Fotowoltaika i solary spełniają zupełnie inne funkcje. Czym różnią się solary od fotowoltaiki? Który system bardziej się opłaca i jakie korzyści przynosi?
Fotowoltaika - jak to działa?
Na instalację fotowoltaiczną składa się cały zestaw urządzeń - najważniejszymi z nich są moduły fotowoltaiczne, inwerter czy system montażowy. Jak działa fotowoltaika? Promienie słoneczne padają na moduły fotowoltaiczne i zamieniane są w czystą energię. Aby fotowoltaika działała poprawnie i produkowała prąd potrzebuje nośnika - fotonu. Foton jako nośnik oddziaływań elektrycznych wprawia w ruch elektrony i produkuje napięcie elektryczne. Prąd stały wyprodukowany w panelach fotowoltaicznych trafia do inwertera. Inwerter konwertuje go na prąd zmienny - taki, z którego korzystamy na co dzień. Prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę może zasilać wszystkie urządzenia - lodówkę, pralkę, laptopy czy system grzewczy. Bardzo popularnym i energooszczędnym rozwiązaniem jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Połączenie to tworzy praktycznie zeroenergetyczny system, dzięki któremu za darmo zasilisz swój dom, ogrzejesz wodę użytkową i budynek.
Kolektory słoneczne - jak to działa?
Zasada działania systemu kolektorów słonecznych jest prosta. Panel solarny, umieszczony np. na dachu budynku zamienia promieniowanie słoneczne w ciepło. Nośnikiem ciepła w kolektorze jest roztwór glikolu propylenowego, który krąży w instalacji. Bateria kolektora połączona jest hydraulicznie z wężownicą umieszczoną w podgrzewaczu wody użytkowej. Nośnik zbiera ciepło z kolektorów i przekazuje je do wężownicy, która nagrzewa wodę użytkową w podgrzewaczu. Dzięki temu systemowi to energia słoneczna nagrzewa ciepłą wodę użytkową, która wykorzystywana jest w domu. Główną zaletą kolektorów słonecznych jest to, że w ekologiczny i ekonomiczny sposób pozyskują ciepłą wodę użytkową. Solary są energooszczędne, dobrze dobrany i poprawnie zamontowany system pozwala zaspokoić nawet 70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę w gospodarstwie domowym.
Solary a moduły fotowoltaiczne - różnice
Główną i znaczącą różnicą pomiędzy fotowoltaiką a solarami jest to, że kolektory służą wyłącznie do podgrzania ciepłej wody użytkowej, a fotowoltaika produkuje energię elektryczną o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Prąd z instalacji fotowoltaicznej wykorzystywany jest do zasilenia wszystkich sprzętów w domu - także do zasilania systemu grzewczego. Warto zwrócić uwagę na to, że solary działają tylko wtedy, gdy świeci słońce, dlatego mają sporą stratę ciepła w chłodne dni. Fotowoltaika natomiast produkuje prąd zawsze, gdy jest jasno - od świtu do zmierzchu.
Fotowoltaika czy kolektory - co się bardziej opłaca?
Opłacalność fotowoltaiki ze względu na wszechstronne zastosowanie produkowanej przez nią energii jest wyższa. Odpowiednio zaprojektowana instalacja i dobrze dobrana moc modułów jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu. Porównując obie technologie można stwierdzić, że fotowoltaika jest bardziej opłacalna. moduły fotowoltaiczne cechują się długą żywotnością i wysoką efektywnością, a produkowany przez nią prąd można wszechstronnie wykorzystać - do zasilania urządzeń codziennego użytku czy do zasilania źródła ciepła w domu np. pompy ciepła. Jeśli szukasz opłacalnego systemu, który obniży rachunki w twoim domu do minimum i będzie ekologiczny wybierz fotowoltaikę.
Komentarze do artykułu: Fotowoltaika czy solary – co wybrać?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy