Wymienilibyśmy zapewne zdradę, uzależnienia czy przemoc, na tle których chrapanie jest tylko niewinną, niekontrolowaną czynnością fizjologiczną. Problem w tym, że jest ono znacznie powszechniejsze, niż wymienione wcześniej sytuacje ekstremalne. Badania przeprowadzone w Belgii wykazały, że aż jedno na 10 rozstań spowodowane było właśnie chrapaniem! Twój partner chrapie, ale poza tym jest całkiem znośnym człowiekiem? Być może powinniście wspólnie rozważyć możliwości pozbycia się problemu, zanim dojdzie do jego eskalacji. 

 

Skąd się bierze chrapanie?

Dźwięk określany jako chrapanie jest efektem utrudnień, jakie powietrze napotyka w drogach oddechowych. Przyczyn może być wiele – od obrzęku śluzówki w trakcie przeziębienia, przez zwiotczenie mięśni po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu, aż po anatomiczne wady w budowie gardła czy nosa.

Czasami chrapaniu towarzyszy również bezdech. To sytuacja, w której na pewien czas osoba chrapiąca na krótko przestaje oddychać. Co istotne, o bezdechu najczęściej dowiadują się osoby pozostające w związkach – epizody są na tyle łagodne, że nie powodują nawet wybudzenia, ale jednocześnie mogą powodować groźne dla zdrowia niedotlenienie.

 

Partner chrapie? Najpierw pomyśl o sobie

Aby móc skutecznie pomóc partnerowi w walce z chrapaniem, trzeba najpierw z nim wytrzymać – a to wcale nie takie proste, kiedy nie możesz się porządnie wyspać. Podobnie jak we wszystkich innych sytuacjach, zanim przystąpisz do akcji ratunkowej, najpierw zadbaj o własny komfort.

Przetrwanie nocy z chrapiącym partnerem znacznie ułatwiają stopery i zatyczki do uszu, dostępne tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Stopery-i-zatyczki-do-uszu-Opaski-do-spania/289. Są one w stanie znacznie ograniczyć ilość docierających do nas bodźców dźwiękowych, a jednocześnie nie zatykają kanału słuchowego całkowicie, dzięki czemu bez problemu usłyszysz budzik.

 

Domowe sposoby na pozbycie się chrapania

Internet zna domowe sposoby na wszystkie trapiące ludzkość dolegliwości, przy czym najczęściej są one po prostu nieskuteczne. Podobnie w przypadku chrapania – picie rumianku czy wkładanie czosnku pod poduszkę nic nie dadzą.

Warto natomiast spróbować zmiany nawyków: zachęć partnera, aby nie spał na plecach (taka pozycja sprzyja opadaniu języka), by nie jadł obfitych posiłków na kilka godzin przed pójściem do łóżka oraz by wyeliminował (lub przynajmniej znacznie ograniczył) alkohol oraz papierosy.

 

Środki apteczne na chrapanie

Gdy zmiana nawyków nie pomaga, z pomocą chrapiącym i ich drugim połówkom przychodzi medycyna. W aptekach dostępne są środki farmakologiczne, które ułatwiają poradzenie sobie z problemem, m.in. udrażniając nos czy poprawiając elastyczność mięśni gardła.

Do wyboru mamy m.in. spraye do gardła, krople do nosa czy listki, które kładzie się na języku. Leki te są dostępne bez recepty, można więc samodzielnie wypróbować kilka wariantów (byle nie wszystkie jednocześnie).

 

Mechaniczne środki na chrapanie

Zarówno w aptekach, jak i w drogeriach i w sklepach wielobranżowych (w tym internetowych), można kupić różnego typu środki mechaniczne, które przynajmniej w teorii pomagają uporać się z chrapaniem. Jeśli chodzi o ich skuteczność, to wszystko zależy od przyczyny problemu.

Wkładki do nosa ułatwiające przepływ powietrza mogą być pomocne w przypadku niewielkich wad anatomicznych. Zakładane na głowę opaski przytrzymują w miejscu szczękę, uniemożliwiając rozwarcie ust do chrapania, stanowią zatem wsparcie wówczas, gdy problemem jest luźna żuchwa. Warto jednak mieć na uwadze, że w wielu przypadkach oznacza to walkę ze skutkiem, a nie z samym problemem, co może być niebezpieczne dla chrapiącego, zwłaszcza jeśli dochodzi do bezdechów.

 

Dla części osób zaskakującym może być fakt, iż chrapanie to nie tylko przykra cecha pewnych ludzi, ale potencjalna oznaka choroby – i to takiej, która może zagrażać życiu. Jeśli zatem dostrzegasz, iż partner chrapie, spróbuj bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Jeśli nieprzyjemne dźwięki pojawiają się wyłącznie po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym, po niezdrowym przejedzeniu tuż przed snem albo po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu – wtedy dolegliwość ma raczej charakter epizodyczny i nie ma się czym martwić (przynajmniej poza niezdrowymi nawykami). Jeżeli natomiast chrapanie pojawia się każdej nocy, nie ustępuje pomimo podjętych prób zmiany stylu życia, a na dodatek czasami partner przestaje oddychać – niezbędna jest interwencja lekarza.