W kompetencji Starostwa leży przechowywanie znalezionych przedmiotów oraz poszukiwanie właściciela.
Biura rzeczy znalezionych działają od 21 czerwca 2015 roku, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o rzeczach znalezionych. Ustawa ta reguluje zasady związane z odnajdywaniem, zgłoszeniem, przechowywaniem i ewentualnym zwrotem rzeczy znalezionych.
A skąd się wziął ten pomysł? Idea stworzenia miejsca, do którego ludzie mogą przyjść i ewentualnie odzyskać zgubione przez siebie rzeczy, pojawiła się już w 1805 r., kiedy to Napoleon Bonaparte otworzył w Paryżu pierwsze biuro rzeczy znalezionych.
W Pabianicach Biuro Rzeczy Znalezionych działa przy Wydziale Spraw Społecznych w godzinach pracy Starostwa Powiatowego: pok. 39 bud. B ul. Piłsudskiego 2.
– Obecnie na stanie biura są 220 przedmioty – informuje Piotr Kardas, rzecznik prasowy Starostwa. – Z czego większość to rowery i telefony komórkowe. Są również klucze do domów itp. przedmioty
Jest też gotówka, która w przypadku nie odebrania jej przez właściciela w ciągu roku od dnia wezwania lub dwóch lat od dnia znalezienia może stać się własnością znalazcy. Gotówka przejdzie na własność powiatu, gdy znalazca jej nie odbierze lub też znalazca jest osobą nieznaną (nie chciał podać swych danych).
Przed laty biuro i starosta poszukiwali właściciela gotówki, która „wyfrunęła” z bankomatu. Jak to było?
Bankomat z przyczyn technicznych zablokował się i właścicielowi konta nie udało się pobrać gotówki z maszyny. Kolejna osoba chcąc pobrać pieniądze z własnego konta otrzymała z bankomatu wcześniej wypłacaną gotówkę. Osoba ta próbowała odszukać właściciela ale bez skutku. Zgłosiła się więc do Biura Rzeczy Znalezionych.
- Z pomocą pabianickiej policji udało nam się odszukać właściciela gotówki i zwrócić mu pieniądze – informuje rzecznik.– Właściciel przekazał znalazczyni znaleźne (z nawiązką).
Przedmioty znalezione będące na stanie biura według obowiązujących zapisów prawnych są przechowywane przez powiat przez okres 2 lat od dnia znalezienia.
Jeśli nie znajdzie się właściciel rzeczy lub znalazca nie odbierze jej we wskazanym przez starostę terminie, wówczas przechodzi na własność powiatu. Podobnie sytuacja wygląda gdy znalazca jest nieznany lub też nie chce podać swoich danych osobowych.
Obecnie biuro przyjmuje znalezione rzeczy o wartości nie mniejszej niż 100 zł. To może się zmienić, bo trwają prace nad nowelizacją ustawy o rzeczach znalezionych. Nowe zapisy znacznie ułatwią funkcjonowanie biura, skrócą czas przechowywania rzeczy do roku, wzrośnie najprawdopodobniej próg wartości szacunkowej rzeczy, ma on przekroczyć 5% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Co się dzieje po dwóch latach? Powiat zmierza do sprzedaży rzeczy, które nie zostały odebrane przez właścicieli i znalazców, a które technicznie nadają się do takiej sprzedaży. Pozostałe przedmioty zostaną zutylizowane lub też przekazane na złom ze względu na swoją wartość.
Informacje o odnalezionych przedmiotach można znaleźć na tablicy bezpośrednio w starostwie lub na stronie: https://www.powiat.pabianice.pl/strona biuro_rzeczy_znalezionych.html
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz