źródła energii

Energia to zdolność, jaką ma obiekt lub system do wywoływania zmian. Pojęcie energii jest jednak bardzo obszerne.

W tym artykule poznasz źródła energii pierwotnej. Czy znasz je wszystkie?

Co to jest energia pierwotna?

Przez energię pierwotną rozumiemy wszystkie naturalne źródła energii w ich pierwotnej i niezmienionej formie, które są dostępne w przyrodzie.

Wśród głównych źródeł energii pierwotnej znajdują się:

Źródła energii pierwotnej

Wiatr wytwarza tak zwaną energię wiatrową. Ruch łopat turbiny wiatrowej wytwarza energię elektryczną.

Jeśli chodzi o promieniowanie słoneczne, jego energia może być wykorzystana na dwa sposoby: jako energia cieplna (tj. ciepło) lub jako fotowoltaiczna energia słoneczna, która umożliwia przekształcenie energii słonecznej bezpośrednio w energię elektryczną.

Jeśli chodzi o energię pochodzącą z wody, to może być ona wykorzystywana na różne sposoby. W wodospadach i zbiornikach wodnych można uzyskać energię wodną, a morze wytwarza energię pływów lub fal.

Z kolei energia geotermalna wykorzystuje do wytwarzania energii elektrycznej ciepło znajdujące się w centrum Ziemi. Biomasa to energia pochodząca z zasobów biologicznych (np. drewna, pestek oliwek czy odchodów zwierząt).

Paliwa kopalne to węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny należą do tzw. paliw kopalnych. Są wydobywane przez wielkie korporacje (sprawdź akcje jednej z nich: btu kurs).

Radioaktywne minerały uwalniają energię wewnątrz swoich atomów. Jądro zostaje rozbite w procesie rozszczepienia jądra atomowego, aby uwolnić ciepło, które może być następnie wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej.

Odnawialne źródła energii pierwotnej

Odnawialne źródła energii mogą się regenerować w sposób naturalny, a więc są praktycznie nieskończone. Do głównych należą na przykład: słońce, ciepło Ziemi, wiatr i woda.

Niektóre z tych źródeł są jeszcze w fazie eksperymentalnej, jak np. energia pływów i fal. Energia uzyskana z biomasy jest również uważana za odnawialną.

Obecnie głównym ograniczeniem tych odnawialnych źródeł energii pierwotnej jest to, że ich dostępność nie jest stała. Na przykład wiatr nie zawsze wieje z taką samą siłą, a słońce nie świeci z taką samą intensywnością, co ma wpływ na ilość energii, którą można z nich wyprodukować. Konieczne jest posiadanie rezerwowych systemów wytwarzania, które zazwyczaj są komponentami termicznymi, w celu zagwarantowania dostaw energii elektrycznej.

Nieodnawialne źródła energii pierwotnej

Do źródeł nieodnawialnej energii pierwotnej należą paliwa kopalne (gaz, ropa naftowa i węgiel) wraz z minerałami radioaktywnymi. W przypadku paliw kopalnych ich spalanie pozwala na uzyskanie energii, która może być mechaniczna (np. do uruchamiania pojazdów), termiczna (do ogrzewania) lub elektryczna.

Te pierwotne źródła energii są obecne w przyrodzie w ograniczonych ilościach, dlatego też są uważane za zasoby nieodnawialne.

Przekształcanie energii pierwotnej na wtórną

Wtórne źródła energii pochodzą z przekształcenia pierwotnych. Innymi słowy, są one wytwarzane bezpośrednio z pierwotnych źródeł energii i same nie występują w przyrodzie.

Niektóre źródła wtórne obejmują energię elektryczną i pochodne ropy naftowej (gasoil, fueloil, kerosene, koks itp.). Gdy energia wtórna jest oddawana do dyspozycji użytkownika końcowego, nazywa się ją energią użyteczną lub końcową.

Aby przekształcić energię pierwotną w energię wtórną, przeprowadza się różne procesy w zależności od zasobu energetycznego. W tym celu istnieją różne rodzaje podstacji elektrycznych.

Na przykład w rafineriach przeprowadzana jest rafinacja ropy naftowej, która rozdziela ten surowiec na różne składniki. Te z kolei wykorzystywane są w domach, przemyśle czy transporcie.

W elektrowniach cieplnych (które mogą wykorzystywać gaz ziemny, pochodne ropy naftowej, węgiel lub biomasę), spalanie któregokolwiek z tych materiałów służy do wytworzenia pary wodnej, która porusza turbiny w celu wytworzenia energii mechanicznej. Ta z kolei jest przekształcana w energię elektryczną.

Elektrownie jądrowe wytwarzają dużą ilość energii w procesie rozszczepienia jądra atomowego. Energia ta służy również do ogrzewania wody i wytwarzania pary wodnej, która porusza niektóre turbiny w celu wytworzenia energii elektrycznej.

źródła energii

Elektrownie wodne wykorzystują wodospady (naturalne lub sztuczne) do poruszania turbinami, które wytwarzają energię elektryczną.

Nie wszystkie podstacje elektryczne mają taką samą zdolność do wytwarzania energii. Jeśli chodzi o rafinerie, elektrownie jądrowe i elektrociepłownie gazowe, zasilające je zasoby energetyczne mogą być przechowywane. To ułatwia ich dostępność, a więc i podaż.