Pomysłów na ich załatanie jest całe mnóstwo, co niestety najczęściej odbija się na mieszkańcach. Począwszy od ograniczenia środków na odśnieżanie dróg, a skończywszy na wyłączaniu oświetlenia ulicznego – wybiórczym, ale piesi i kierowcy na pewno nie czują się komfortowo w całkowitych ciemnościach. Lepszym rozwiązaniem wydaje się modernizacja infrastruktury.
Zapotrzebowanie lamp na energię to jedno. Drugim istotnym parametrem jest skuteczność świetlna
Pobierana moc w bezpośredni sposób wpływa na zużycie prądu, a tym samym wysokość faktur wystawianych przez zakłady energetyczne. Równocześnie trzeba pamiętać o zapewnieniu wszystkim uczestnikom ruchu drogowego wystarczającego bezpieczeństwa. Lampy o niskim poborze, które wyemitują zbyt słabe światłe, to zwyczajne marnotrawienie publicznych pieniędzy. O jakości i ekonomiczności danego rozwiązania więcej mówi skuteczność świetlna, wyrażana w lumenach na wat (lm/W). Ta wielkość pokazuje, ile energii elektrycznej faktycznie przetwarzane jest na światło. I tak stare żarówki osiągały od 8 do 20 lm/W, lampy rtęciowe 35-60 lm/W, zaś lampy sodowe osiągały między 90 a 200 lm/W. Tymczasem efektywność standardowego oświetlenia wykorzystującego LED-y wynosi od 130 do 170 lm/W. Natomiast maksymalny poziom skuteczności świetlnej diod elektroluminescencyjnych to już 303 lumeny na Wat.
Oprawy LED-owe wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny i kosztów eksploatacji do parametrów technicznych
Wnioski są proste do wyciągnięcia. Identyczny, a nawet wyższy poziom jakości oświetlenia ulicznego można osiągnąć przy mniejszym zużyciu energii, niż ma to miejsce w przypadku starszych technologii. A to nie jedyna przewaga nowoczesnych opraw ulicznych. Eksperci z firmy NowaLed wskazują na płaski kształt opraw i wykorzystanie szklanych szyb. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza tzw. zanieczyszczenie światłem – czyli kierowanie strumienia tam, gdzie nie ma z niego żadnego pożytku. Przemyślana forma oświetlenia ulicznego również decyduje o jego efektywności, bo maksymalnie poprawia widoczność na jezdni czy chodniku. Prosto, dobitnie rzecz ujmując: światło nie ucieka w kosmos, co pozwala dostrzec naturalne piękno nocnego nieba i ułatwia astronomom prowadzenie obserwacji. Trzeba wspomnieć jeszcze o wzmocnionej konstrukcji opraw, dających im wysoką klasę szczelności oraz odporność na uderzenia.
Komentarze do artykułu: Czy warto oszczędzać na oświetleniu ulicznym?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy