Pierwsze adaptacje pofabrycznych i zdegradowanych zabudowań na centra handlowe pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Niewielu jest jednak inwestorów, którzy decydują się na tak wymagające projekty.

Rewitalizacja to z punktu widzenia dewelopera droga dłuższa i trudniejsza niż budowa obiektu od podstaw na pustej działce.

Centra wielu polskich miast – zwłaszcza tych małych i średnich – mimo przemian społecznych i gospodarczych, jakie zaszły w ostatnich latach, nadal nie są ich dobrą wizytówką. W zależności od ich przeszłości mieszczą się tam bądź to opuszczone zabudowania fabryczne, bądź zaniedbane budynki dworców kolejowych czy autobusowych, w które przez lata nikt nie inwestował. Tego typu projekty realizuje między innymi spółka Dekada, która stare dworce zamienia w nowoczesne zintegrowane centra handlowo-komunikacyjne.

Dworce autobusowe to często najbardziej reprezentacyjne lokalizacje w mieście. Sposobem na rewitalizację dworców jest m.in. wprowadzenie w ich struktury nowych funkcji. Naszym zadaniem jest połączenie go z nowoczesnym obiektem handlowym, dopasowanym do potrzeb mieszkańców. O tym, że tego typu inwestycje mogą być sukcesem, świadczy fakt, że wszystkie zintegrowane centra działające pod szyldem Dekada są skomercjalizowane w 100 proc. i utrzymują odwiedzalność na poziomie powyżej 120 tys. osób miesięcznie – mówi Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada S.A.

Podobnie jest w Pabianicach, niegdyś kolebce polskiego przemysłu włókienniczego. W 2017 r. w mieście będzie tworzony Lokalny Program Rewitalizacji. Pabianice uzyskały w konkursie marszałka województwa łódzkiego dotację na ten cel. Wykonane zostaną analizy i określony zostanie teren zdegradowany i obszar rewitalizacji. Opracowany z udziałem zainteresowanych, w tym mieszkańców, przedsiębiorców i właścicieli program rewitalizacji przedstawiony będzie Radzie Miejskiej do uchwalenia.

W samym centrum Pabianic stoją zrujnowane zabudowania jednej z największych fabryk włókienniczych w Polsce - Krusche & Ender. Niełatwego zadania ich rewitalizacji i zwrócenia terenu mieszkańcom podjęła się spółka A&A, która w tym miejscu planuje stworzyć centrum Tkalnia.

- Inwestycja centrum handlowo-rozrywkowego Tkalnia bardzo dobrze wpisuje się w plany rewitalizacji Pabianic i niewątpliwie pozytywnie wpłynie na wizerunek miasta.Działania rewitalizacyjne będą się koncentrować w centrum miasta. Centrum – Stary Rynek z głównymi ulicami powinien tętnic życiem i być ośrodkiem życia społeczno-gospodarczego miasta. Projekt rewitalizacji dawnej fabryki Krusche & Ender nie tylko wprowadzi nową funkcję na opuszczone tereny poprzemysłowe, ale uwzględniając wymogi konserwatorskie i adaptując część obiektów fabrycznych dodatkowo będzie budował lokalną tożsamości związaną z historią miejsca – ocenia Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

Tkalnia to coś więcej niż tylko centrum handlowe. Dzięki rewitalizacji lokalnej społeczności zostanie zwrócona atrakcyjna przestrzeń w centrum miasta. Poza czterdziestoma lokalami handlowo-usługowymi, które znajdą się w Tkalni, inwestor zaplanował także przestrzeń miejską – skwer z fontannami, nawiązującą do dawnych placów miejskich. Latem na tym terenie będzie organizowane między innymi kino letnie oraz różnego rodzaju wydarzenia dla pabianiczan. W centrum powstanie także zadaszone „targowisko”, które będzie doskonałym miejscem do rozwoju dla lokalnych przedsiębiorców.

- Chcemy, aby Tkalnia była częścią miejskiego pasażu łączącego okolice Starego Rynku z Parkiem Słowackiego, a także pobliskim polem golfowym Arkadia. Chcemy oddać mieszkańcom to, co im się należy, czyli atrakcyjną, przyjazną przestrzeń w centrum miasta. A także stworzyć im komfortowe warunki do robienia zakupów, spotkań z rodzinami i przyjaciółmi, dzięki kinu, restauracjom i kawiarniom – zapowiada Adrian Majsterek, współwłaściciel spółki A&A, inwestor centrum handlowo-rozrywkowego Tkalnia.

Więcej o nowej inwestycji przeczytasz tutaj: http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/inwestycja-za-50-milionow-zlotych.html


Inwestorzy chcą poznać Twoją opinię. Weź udział w naszych sondach: