Wydawać by się mogło, że nie jest to problem, który jakoś znacząco wpływa na komfort życia czy zdrowie. Nic bardziej mylnego! Z przykrymi konsekwencjami bruksizmu na co dzień w swojej pracy spotykają się specjaliści z poznańskiej kliniki BIOGENICA, którzy przeprowadzają jego terapię z zastosowaniem… botoksu! Sprawdź, co warto o tym zabiegu wiedzieć.
Bruksizm – poważny problem, którym trzeba się zająć!
Objawy bruksizmu są wywołane nadmierną aktywnością mięśni żwaczy. Co ciekawe, dane wskazują, że problem ten może dotyczyć nawet 8-20 proc. społeczeństwa! Niewiele mówi się o tym głośno, a warto, ponieważ osoby zmagające się z bruksizmem przeżywają spore trudności.
Po pierwsze, cierpią ich zęby – nadmierne zaciskanie szczęki powoduje ścieranie szkliwa, odkrywanie korzeni zębów, mogą pojawiać się także ich złamania oraz uszkodzenia dziąseł. Co więcej, jeśli problem nie zostanie zaopiekowany w porę, może dojść nawet do zwyrodnieniowych zmian w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych. Po drugie, bruksizmowi towarzyszy zwykle wiele bólu – szczęki, twarzy, głowy. Po trzecie, opisywany tu problem może stać także za nadmiernym napięciem odczuwanym w karku oraz szyi, a także za problemami ze słuchem czy nawet zaburzeniami równowagi. Po czwarte, pojawić się mogą zmiany w wyglądzie zewnętrznym – u niektórych osób modyfikacji ulega owal twarzy. Dolna jej część staje się kwadratowa, zyskując mocno męskie proporcje, co jest szczególnie trudne do zaakceptowania przez kobiety.
Po piąte, wszystko to wpływa na psychikę. Zarówno zmiany w wyglądzie, jak i nieustannie odczuwane różnego rodzaju bóle, silnie wpływają na nastrój, obniżają poziom energii, zwiększają drażliwość i osłabiają wytrzymałość na codzienny stres. Mogą negatywnie oddziaływać także na samoocenę i generalne poczucie własnej wartości. Czy po tym wszystkim dalej można mieć wrażenie, że bruksizm to błahy problem? Pora się nim zająć!
Leczenie bruksizmu botoksem – najważniejsze informacje
Eksperci ze znajdującej się w Poznaniu kliniki BIOGENICA doskonale wiedzą, że medycyna estetyczna ma wpływ na o wiele więcej obszarów niż tylko wygląd. Na szczęście współcześnie stosowane metody i preparaty są odpowiedzią także na bruksizm. Leczenie bruksizmu botoksem jest zabiegiem sprawdzonym i przede wszystkim – skutecznym.
Botoks, a właściwie toksyna botulinowa typu A, ma działanie neuromodulujące. Oznacza to, że wpływa na odpowiednie neuroprzekaźniki, blokując ich działanie. To zaś skutkuje zahamowaniem pracy mięśni – w pewnym sensie ich „paraliżem”. A skoro w bruksizmie kluczowa jest nadmiarowa praca owych mięśni, łatwo wnioskować, że botoks ją złagodzi, dając pożądane rozluźnienie. Co przy tym ważne, zmniejszenie napięcia mięśni, do którego dochodzi w wyniku zastosowania botoksu, jest częściowe i odwracalne – zwykle efekt utrzymuje się około pół roku, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji (niektórzy obserwują u siebie zmiany nawet przez okres 10 miesięcy). W tym czasie mięśnie odpoczywają, dzięki czemu szczęka nie jest nadmiernie zaciskana. Poprawie ulega też owal twarzy – staje się ona smuklejsza i delikatniejsza. Poza tym zahamowane jest ścieranie się zębów, które wynikało z bruksizmu, oraz ograniczone są związane z nim bolesności, w tym uciążliwe bóle głowy. Co jeszcze warto wiedzieć?
Botoks a bruksizm – wiedza w pigułce
- Zabieg związany z leczeniem bruksizmu botoksem trwa chwilę – to zaledwie około 15 minut.
- Jest to zabieg, który nie wymaga szczególnej rekonwalescencji – w miejscu wkłucia mogą pojawić się ewentualne zaróżowienia, a czasami siniaki, co jednak szybko mija. W tym czasie należy unikać masowania owych obszarów, a także ograniczyć przez jakiś czas korzystanie z sauny czy solarium (toksyna botulinowa jest wrażliwa na wysokie temperatury – pod ich wpływem siła działania botoksu ulega osłabieniu, przez co efekty mogą być krócej widoczne).
- Zabieg, jeśli wykonuje go doświadczony specjalista, jest wysoce bezpieczny – co ważne, w klinice BIOGENICA zawsze odbywają się przedzabiegowe konsultacje, w trakcie których omawia się wszystkie za i przeciw, w tym wyklucza się ewentualne przeciwwskazania (jak np. ciąża, laktacja czy choroby neurologiczne). Znacznie zwiększa to wspomniane bezpieczeństwo, które zawsze powinno być podstawą!
- Czy zabieg z wykorzystaniem botoksu całkowicie usuwa problem? Leczenie bruksizmu botoksem jest terapią objawową, choć wspiera proces przywracania prawidłowego napięcia mięśni. Co jednak ważne, konieczne jest zajęcie się przyczyną problemów (jeśli jest to możliwe). Kluczową jest stres i różnego rodzaju trudności emocjonalne – troska o siebie zawsze powinna brać je pod uwagę.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w problemie nadmiernego zaciskania zębów i zgrzytania nimi, skontaktuj się ze specjalistami z kliniki BIOGENICA w Poznaniu – leczenie bruksizmu botoksem jest naprawdę skuteczne: https://www.biogenica.pl/medycyna-estetyczna/zabiegi-botoksem/bruksizm/
Komentarze do artykułu: Bruksizm – uciążliwy problem
Nasi internauci napisali 0 komentarzy