Niejednokrotnie potrzebują leczenia z zastosowaniem nowoczesnych metod, takich jak in vitro, żeby mieć szansę na uzyskanie ciąży i urodzenie dziecka. Zapłodnienie pozaustrojowe jest metodą proponowaną pacjentom, którzy mają odpowiednie wskazania medyczne, jak również w sytuacjach, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły u nich oczekiwanego rezultatu w postaci dodatniego testu ciążowego. Specjalistycznym miejscem w Łodzi, gdzie można zgłosić się po pomoc, jest Klinika Bocian.
Jakie są wskazania do in vitro?
Zaburzenia płodności mogą pojawić się zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania u obojga partnerów, które najlepiej wykonać w klinice leczenia niepłodności, takiej jak Klinika Bocian. W przypadku mężczyzn wskazaniami do przystąpienia do procedury in vitro są m.in. nieprawidłowe parametry nasienia, jak chociażby obniżona liczebność plemników w spermie nazywana też oligospermią, ich całkowity brak, czyli azoospermia, jak również zaburzony ruch lub budowa plemników. A jak to wygląda u kobiet? Zapłodnienie in vitro jest zalecane, gdy zmagają się ze schorzeniami takimi jak niedrożność jajowodów, endometrioza, zaburzenia hormonalne, niska rezerwa jajnikowa, przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF). Nie można też zapomnieć o uwzględnieniu niepłodności idiopatycznej, czyli takiej o nieznanej przyczynie pojawiającej się u płci męskiej i żeńskiej. Wskazaniem do in vitro jest również niepowodzenie innych metod leczenia niepłodności, takich jak terapie za pomocą leków czy wcześniejsze nieudane próby inseminacji domacicznej (IUI).
Jak wygląda kwalifikacja do in vitro?
Cały proces leczenia metodą in vitro rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą ds. leczenia niepłodności, który przeprowadza wywiad medyczny z pacjentami oraz zleca wykonanie niezbędnych badań. I tu uwaga, warto być szczerym z lekarzem, zwłaszcza jeżeli chodzi o stosowane używki i przebyte w przeszłości choroby. To wszystko może być ważne dla powodzenia procesu leczenia. W przypadku mężczyzn kluczowe jest badanie nasienia, natomiast u Pań badania hormonalne i USG narządów rodnych. W przypadku niewykrycia źródła problemu niepłodności lekarz może zalecić rozszerzone badania takie jak badanie drożności jajowodów, histeroskopię, badania genetyczne, immunologiczne i pogłębioną analizę spermy. Co więcej, para zanim przystąpi do procedury in vitro, musi wykonać badania wirusologiczne w kierunku HIV, VDRL, wirusowego zapalenia wątroby, a także mieć określoną grupę krwi. U kobiet są wymagane też aktualne badania na różyczkę, chlamydię, toksoplazmozę oraz cytologia i biocenoza pochwy. Gdzie najlepiej udać się po pomoc? Należy wybrać ośrodek posiadający doświadczenie w leczeniu niepłodności. Jednym z takich miejsc jest Klinika Bocian w Łodzi zlokalizowana w samym centrum miasta przy ul. Piotrkowskiej 157a. Nowoczesny ośrodek posiada w swoim zespole szereg lekarzy specjalizujących się w medycynie wspomaganego rozrodu i certyfikowanych embriologów.
Jak wygląda procedura in vitro w Klinice Bocian w Łodzi?
Po udanej kwalifikacji do leczenia metodą in vitro kobieta musi rozpocząć hormonalną stymulację jajników pod kontrolą lekarza prowadzącego. Dalszym krokiem jest punkcja jajników i pobranie komórek jajowych, które embriolog zapładnia wcześniej pozyskanym nasieniem od mężczyzny Wszystko odbywa się w laboratorium embriologicznym. Co dzieje się dalej? Zapłodnione komórki jajowe rozwijają się przez kilka dni. Później następuje transfer zarodka do jamy macicy. Nietransferowane zarodki są zamrażane i mogą być użyte przez parę w przyszłości. Aby potwierdzić ciążę, po ok. dwóch tygodniach od punkcji należy wykonać badanie stężenia Beta hCG, które jest najbardziej wiarygodnym testem ciążowym.
Pary, które są zainteresowane umówieniem się na wizytę do specjalistów w Klinice Bocian w Łodzi, mogą kontaktować się bezpośrednio z placówką
pod numer telefonu: +48 42 620 00 20 lub poprzez adres mailowy: lodz@klinikabocian.pl.
Komentarze do artykułu: In vitro szansą na rodzicielstwo w Łodzi
Nasi internauci napisali 0 komentarzy