Niektóre z objawów na liściach mogą też sugerować błędy pielęgnacyjne. Co warto wiedzieć o pielęgnacji poinsecji, by nadal po świętach urzekała swoistym wdziękiem? Na co przeważnie cierpi i jak ją uchronić przed chorobami? Sprawdź, dlaczego gwiazda betlejemska traci liście.

Optymalne warunki do uprawy gwiazdy betlejemskiej


Poinsecja, inaczej gwiazda betlejemska i wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima), to roślina pochodząca z ciepłego Meksyku, stąd lubi wyższe temperatury. W naturalnym środowisku rośnie w słonecznym stanowisku, w ziemi, uzyskując sporawe rozmiary. W Polsce możemy ją uprawiać w doniczce, w której osiąga wysokość maksymalnie kilkudziesięciu centymetrów. Nie jest trudna w pielęgnacji, ma jednak swoje małe wymaganie.

Przede wszystkim gwiazda betlejemska nie znosi przeciągów i miejsc tuż przy grzejnikach. Zapewnij jej dostęp do światła. Zimą może stać nawet na słonecznym parapecie, ale lubi także półcień. Zadbaj jednak przede wszystkim o to, by doniczka z poinsecją stała w zacisznym i przyjemnym miejscu, bez stałych przeciągów, ciągłych zmian temperatur i przesadnego gorąca unoszącego się z kaloryfera. Optymalna temperatura dla wilczomlecza jest określana na około 18-22°C.

Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście? Najczęstsze problemy


Boże Narodzenie minęło, ale chcesz zachować piękno poinsecji na dłużej. Niestety ta zaczyna tracić wigor i mizernieje. Liście stają się żółte lub brunatne, licznie opadają, a na koniec pozostają same nieatrakcyjne gołe pędy. Co jest tego powodem? Jakie choroby mogą atakować gwiazdę betlejemską i co może przyczyniać się do pogorszenia jej stanu?

Objaw: Żółknięcie liści

Kiedy poinsecja mizernieje, przyczyn takiego stanu można szukać najpierw w nieprawidłowej pielęgnacji. Żółknięcie jej liście jest najczęściej spowodowane zbyt obfitym podlewaniem podłoża lub zbyt niską temperaturą pomieszczenia. Gwiazda betlejemska kiepsko znosi dużą wilgoć.

Przesadne podlewanie doprowadza do ekspresowego gnicia korzeni. Trudno jest później odratować poinsecję z takiego stanu. Dlatego zawsze oszczędnie podlewaj roślinę, a nadmiar wody od razu usuwaj z podstawki. Ważny jest też drenaż podłoża. Nawadniaj gwiazdę betlejemską częściej małymi dawkami – co kilka dni – niż rzadko, ale obficie.

W wyniku przelania często rozwijają się infekcje bakteryjne lub grzybicze: miękka zgnilizna bakteryjna, szara pleśń, fuzarioza, bakteryjna plamistość liści poinsecji. Mogą wystąpić zgnilizna podstawy pędu, brunatne plamy na całej długości łodyg, ciemne plamy na liściach i przylistkach. Wówczas okaz jest nie do odratowania – należy go wyrzucić. Po usunięciu rośliny sąsiadujące z nią wcześniej gatunki warto zapobiegawczo spryskać preparatem przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym.

Żółknięcie liści, zanim jeszcze opadną, może być także spowodowane uszkodzeniem systemu korzeniowego, zbyt wysoką wilgotnością powietrza lub silnym przemarznięciem rośliny podczas transportu.

gwiazda betlejemska

Objaw: Gwiazda betlejemska masowo gubi liście

Przyczyn utraty jeszcze zielonych liści przez poinsecję może być kilka. Najczęściej to brak dostępu do światła słonecznego, ustawienie jej blisko rozgrzanego kaloryfera, narażanie jej na częste przeciągi i chłody.

Gwiazda betlejemska nie znosi niskiej temperatury, ciemności oraz przeciągów. Wystawiając je na te czynniki, szybko zmizernieje. Dlatego też, kiedy mijają święta, nie przestawiaj jej do mało przyjaznego miejsca. Będzie jeszcze atrakcyjna także w styczniu. Później możesz wykonać odmłodzenie poinsecji (obcinanie pędów do 1/3 wysokości, przechowanie rośliny przez 2-3 miesiące w chłodnym miejscu, a później przesadzenie jej do świeżego podłoża), które pozwoli jej na ponowne zakwitnięcie na kolejne święta.

Objaw: Brzegi liści poinsecji brunatnieją lub pojawiają się brązowe plamy

Brązowienie liści gwiazdy betlejemskiej może świadczyć o niedoborze składników pokarmowych. Rzadko to się jednak zdarza w przypadku niedawno zakupionej rośliny, która ma świeże podłoże pełne substancji odżywczych. Bardziej prawdopodobne może okazać się pojawienie się infekcji bakteryjnej – bakteryjnej plamistości liści poinsecji.

Objawia się tym, że najpierw dolna część liści, a później górna, obsypuje się drobnymi szarymi plamami, które z czasem brunatnieją i powiększają się. Następnie liście opadają.

Z kolei gdy zauważysz zwisanie liści gwiazdy betlejemskiej, niezwłocznie ją podlej. To prawdopodobnie wynik przesuszenia jej podłoża i zbyt suchego powietrza. Przesuszone liście i pędy wytnij szybkimi ruchami ostrym sekatorem – doskonałej jakości narzędzia znajdziesz w sklepie Domitech.

Gwiazda betlejemska traci liście zaraz po kupieniu albo tuż po Bożym Narodzeniu?

Zwracaj uwagę na miejsca, w jakich poinsecja jest sprzedawana w sklepie – czy ma dostęp do światła słonecznego, optymalną temperaturę oraz nie jest narażana na przeciągi. Jeśli kupiona tuż przed świętami szybko marnieje, choć jest w domu odpowiednio pielęgnowana i stoi w przyjaznym miejscu, prawdopodobnie nie miała odpowiednich warunków w sklepie.

Pod żadnym pozorem nie kupuj gwiazdy sprzedawanej na dworze – możesz mieć pewność, że nie dotrwa do Święta Trzech Króli.