Niestety nasilony lęk sprawia, że trudno jest dobrze funkcjonować na co dzień. 

Czym cechują się zaburzenia lękowe i jakie mają przyczyny?

Zaburzenia lękowe definiowane są jako grupa zaburzeń psychicznych, których najważniejszymi objawami są lęk i niepokój. To właśnie te symptomy sprawiają, że codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione.  Dodatkowo osoby z zaburzeniami lękowymi mogą odczuwać wewnętrzne napięcie i rozdrażnienie, trudności z koncentracją uwagi i uspokojeniem się w codziennych sytuacjach, bezsenność, a także różne objawy somatyczne (bóle głowy i brzucha, biegunki, niestrawność, kołatanie serca i inne). Bardzo trudno jest dokładnie określić przyczyny zaburzeń lękowych, jednak można uznać, że do najważniejszych należą:

  • dotychczasowe problemy życiowe, zarówno te zawodowe, jak i rodzinne, finansowe, a także traumy i trudne doświadczenia;

  • uwarunkowania genetyczne;

  • wychowanie i determinanty społeczno-środowiskowe;

  • przeżywanie nadmiernego stresu w życiu, na przykład w szkole, na studiach, w pracy;

  • konkretne uwarunkowania osobowościowe takie jak chęć posiadania kontroli nad wszystkim, perfekcjonizm i inne. 

Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe to tylko ogólna nazwa, natomiast w ich skład wchodzą konkretne trudności. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń są różnego rodzaju fobie, na przykład agorafobia lub klaustrofobia. W tym wypadku lęk zwykle jest irracjonalny, chociaż może być podszyty rzeczywistymi trudnymi wydarzeniami z życia. Innym rodzajem zaburzeń jest zespół lęku uogólnionego, który cechuje się przede wszystkim nagłymi atakami paniki. Kolejnym typem zaburzeń lękowych jest PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, który pojawia się u ofiar trudnych zdarzeń życiowych, na przykład żołnierzy, osób zgwałconych lub molestowanych, krzywdzonych. W przypadku PTSD pojawiają się takie objawy jak ciągłe napięcie, koszmary senne, nieustanny lęk, a także nawracające wspomnienia z wydarzeń traumatycznych. 

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe należy zacząć leczyć jak najszybciej po pojawieniu się objawów. Dobrze sprawdzi się psychoterapia online, którą proponuje między innymi klinika Psychology for Life Changing. Psychoterapeuta posiada odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie, aby pomóc osobie z zaburzeniami lękowymi. Zwykle po kilku miesiącach możliwe jest wyleczenie pełne lub częściowe. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u psychiatry, który przepisze leki. Farmakoterapia nie jest jednak konieczna w przypadku wielu fobii, które aż tak nie utrudniają codziennego funkcjonowania. W takich wypadkach znacznie lepiej sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna, bazująca na zmianie zachowań, przekonań, schematów myślowych i skryptów poznawczych.