Uniwersytet Łódzki przygotował w tym roku 7.139 miejsc na 92 kierunkach. Na studia pierwszego stopnia wpłynęły w sumie 17.454 aplikacje. Na studia stacjonarne zgłosiło się 8.940 absolwentów szkół średnich. Sześćdziesiąt procent chętnych to kandydaci z naszego województwa.
- To potwierdzenie, że oferta edukacyjna UŁ jest mocna, aktualna i atrakcyjna. Widać to wyraźnie po popularności kierunków, takich jak psychologia, zarządzanie, media, filologia angielska - mówi Iwona Ptaszek Zielińska, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego.– Bardzo cieszy nas również rosnące zainteresowanie dziennikarstwem, kulturoznawstwem czy produkcją teatralną. To pokazuje, że młodzi ludzie szukają studiów, które łączą przygotowanie zawodowe z przestrzenią dla pasji i wartości społecznych
Największą popularnością cieszyły się niezmiennie: psychologia - prawie 15 osób na jedno miejsce, biologia kryminalistyczna - ponad 11 osób, i filologia angielska - ponad 8. W TOP10 są jeszcze: marketing – 7,72, zarządzanie - 7,42, stosunki międzynarodowe - 7,30, Business Management - 6,70, dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji - 6,66, filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych - 6,52, logopedia z audiologią - 5,90.
Między 16 i 18 lipca na kontach kandydatów w systemie rekrutacyjnym zostaną opublikowane wyniki kwalifikacji. Ci, którzy dostaną się na wybrane kierunki będą musieli między 19 a 23 lipca złożyć dokumenty w wersji papierowej. Listę osób przyjętych na studia poznamy do 30 lipca. Druga tura rekrutacji odbędzie się między 5 sierpnia i 15 września. Dotyczy ona wybranych kierunków, na których nie zostanie wypełniony limit miejsc w terminie podstawowym.
Politechnika Łódzka przygotowała na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia na 3.781 miejsc dla kandydatów z polskim obywatelstwem oraz 494 miejsca dla studentów z zagranicy. Chęć studiowania na PŁ zadeklarowało 9.324 maturzystów. 80 procent kandydatów pochodzi z województwa łódzkiego. Pozostali to chętni m.in. z województw: śląskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i małopolskiego. W przypadku studentów z zagranicy liczba wszystkich zgłoszeń wyniosła 942.
TOP10 najpopularniejszych kierunków na studiach stacjonarnych: Business Studies - 7,12 osób na jedno miejsce, Digital Management - 6,76, Mechanical Engineering - 6,60, automatyka i robotyka - 6,39, Business, Society and Technology (jęz. angielski) - 6,24, Mathematical Methods in Data Analysis - 5,24, zarządzanie - 4,84, Modelling and Data Science - 4,84, Biomedical Engineering and Technologies - 4,16, marketing w przemyśle - 4,13, logistyka - 4,08.
Wysokie drugie miejsce zajęła tegoroczna nowość w ofercie PŁ, czyli kierunek Digital Management. Listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia oraz listy rezerwowe zostały ogłoszone 15 lipca. Ostateczne listy przyjętych poznamy 29 lipca.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi przygotował prawie 3000 miejsc na 15 kierunkach studiów. Aplikację złożyło 20.615 kandydatów, opłaty rekrutacje wniosły 17.654 osoby.
W statystykach przoduje kierunek lekarsko-dentystyczny. W tym roku o jedno miejsce na stomatologii ubiegało się 19 osób. Niezmienną popularnością cieszy się kierunek lekarski - 12 osób na miejsce, czy analityka medyczna - 11, a także unikatowe studia prowadzone w ramach umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej. UMED Łódź jako jedyna uczelnia w Polsce kształci lekarzy na potrzeby wojskowej służby zdrowia. Obecnie to prawie 800 osób, a w tegorocznym naborze uczelnia przyjmie dodatkowe 200. O jedno miejsce na studiach dla przyszłych lekarzy w mundurach konkuruje 5 kandydatów.
Z roku na rok wśród chętnych do studiowania w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jest więcej laureatów i finalistów olimpiad, których do wyboru uczelni przekonuje nie tylko wysoka jakość kształcenia, ale także specjalny pakiet korzyści. Dla laureatów przygotowano stypendia (co najmniej 600 zł miesięcznie), zniżki w opłatach za akademik (do 50 procent), indywidualny tok studiów, czy dodatkowy lektorat językowy.
Rekrutacja na Uniwersytet Medyczny w Łodzi nadal trwa. Nowością w ofercie jest ratownictwo medyczne II stopnia oraz pielęgniarstwo II stopnia. Rejestracja na te kierunki trwa do końca sierpnia.
Chęć studiowania w słynnej na świecie Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej zadeklarowało w tym roku 1.704 osób. Na studiach stacjonarnych czekały na nich 104 miejsca na 9 wydziałach. Tradycyjnie największe oblężenie przeżywał wydział aktorski. O 18 miejsc ubiegało się aż 820 osób. To daje rekordowe w skali kraju 46 osób na jedno miejsce. Popularny jest także wydział reżyserski - 262 kandydatów na 9 miejsc , czyli 29 osób na miejsce. Wzięciem cieszy się także szkoła operatorska - 20 osób na miejsce, 161 aplikacji na 8 miejsc.
Na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przygotowaliśmy zostało 198 miejsc na 13 kierunkach. Chęć studiowania zadeklarowało tu 811 osób. Najbardziej popularne kierunki to animacja - 10,27 kandydata na jedno miejsce, projektowanie graficzne - 6,73, architektura wnętrz - 6,61, projektowanie ubioru – 6, grafika - 5,58. Lista przyjętych na studia zostanie opublikowana 31 lipca.
Prawie wszystko jest już jasne w Akademii Muzycznej w Łodzi. Tutaj egzaminy wstępne odbyły się między 23 czerwca i 6 lipca. Wyniki zostały ogłoszone 14 lipca. Na studia stacjonarne I i II stopnia zgłosiło się 846 osób. Najbardziej oblegane specjalności na studiach pierwszego stopnia: wokalistyka jazzowa i estradowa 27,67 osób na jedno miejsce, musical 16,37, zarządzanie produkcją muzyczną - 8,4, choreografia i techniki tańca - 6,88. We wrześniu odbędzie się nabór na wybrane specjalności stacjonarne, a także na studia niestacjonarne i podyplomowe. Zostanie również przeprowadzona rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej.
0 0
Chyba jednak młodzież nie ma wyczucia, bo obserwując otaczającą nas rzeczywistość coraz bardziej będą potrzebni nie psychologowie, a PSYCHIATRZY 🤣