I choć każdy z nas najlepiej zna swoje ciało, warto poznać kilka ciekawostek, które pozwolą lepiej zadbać o zdrowie.
Jaką moc ma nasze serce?
Serce to jeden z najważniejszych mięśni w organizmie człowieka. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pracuje średnio przez około 9 godzin dziennie, podczas gdy przez kolejnych 15 – odpoczywa. Zaczyna tworzyć się już u 2-3 tygodniowego zarodka i towarzyszy nam przez całe życie. W pierwszych dniach po porodzie, gdy noworodek narażony jest na silny stres, zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Unikanie stresu jest bardzo istotne również w późniejszych etapach. Wpływa nie tylko na well-being, ale również na proces krzepnięcia krwi, co finalnie może doprowadzić nawet do zawału. Codzienne dbanie o serce jest kluczowe nie tylko w późniejszym wieku – jak pokazują dane statystyczne, wraz z upływem lat zwiększa się ryzyko zawału. Ponadto kobiety są bardziej podatne na powikłania niż mężczyźni.
Zdrowe odżywianie – co o nim wiesz?
Najpopularniejsze ciekawostki o zdrowiu dotyczą właśnie kwestii zdrowego odżywiania. Na co dzień większość pilnuje, by na talerzach znajdowały się pełnowartościowe produkty. Należy jednak pamiętać o przewadze warzyw nad owocami, które zawierają dużo cukrów. Najlepiej spożywać je rano, ewentualnie w okolicach południa, natomiast wieczorem rekomenduje się przejście na lżejsze dania. Nowa piramida żywieniowa na drugim miejscu stawia warzywa i owoce, jednak dietetycy zwracają uwagę na konieczność dokonania jeszcze głębszego podziału. Na trzecim miejscu znajdują się węglowodany złożone, po nich czas na nabiał, a na przedostatnim miejscu ryby i mięso. Na samym szczycie znalazły się tłuszcze, których powinno być w diecie jak najmniej. Co najciekawsze, podstawę piramidy żywieniowej stanowi aktywność fizyczna. Oznacza to, że właśnie ruch powinien być na pierwszym miejscu, a dopiero później należy skupić się na kwestiach związanych z żywieniem.
Antybiotyki – co warto o nich wiedzieć?
W ostatnich latach antybiotyki nie cieszą się dobrą sławą, co wynika ze zbyt częstego ich podawania. W Polsce tego rodzaju leki dostępne są wyłącznie na receptę, która może zostać wystawiona, mając na uwadze wskazania. Antybiotykami leczy się takie choroby jak na przykład angina, szkarlatyna czy zapalenie ucha o podłożu bakteryjnym. Ważne, aby przepisując antybiotyk mieć pewność, że czynnikiem wywołującym chorobę jest właśnie bakteria. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się testy, które pozwalają na przykład stwierdzić zakażenie paciorkowcem. Lekarze mogą też zlecić badanie CRP – wysoki wynik jest podstawą do rozpoczęcia antybiotykoterapii. Preparatów tych nie podaje się natomiast profilaktycznie. Należy je natomiast przyjmować nawet wtedy, gdy pacjent poczuje się lepiej. Bakterie wciąż mogą bytować w ciele człowieka, dlatego ważna jest ich całkowita eliminacja. Niestety antybiotyki niszczą również dobre bakterie, które bytują w naszych jelitach. Odbudowa flory bakteryjnej po antybiotykoterapii trwa kilka tygodni, a czasami nawet miesięcy. Niemniej jednak nasz układ pokarmowy ma dużą zdolność regeneracji, w czym pomagają mu przyjmowane w czasie leczenia i po jego zakończeniu probiotyki.
Inne ciekawe informacje znajdziesz na stronie: https://ewolucjamyslenia.pl.
Komentarze do artykułu: Ciekawostki o zdrowiu
Nasi internauci napisali 0 komentarzy