia dawcy. Do 6 cykli z wykorzystaniem zarodków dawców. Maksymalnie do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyń. Pary, które mają zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur, także będą mogły skorzystać z finansowania w ramach rządowego programu. Warto przy tym wspomnieć, że osoby posiadające już dzieci, także będą mogły starać się o rodzeństwo dla nich, oczywiście po pozytywnym przejściu procesu kwalifikacji.

Jakie kryteria kwalifikacji do in vitro obowiązują pary?

Do programu mogą przystąpić pary zarówno te w związku małżeński, jaki i będące we wspólnym pożyciu. Wiek też jest tu ważny. Górna granica w przypadku kobiet wynosi 42 lata, gdy korzystają z własnych komórek jajowych lub plemników dawcy, oraz 45 lat w sytuacji in vitro z dawstwem oocytów lub zarodków. U mężczyzn określono także maksymalny wiek na poziomie 55 lat. Zapłodnienie pozaustrojowe wymaga także kwalifikacji medycznej. Weryfikacji podlega przyczyna niepłodności, jak również wcześniej podejmowane próby leczenia. Opinia psychologa też będzie niezbędna, zwłaszcza w przypadku korzystania z dawstwa.

Gdzie skorzystać z refundacji in vitro?

Realizatorami rządowego programu in vitro są ośrodki wspomaganego rozrodu, wyłonione w drodze konkursu. Do nich należy Klinika Bocian w Łodzi, zlokalizowana w centrum miasta, przy ul. Piotrkowskiej 157a, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą metod zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.


Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do kliniki +48 42 620 00 20
lub odwiedzając stronę internetową:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro