Gobelin Bitwy pod Grunwaldem, którego współautorkami są członkinie z Koła Haftu Krzyżykowego "Mulinka" z Pabianic.
Pomysł wyhaftowania kopii obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem narodził się w Pajęcznie.
- Dowiedziałyśmy się o projekcie i zgłosiłyśmy się do współpracy – mówi Justyna Galczak, szefowa pabianickiego klubu Mulinka. - Obraz został podzielony na 40 kwadratów. Nam do haftowania przypadły dwa.
Cały obraz ma 9,87 metrów szerokości i 4,26 metrów wysokości, tak jak oryginał Jana Matejki. Pabianiczanki zobowiązały się wyhaftować dwa elementy obrazu.
- Podzieliłyśmy się na dwa zespoły. Przed nami był metr kwadratowy kanwy i wzór – opowiada pani Justyna. - Miałyśmy w sumie do wyszycia 400 tysięcy krzyżyków. Sam wzór na kartkach A-4 liczy 147 stron.
Cały obraz składa się z 8 milionów krzyżyków. Hafciarki z naszego województwa zużyły 120 kilometrów muliny w 220 kolorach. Wyliczyły, że gdyby obraz miała haftować jedna osoba, zajęłoby jej to 40 lat, choćby pracowała po 8-10 godzin dziennie.
W naszej Mulince Bitwą pod Grunwaldem zajęło się 12 pabianiczanek.
- Niektóre haftowały na 2 strony schematu, inne po 40 stron – wylicza Galczak. - Panie, które pracują, poświęciły Bitwie dwa tygodnie. My, które jesteśmy na emeryturze, pracowałyśmy nad nią miesiącami.
Pierwszy kwadrat wyszywały: Justyna Galczak z pomocą Jadwigi Kowalewicz, Marianny Nowickiej, Bogusławy Stasiak i Wacławy Aniołczyk. Drugi kwadrat to dzieło Danuty Jałochy z bardzo dużą pomocą Barbary Szczepaniak, Danuty Filipiak, Mirosławy Szwajkajzer, Hanny Śledzińskiej, Agnieszki Strzelec i Ireny Banat.
- Najwięcej trudności sprawia różnorodność kolorów. Ciągle trzeba zmieniać igłę z nitką – zdradzają. - Na dodatek nie widać co haftujemy, bo obraz jest taki wielki.
Na pomysł wyhaftowania Bitwy pod Grunwaldem wpadł Adam Panek, syn Janiny - szefowej hafciarek z koła Penelopa z Pajęczna. Komputerowo wzór opracował Grzegorz Żochowski z Białegostoku – twórca programu Haftix do przerabiania zdjęć na schematy haftu krzyżykowego. Tak przygotowane wzory dostały hafciarki.
Komentarze do artykułu: Oglądamy gobelin Bitwy pod Grunwaldem
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2011-06-15 13:22:33