Janusz Ziarnik – pedagog, pracuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu. Zajmuje się pedagogiką czasu wolnego, kreatywności i codziennymi problemami uczniów i nauczycieli polskiej szkoły.
Od początku lat dziewięćdziesiątych prowadzi systematyczne treningi twórczości (lekcje twórczości) w ZSP nr 2 w Sieradzu oraz w ośrodkach na terenie kraju, a także m.in. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Promocja jego „Opowieści dobrońskich” 29 czerwca (niedziela) o godz. 17.00 w młynie w Talarze.
Autor o książce: „Cywilizacja komputerów, telefonów i telewizji kreuje świat wirtualny, odsuwając do lamusa bliskie nam zdarzenia i ludzi. Otaczająca nas natura bywa degradowana przez ekspansję techniki do roli przedmiotu. Miejsce przysłów, będących niegdyś mądrością narodu, zajęły reklamy. Zapominamy, że na Przygoniu była karczma. Po kapliczce, która stała naprzeciwko domu nauczyciela w Dobroniu, nie ma nawet śladu. Lnu się już nie uprawia, zanika pszczelarstwo, a walentynki” są popularniejsze niż siemieniec. Odchodzą ludzie, którzy Pamiętali.
Stąd pomysł, by odwołując się do miejsc, przywołać ich historie. Miejsca są autentyczne. Osnute wokół nich opowieści, opowieści mojego autorstwa, próbują odtworzyć klimat czasu przez pokazanie nie tylko ludzkich losów. Rzeczywiście w Ldzaniu znaleziono skarb srebrnych monet, a rzeźbę św. Jana Nepomucena „nieznani sprawcy” wrzucili podczas stanu wojennego do rowu, ale czy młynarz miał żonę i ta nie była mu wierna? Nawet w bajkach jest ziarno prawdy, a i wiele prawd rozpływa się we mgle bajki”.
Komentarze do artykułu: Opowieści dobrońskie
Nasi internauci napisali 0 komentarzy