Pojęcie waporyzacji w nauce odnosi się bezpośrednio do odparowania wody. Jednak w przemyśle waporyzacja odnosi się przede wszystkim do procesów odparowania substancji aktywnych z ziół, przez co efektywnie trafiają do naszego organizmu w formie inhalacji. W wielu sferach waporyzacja stała się alternatywą dla tradycyjnego palenia.
Parowanie vs. spalanie
Mimo że pomysł na waporyzację roślin zrodził się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, tak naprawdę dopiero ostatnie lata rozpowszechniły tę metodę. Głównym argumentem, przemawiającym za waporyzacją jest oczywiście nasze zdrowie. Podczas palenia oprócz składników aktywnych suszu, powstaje również dym, który z kolei zawiera szereg szkodliwych substancji smolistych, toksyn oraz innych składników, które mogą być rakotwórcze. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z palenia na rzecz waporyzacji, gdzie poza parą wodną nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Co więcej, dzięki waporyzacji niekorzystne dla naszego zdrowia czynniki są w zdecydowanej większości eliminowane. Wdychanie pary nie obciąża systemu oddechowego, a także jest przyjazne naszemu otoczeniu. Dym nie zakłóca również smaku, który w przypadku wielu ziół, jak np. medyczna marihuana ma niemałe znaczenie. Wreszcie warto wspomnieć o kosztach. Waporyzacja jest o wiele bardziej wydajna niż tradycyjne palenie.
Czego potrzeba do waporyzacji?
Urządzeniem, które umożliwia waporyzację jest waporyzator. Może on występować jako urządzenie mobilne lub waporyzator stacjonarny. Pierwszy można zabrać ze sobą wszędzie, jednak jego pojemność jest zdecydowanie mniejsza niż model stacjonarny. Ten drugi może służyć nie tylko do waporyzacji. Sprawdza się również podczas inhalacji czy aromaterapii. Szczególnie warty polecenia jest waporyzator stacjonarny konwekcyjny, który wydobywa pełnię smaku z każdego rodzaju suszu. Może produkować parę o różnym stopniu gęstości. Kolejnym cennym atrybutem dobrej jakości waporyzatora jest możliwość regulacji temperatury. Im większy zakres, tym więcej możliwości zastosowania urządzenia. Waporyzatory często wykorzystywane są nie tylko z suszem, ale też np. z olejkami eterycznymi. Wybierając waporyzator można też zadbać o swoją wygodę, decydując się na model z pilotem, dzięki czemu możemy zdalnie sterować urządzeniem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz