Podczas majówki 2025 w razie nagłego zachorowania wybierz najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie ma rejonizacji. Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji.
Przed nami majówka. Nagła choroba, złe samopoczucie, pogorszenie się stanu zdrowia lub wypadek mogą zakłócić wypoczynek. Jeśli majówkę spędzamy za granicą pamiętajmy o ważnej karcie EKUZ.
Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli Ci porady: w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.
Pielęgniarka udzieli Ci świadczeń medycznych: w warunkach ambulatoryjnych, w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.
Kiedy się zgłosić?
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie: nagłego zachorowania,
nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia, zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej; infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką, bólów brzucha; nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych; bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych; biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
W których godzinach są otwarte placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?
od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).
Jak skorzystać z pomocy medycznej w nocy, w weekend i w święta?
Wystarczy, że zgłosisz się do dowolnej, najbliższej Twojego miejsca zamieszkania lub pobytu właśnie podczas majówki, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Pabianicach to PCM przy ul. Jana Pawła II 68.
Co Ci przysługuje?
Porada lekarska. Zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki. Zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne .E-recepty na potrzebne leki.
Czego nie uzyskasz?
Wizyty kontrolnej, w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem. Recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą. Zaświadczenia o stanie zdrowia.
Gdy jesteś daleko od domu
Jeśli wyjedziesz poza miejsce zamieszkania, będziesz daleko od domu – w dni powszednie od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 18:00 zgłoś się do dowolnej przychodni, która ma umowę z NFZ. W nagłym przypadku pogorszenia stanu zdrowia możesz skorzystać z pomocy lekarza lub pielęgniarki.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć: PCM Pabianice, ul. Jana Pawła II 68
W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Szpitalny oddział ratunkowy nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej! SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Masz kleszcza? Usuń go sam za pomocą prostych narzędzi lub poproś pielęgniarkę z poradni nocnej pomocy. Nie idź do SOR lub IP by usunąć kleszcza!
SPRAWDŹ: Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć
Izby przyjęć (IP) https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/1453/Izby%20przyj%C4%99%C4%87.pdf
SOR https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/1453/Szpitalne%20Oddzia%C5%82y%20Ratunkowe.pdf
Ratownictwo medyczne
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
Nocna pomoc stomatologiczna
W razie nagłego bólu zęba zgłoś się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Stomatolodzy pracują tu w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę.
Centrum Stomatologii Duodent w Piotrkowie Trybunalskim,
ul. Rwańska 5, telefon do rejestracji 604 727 554
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia ALEX-DENT w Łodzi,
ul. Okrzei 40,telefon do rejestracji 42 640 77 10
Niepubliczny Stomatologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Super-Dent w Łodzi,
ul. Wodna 25/1BU, telefon do rejestracji 42 673 35 98
Telefoniczna Informacja Pacjenta
Do dyspozycji pacjentów non stop pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.
Konsultanci podpowiedzą również, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz