Jak łatwo zauważyć, temperatura ma miejsce w każdej dziedzinie naszego życia, a za jej dokładny pomiar odpowiedzialne są czujniki temperatury. W jakich urządzeniach możemy je spotkać?
Czujnik temperatury jest podstawowym elementem urządzenia elektronicznego. Dzięki prawidłowemu odczytowi temperatury, układ scalony może pracować bezpiecznie i z pełną sprawnością. Ważne jest, by czujnik temperatury był dobrze dobrany do swojego zadania. Na rynku dostępnych jest wiele sensorów, a te odpowiedzialne za monitorowanie temperatury silnika w samochodzie są zupełnie inne od tych wykorzystywanych w systemach klimatyzacji.
Gdzie stosujemy czujniki temperatury?
Mnogość rodzajów czujników temperatury pozwala na ich szerokie zastosowanie. Odpowiednio dobrany i zainstalowany czujnik może bezbłędnie funkcjonować przez lata. Gdzie stosuje się czujnik temperatury?
Wewnątrz urządzeń elektronicznych
Czujniki temperatury zintegrowane stosuje się wewnątrz urządzeń elektronicznych. Montuje się je z elementem pomiarowym w jednej obudowie. Chronią one przed przegrzaniem się urządzenia i zabezpieczają przed nieodwracalnym uszkodzeniem sprzętu. Pracują w zakresie -55 do +150°C.
W zbiornikach
W zbiornikach stosuje się czujniki temperatury zdalne. Pozwalają one kontrolować proces przemysłowy w trudnych warunkach, tj. destylację ropy naftowej, produkcji artykułów spożywczych. Pracują w maksymalnym zakresie -270°C do ponad +1800°C.
W układach scalonych
Diody półprzewodnikowe również umożliwiają pomiar temperatury. Instaluje się je np. w układach scalonych ASIC. Swoją popularność zawdzięczają niewielkim rozmiarom i niskim kosztom. Pracują w zakresie -55 do ok. +150°C.
W lotnictwie i motoryzacji
Czujniki temperatury stosowane w lotnictwie i motoryzacji to najczęściej termopary. Czujniki termoelektryczne mierzą temperaturę w najszerszym zakresie tj. od -270°C do ponad +1800°C. Instaluje się je we wnętrzu silnika do pomiaru jego temperatury.
W silnikach elektrycznych
W silnikach elektrycznych wykorzystuje się czujniki termorezystancyjne. Tego typu czujniki temperatury instaluje się w silnikach elektrycznych do sygnalizacji przekroczenia określonej temperatury. Pozwala to zabezpieczyć układ przed nadmiernym natężeniem prądu. Pracują w zakresie -150 do 800°C, największą dokładność osiągają jednak w widełkach -100 do 50°C.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz