Zamknij

Czy będzie można zwiedzać cmentarz żydowski przy ulicy Jana Pawła II?

10:21, 04.06.2020 Aktualizacja: 14:25, 04.06.2020
Skomentuj Kamil Misiek Kamil Misiek

Zaniedbany i niemal zapomniany cmentarz doczekał się pielęgnacji. Za prace odpowiedzialna jest Gmina Żydowska z Łodzi.

- Robimy porządek, usuwamy śmieci, przycinamy gałęzie – wyjaśnia Józef Weininger, prezes gminy.

Jak zapewnia, prace ingerujące w drzewostan prowadzone są po zasięgnięciu opinii dendrologicznej.

Roboty jest mnóstwo, bo nawet nie da się przejść między nagrobkami. Natura wyparła mogiły. Ale to nie zniechęca pracujących tu. Plany zakładają nie tylko uporządkowania samej nekropolii, ale i wybudowanie nowego ogrodzenia.

- Architekt już był. Projekt nowego muru powstanie jeszcze w tym roku, a wykonany zostanie w następnym – mówi prezes.

Gmina zabrała się nie tylko za pabianicki cmentarz, ale i za te w Piotrkowie, Łodzi, czy Tomaszowie. Robi to z własnych środków finansowych, a w pracach porządkowych pomagają czasem także kuratorzy kierujący tu osoby skazane na prace społeczne.

Cmentarz żydowski ma być otwarty dla zwiedzających. Docelowo powstaną tu jeszcze oświetlone alejki między nagrobkami. Będzie można usiąść.

- Chcemy, żeby był otwierany w dzień i zamykany na noc. Robimy to, żeby upamiętnić to miejsce – dodaje.

Zarośnięty i zaniedbany cmentarz żydowski powoli stawał się w naszym mieście zapomnianym miejscem. Wraz z robotą, wraca tu też pamięć o zmarłych.

- Odkąd zaczęliśmy „odgruzowywać” teren, mimo hałasu jaki robimy, nikt nie zwrócił nam uwagi, co my tu robimy. Ale ktoś nas jednak zauważył, bo zastaliśmy tu zapalone dwa znicze. Ktoś przypomniał sobie o tym miejscu i jest to bardzo miłe – przyznaje Borys Weininger.

Pod koniec ubiegłego roku powstała baza nagrobków cmentarza żydowskiego. Co prawda, za stworzeniem spisu nie stała Gmina Żydowska, a Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich w Polsce, przy pomocy naszego muzeum. To, co udało odczytać się z nagrobków trafiło do bazy, a same mogiły zostały skrupulatnie zewidencjonowane. Stanowi to ważny dla tego miejsca materiał. Bo jak wiadomo, żadne inne dokumenty tego cmentarza nie zachowały się.

(MK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

lukaszlukasz

0 0

Zdanie, w którym twierdzicie, że gmina żydowska wykonuje te prace ze swoich środków, skłoniło mnie do zapoznania się z dotacjami państwa polskiego dla tej grupy. Pozostaje mi tylko śmiech, przez łzy.

17:06, 04.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tata Dzwona ZygmuntaTata Dzwona Zygmunta

0 0

Oczywiście, można śmiać się przez łzy. To stan specyficzny. Takim przykładem nie będzie wystąpienie p.o premierka,były bangster, z wykształcenia - historyk, czyli niejaki Morawiecki. Pod koniec roku (`19), dał spicz o zakazach kolejnych handlu w niedzielę. I dał, oczywiście swoim zwyczajem,kolejnego babola. Czyli: Polska zawsze była tolerancyjna, także w handlu. Już Sobieski zezwolił żydom na handel w niedzielę!, nooooo...ale my teraz chcemy inaczej. I tu "historyk" w temacie żydostwa dał 4d. Bo w tamtym czasie był 6-cio dniowy system pracy, a niedziele święte - dla katolików i wszelkich innych. Tymczasem judaizm świętuje szabas w SOBOTY!, wiec wierni nie pracowali. Ale katolicka lukę handlową w niedzielę, zezwolono ustawowo żydom.

20:20, 04.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnik1980czytelnik1980

0 0

Zawsze chciałem zwiedzić. Przydało by się jeszcze ogrodzenie tablicy pamiątkowej przy ul. Bóźniecznej". Niestety zawsze jest przed nią dzikie śmietnisko a nie wypada

08:48, 05.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciepabianic.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%