Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zalicza się alkomaty półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. To, co różni oba te typy jest m.in. ich konstrukcja. W takich urządzeniach stosowane są inne rodzaje sensorów. Co to oznacza i czym dokładnie różnią się alkomaty elektrochemiczne i półprzewodnikowe?

Zasada działania alkomatów

Jak wspomniano wcześniej, w alkomatach półprzewodnikowych i elektrochemicznych zastosowane są inne modele sensorów. Oznacza to, że sposób ich działania się różni, a pomiar wykonywany jest na podstawie odmiennych parametrów. W różny sposób użytkownik otrzymuje także wynik. Jeśli chodzi o alkomat półprzewodnikowy, w tym przypadku badanie zawartości alkoholu odbywa się poprzez zarejestrowanie wzrostu przewodności półprzewodnika wskutek utleniania się związków chemicznych na powierzchni elektrody. Wartość ta proporcjonalna jest do zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku alkomatów elektrochemicznych. Od razu zaznaczyć można, że ten model wykazuje się wyższą precyzją. Z czego to wynika? W tym przypadku dochodzi do utleniania się etanolu przez związki chemiczne na potencjale elektrody. W wyniku tego procesu dochodzi do przekształcenia alkoholu w kwas octowy. Jego obecność prowadzi do uwolnienia elektrody i powstania prądu o niskim napięciu. Uzyskana w ten sposób wartość informuje o wyniku pomiaru. Im wyższe napięcie prądu elektrycznego, tym wyższe stężenie alkoholu. Sam wynik badania wyświetla się na ekranie urządzenia.

Alkomat półprzewodnikowy

Alkomat półprzewodnikowy a elektrochemiczny - które rozwiązanie jest lepsze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności omówić trzeba charakterystyczne cechy obu. Alkomaty półprzewodnikowe cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na niską cenę. Niewysoki jest również koszt eksploatacji tego rodzaju urządzeń. Obowiązuje tu jednak zasada "coś za coś". Niestety alkomaty półprzewodnikowe charakteryzują się słabszymi parametrami. Przede wszystkim trzeba je częściej kalibrować, ponieważ czas ich eksploatacji jest krótszy. Ponadto nie są tak wytrzymałe, jak alkomaty elektrochemiczne. Największy minus tego rodzaju urządzeń stanowi niższa precyzyjność względem wyświetlanych wartości. Błąd pomiaru może tu wynosić nawet 20%. Wynika to z tego, że sensor zastosowany w alkomacie półprzewodnikowym wykazuje czułość na czynniki zewnętrzne. Zapalenie papierosa czy zjedzenie miętowego cukierka przed badaniem może być powodem niedokładnego wyniku pomiaru.

Alkomat elektrochemiczny

Jak można się domyślić, dużo precyzyjniejsze są alkomaty elektrochemiczne. Dostępne dziś urządzenia to rozwiązania niezwykle nowoczesne. Ten rodzaj cechuje się większą trwałością, długim czasem eksploatacji oraz sporą wytrzymałością. W kwestii konieczności kalibracji urządzenia elektrochemiczne wymagają jej rzadziej. Jednak trzeba pamiętać, że alkomaty elektrochemiczne należy oddawać jedynie do sprawdzonych punktów. Polecić tu można serwis kalibracji alkomatu w Gdańsku. Jeśli chodzi o precyzyjność pomiarów, to w przypadku urządzeń elektrochemicznych błąd wynosić może zaledwie 0,002 mg/l. Wynika to z faktu, że sensor elektrochemiczny reaguje tylko i wyłącznie na alkohol. Żadne czynniki zewnętrzne nie są w stanie zakłócić pomiaru.

Alkomat elektrochemiczny a półprzewodnikowy - który wybrać?

Alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne stanowią zupełnie inne rozwiązania. Jeśli dla kogoś ważna jest przede wszystkim cena, to warto pochylić się nad pierwszy urządzeniem. Jednak w tym przypadku pamiętać trzeba, że wskazywany wynik nie jest w 100% precyzyjny. Oznacza to, że trzeba traktować go z pewną dozą rezerwy. W przypadku osób, dla których najważniejsza jest precyzja wyniku, najlepszym wyborem będzie alkomat elektrochemiczny. Urządzenie polecane jest choćby kierowcom zawodowym. Dzięki temu mogą szybko, sprawnie, a przede wszystkim dokładnie zmierzyć stężenie alkoholu w organizmie. Sprawdź polskie centrum wzorcowania na stronie polskie-centrum-kalibracji.pl