Pandemia COVID-19 wymazała ponad cztery lata postępów w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). 

Filantropia jest postrzegana jako kluczowy czynnik przyczyniający się do przywrócenia międzynarodowego programu rozwoju na właściwe tory. Jej wadą jest jednak brak przejrzystości. Problem można rozwiązać za pomocą technologii.

ONZ wprowadziło w 2015 roku 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDGs). Plan obejmuje zakres od eliminacji ubóstwa po czystą wodę i poprawę warunków sanitarnych. Celem jest przekształcenie planety na lepsze do 2030 r. 

Darowizny społecznościowe są kluczowym czynnikiem umożliwiającym wykorzystanie bogactwa świata do poprawy jakości życia w krajach najsłabiej rozwiniętych. Starsze systemy wykorzystywane przez organizacje charytatywne wymagają większej przejrzystości, wydajności i odpowiedzialności.

Czy blockchain pomoże w rozwiązaniu tych problemów?

Czym jest blockchain?

Bockchain dotyczy sposobu, w jaki cyfrowe i rzeczywiste aktywa są przenoszone z jednej osoby lub jednego miejsca do drugiego. 

Blockchain działa dzięki tworzeniu technologii rozproszonych rejestrów. Został wykorzystany do przepływu pieniędzy, dając początek kryptowalutom. Ta technologia może być używana do dowolnego zasobu poprzez tworzenie cyfrowej repliki rzeczywistego obiektu i wykonywanie niezbędnych działań w czasie rzeczywistym.

W jaki sposób blockchain przynosi korzyści społeczeństwu?

Świat odniósł korzyści płynące z mocy blockchain. W szczytowym momencie pandemii, stworzono inteligentny system śledzenia szczepionek wykorzystujący blockchain. Dzięki temu zapewniono płynną dystrybucję ratujących życie szczepień na całym świecie (rekordowy czas dystrybucji, niskie koszty, ograniczenie liczby wadliwych szczepionek).

Konsumenci również skorzystali na blockchainie dla przedsiębiorstw. Technologia pomaga firmom usprawnić procesy i operacje, co ostatecznie przekłada się na wydajność konsumentów. Jednym z największych wyzwań wynikających z pandemii było zakłócenie łańcuchów dostaw, które nawet dziś prowadzi do niedoborów i rosnących kosztów podstawowych produktów, takich jak mleko, papier toaletowy i mleko modyfikowane dla niemowląt. 

Technologie DLT są wykorzystywane do ochrony zdrowia konsumentów poprzez śledzenie, skąd pochodzą produkty.12 największych globalnych firm spożywczych przyjęło już wykorzystanie blockchain do śledzenia żywności na świecie, w tym Walmart, Nestle, Unilever, Tyson Food, Driscoll's i Dole.

Blockchain jest obecny także w branży turystycznej. Australijska firma Webjet, wykorzystuje swoją platformę blockchain, aby uniknąć niedokładnych lub utraconych rezerwacji hotelowych. Zapewnia to większą przejrzystość dla klientów.

Zarządzanie tożsamością nie jest obce rozwiązaniom opartym na blockchain. W czasach i miejscu, w których dane i prywatność są tak ważne dla użytkowników, blockchain pozwala kontrolować swoje dane osobowe poprzez rozproszony model zaufania. 

Powoli zaczynamy pojawienie się nowych startupów zajmujących się zarządzaniem tożsamością w oparciu o blockchain. Eksperci prognozują, że rynek zarządzania tożsamością w oparciu o blockchain osiągnie wartość prawie 18 miliardów dolarów do 2030 roku.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby poznać pełny wpływ krachu kryptowalut (więcej o kryptowalutach przeczytasz na kriptomat) na rozwój technologii blockchain. 

Edukacja na temat działania nowych technologii, takich jak blockchain, ich korzyści i możliwości nadużyć to najważniejsze kwestia oraz najlepszy sposób na zidentyfikowanie i odblokowanie pełnego potencjału technologii rozproszonego rejestru w celu rozwiązania niektórych z najbardziej złożonych współczesnych problemów.

Blockchain dla lepszego świata

Technologia blockchain stanowi rozwiązanie dla filantropii. Tradycyjny konsensus proof-of-work (PoW) wykorzystywany przez blockchain Bitcoin jest często krytykowany ze względu na zużycie energii. 

Jeden z nowszych projektów ma na celu stworzenie przyjaznej dla środowiska i zrównoważonej gospodarki otwartej dla wszystkich. Wykorzystuje algorytm proof-of-capacity (PoC), aby rozwiązać kwestię wysokich opłat za gaz i zużycia energii przez blockchain.

Algorytm zapewnia wyjątkowo niskie zużycie energii, wysokie bezpieczeństwo, szybkie transakcje, dużą wszechstronność i brak kosztów transakcyjnych. Wykorzystuje metodę losowania do wydobywania, eliminując niepotrzebny czas i zużycie energii. 

Wielowarstwowe inteligentne kontrakty znajdujące się w blockchainie zostały zaprojektowane z myślą o szerokiej gamie zastosowań, pomagając w realizacji różnych celów filantropijnych. W połączeniu z nieodłączną zdolnością blockchaina do śledzenia finansowego i przejrzystości, staje się on idealną infrastrukturą dla globalnych działań charytatywnych.

Zachęcanie do dobroczynności za pomocą łańcucha bloków

Technologia blockchain ma potencjał, aby działać jako brama do lepszego społeczeństwa. Jego niezmienność, przejrzystość i skalowalność umożliwiają szeroki zakres zastosowań wykraczających poza integrację finansową. 

Dostosowanie podstawowych funkcji blockchain do konkretnych scenariuszy, takich jak wykorzystanie algorytmu PoC dla infrastruktury przyjaznej dla środowiska, pomogłoby uczynić go idealnym rozwiązaniem do zmierzenia się z głównymi wyzwaniami. Realizacja międzynarodowego programu zrównoważonego rozwoju jest obecnie utrudniona.