Warto jednak zastosować proste domowe sposoby, aby złagodzić dolegliwości bólowe i odetkać zapchany nos. Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Ból zatok i katar – czego to objawy?

Ból zatok to najczęściej objaw przeziębienia lub zapalenia zatok. Jest to tępy ból odczuwany w okolicach oczu, skroni, na czole lub grzbiecie nosa. Czasem może promieniować do zęba lub ucha. Dolegliwości nasilają się podczas pochylania się i poruszania głową. Ból zatok, któremu towarzyszy katar zazwyczaj oznacza infekcję wirusową, rzadziej bakteryjną. Na skutek stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej nosa organizm zaczyna produkować więcej śluzu, który gromadzi się w zatokach. Puste przestrzenie wypełniają się płynem i puchną, drażniąc zakończenia nerwowe, czego efektem jest ból i tkliwość odczuwane w okolicach nosa. Inne czynniki, które przyczyniają się do problemów z zatokami to m.in.: sezonowe alergie, dym tytoniowy, polipy w nosie, skrzywiona przegroda nosa, zaburzenia odporności.

Ból zatok można pomylić z migrenowym bólem głowy. Różnica polega przede wszystkim na umiejscowieniu dolegliwości. Zatoki bolą zwykle po obu stronach głowy i skupiają się wokół nosa. Dolegliwości związane z migreną są najczęściej jednostronne i lokalizują się wysoko na czole lub z tyłu głowy. Przy zapaleniu zatok ból twarzy i głowy jest tylko jednym z objawów. Najczęściej pojawiają się również: katar, zatkany nos, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, ból gardła, gorączka, zmęczenie. Charakterystyczne dla migreny są ataki silnego bólu głowy, brak jest natomiast objawów ze strony dróg oddechowych.

Jak poradzić sobie z bólem zatok?

Jeśli przyczyną kataru i bólu zatok jest infekcja wirusowa, można poradzić sobie z nią przy pomocy domowych sposobów, zwłaszcza na etapie początkowym, gdy objawy nie są nasilone. Inaczej jest w przypadku zakażenia bakteryjnego, które zwykle rozwija się, gdy choroba trwa przez kilka, kilkanaście dni. W zależności od przyczyny, czasu trwania schorzenia i występujących objawów, w leczeniu kataru i zapalenia zatok stosuje się takie leki, jak: spray na katar i zatoki obkurczający błonę śluzową i zmniejszający obrzęk, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe łagodzące ból zatok, leki antyhistaminowe (w przypadku alergii), sterydy donosowe, antybiotyki. Trzy ostatnie z wymienionych leków wydawane są tylko z przepisu lekarza.

Proste sposoby na odetkanie nosa

Leczenie kataru i bólu zatok skupia się na łagodzeniu objawów. Niestety nie ma gwarancji, że po zastosowaniu danej metody dolegliwości od razu ustąpią. Warto jednak korzystać z domowych sposobów na bóle zatok i katar, ponieważ są one w stanie znacząco poprawić komfort i skrócić czas trwania choroby. Na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • Płukanie nosa i zatok roztworem soli fizjologicznej – płyn ten rozmiękcza wydzielinę, udrażnia zatoki i stanowi najlepszy sposób na dokładne wyczyszczenie zatkanego nosa.
  • Ciepłe okłady na zatoki – zmniejszają obrzęk, rozpuszczają wydzielinę i łagodzą ból.
  • Woda morska w sprayu, która działa nawilżająco i pomaga w ewakuacji nadmiaru śluzu.
  • Inhalacje – ciepłe, wilgotne powietrze udrażnia i zmniejsza przekrwienie zatok. Dodaj do miski z parującą wodą kilka kropli olejku eukaliptusowego, a poczujesz natychmiastową ulgę.
  • Gruszka do nosa – sposób na odetkanie nosa, który możesz pamiętać z dzieciństwa. Jeśli masz problem z wydmuchaniem wydzieliny, znajdującej się zbyt głęboko, pomóc może Ci ten prosty przyrząd.

Katar i ból zatok nie są niczym przyjemnym, dlatego najlepiej jest im zapobiegać. Najważniejszym elementem profilaktyki jest ochrona przed infekcją. Mycie rąk, dezynfekcja i unikanie kontaktu z osobami chorymi to podstawa, zwłaszcza w okresie przeziębieniowym. Jeśli jesteś alergikiem, unikaj substancji, które wywołują u Ciebie reakcję alergiczną – przewlekły katar sienny może bowiem przerodzić się w infekcję wirusową albo bakteryjną i spowodować ból zatok.

Źródło:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9641-sinus-headaches

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.