Zamknij

Na czym polega i kiedy stosuje się podlewanie kropelkowe?

18:23, 25.08.2022 Aktualizacja: 18:26, 25.08.2022
Skomentuj Zbiory autora Zbiory autora

Kto nie chciałby obserwować, jak na jego posesji rosną bujne kwiaty i intensywnie zielona trawa bez konieczności ręcznego podlewania? Z pomocą przychodzi prosty i oszczędny system nawadniania kropelkowego.

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to automatyczny system regularnego podlewania określonej powierzchni. Dzięki umieszczonej pod ziemią lub na jej powierzchni instalacji, do każdej z roślin doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. Woda jest dozowana w niewielkich ilościach pod niskim ciśnieniem, co pozwala uniknąć niszczenia roślin i zapewnia im optymalne warunki.

Trzy metody – wybierz system nawadniania odpowiedni dla Ciebie

Spośród metod nawadniania kropelkowego wyróżnia się trzy podstawowe: z wykorzystaniem taśmy kroplującej, linii kroplujących lub węży kroplujących. 

Taśma kroplująca jest umieszczana na powierzchni ziemi w pobliżu roślin. Należy ją ułożyć emiterami do góry. Gdy odkręcony zostanie kran, do którego podłączona jest taśma, z emiterów zacznie sączyć się woda. W niewielkiej, ale odpowiedniej ilości dotrze do poszczególnych roślin. 

Linie kroplujące umieszcza się pod powierzchnią gleby. Są one elastycznymi przewodami, które posiadają emitery, zwane również kroplownikami. Doprowadzana przez nie woda dostaje się prosto do korzeni – właśnie tam, gdzie jest potrzebna. Podlewanie przewodami kroplującymi sprawdza się głównie przy uprawach rzędowych. 

Węże kroplujące (inaczej kropelkowe) to węże ogrodowe wykonane z nieprzepuszczalnej gumy, na których długości znajdują się fabrycznie zrobione otwory. Dzięki specjalnie zaprojektowanym odległościom między otworami węże do nawadniania podlewają wszystkie rośliny równomiernie. W porównaniu do dwóch pozostałych metod, ta z wykorzystaniem węża jest najbardziej wydajna i dostarcza znacznie większe ilości wody do roślin – nadaje się zatem do tych, które wymagają większego nawodnienia. 

Zalety nawadniania kropelkowego

  • Nawadnianie kropelkowe jest oszczędne i racjonalne. W sposób efektowny podlewa rośliny odpowiednią ilością wody, tym samym wpływając na poprawę ich warunków, a także zwiększenie ilości plonów, w przypadku nawadniania upraw warzyw i owoców;
  • Dzięki systemowi podlewania kropelkowego możliwe jest dostarczanie dodatkowych nawozów mineralnych, które są doprowadzane bezpośrednio do każdej z roślin oraz zapobieganie pojawianiu się chorób grzybiczych;
  • Nawadnianie wężem kropelkowym pozwala na zautomatyzowanie pracy wykonywanej w ogrodzie i oszczędność wody – rośliny nie są podlewane losową, często zbyt dużą ilością wody, jak zdarza się w przypadku podlewania ręcznego;
  • System nawadniania kropelkowego jest uniwersalny – może być stosowany na różnych terenach, zarówno nad, jak i pod powierzchnią gleby. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebuje go właściciel ogrodu – w nawodnieniu trawnika, ogrodu, sadu, warzywniaka czy plantacji;
  • Nawadnianie kropelkowe to postawienie na regularność dostarczania niewielkich ilości wody do rośliny – klucz do sukcesu w ogrodnictwie.

O czym musisz pamiętać, wybierając ten system nawadniania?

  • Zakupienie i zamontowanie systemu nawadniającego kropelkowo jest kosztowne, szczególnie, gdy wybiera się produkty wysokiej jakości;
  • Węże, taśmy i linie kropelkowe nie są zbyt mobilne – sprawdzą się jedynie przy uprawach wieloletnich;
  • Na terenie, gdzie zamontowany jest system nawadniający, nie można korzystać z maszyn, które mogłyby doprowadzić do potencjalnego zniszczenia instalacji;
  • Instalacje do podlewania mogą się często zapychać – należy je regularnie czyścić i filtrować, by mogły spełniać odpowiednią sobie funkcję. 

Gdzie stosować podlewanie kropelkowe?

System nawadniania kropelkowego jest uniwersalny – można go stosować zarówno w przypadku pojedynczych roślin, całych trawników, jak i upraw rzędowych. Nada się znakomicie do podlewania ogrodów, warzywniaków, przydomowych sadów, pól uprawnych, w tym upraw truskawek, pomidorów czy borówek. Często wykorzystuje się to rozwiązanie w szklarniach i tunelach foliowych, a także przy żywopłotach. 

Wąż do podlewania kropelkowego – jaki wybrać?

Wybranie odpowiedniego węża do podlewania kropelkowego to najważniejszy element instalacji systemu nawadniania. Kluczem do sukcesu i skuteczności jest wykorzystanie urządzeń o odpowiednio wysokiej jakości – szczególnie polecamy produkty ze sklepu Cellfast.

W asortymencie Cellfast znaleźć można między innymi linię kroplującą HYDRO – pięćdziesięciometrowy wąż kroplujący wraz z wszystkimi potrzebnymi szybkozłączami i innymi elementami koniecznymi do montażu. Innym ciekawym modelem jest wąż nawadniający DRIP, który jest dostępny w wariantach 15, 22,5 lub 30 metrów długości. 

Produkty Cellfast to gwarancja jakości i szerokiego wyboru, który pozwoli doprowadzić nawodnienie do wszystkich roślin, pozwalając jednocześnie na oszczędność 60-70% używanej wody w porównaniu do podlewania ręcznego. 

Czy nawadnianie kropelkowe się opłaca?

Zainstalowanie nawadniania kropelkowego jest opłacalne pod dwoma względami. Po pierwsze, w dłuższej perspektywie czasowej inwestycja zwraca się, dzięki mniejszym rachunkom za wodę i obfitszym plonom. Po drugie, instalacja podlewania kropelkowego jest znacznie bardziej wygodna i skuteczna niż podlewanie ręczne. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania, możliwe jest efektywne rozprowadzenie wody przy jednoczesnym jej oszczędzaniu. W przeciwieństwie do podlewania ręcznego, nawadnianie kropelkowe nie jest losowe i nierównomierne, a wręcz przeciwnie – każda z roślin dostaje taką samą ilość wody. 

Zamontowanie instalacji podlewania kropelkowego to inwestycja w jakość i wygodę. Dzięki niej możliwe jest zaoszczędzenie wody i czasu na codziennym podlewaniu, a montaż, choć z początku kosztowny, z biegiem czasu zwraca się w niższych rachunkach każdego miesiąca.

(Tekst partnerski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%