Swoje stanowisko w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich przedstawili radni Koalicyjnego Klubu Radnych Pabianice:
„Ze względu na sytuację związaną z epidemią Koronawirusa sprzeciwiamy się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku. Nasze załączone poniżej stanowisko z apelem o wprowadzenie stanu wyjątkowego i odwołanie wyborów kierujemy do Premiera Mateusza Morawieckiego, gdyż zgodnie z art. 230 obecnie obowiązującej Konstytucji to Rada Ministrów wnioskuje do Prezydenta o jego wprowadzenie.
Jako radni, reprezentujący mieszkańców naszego miasta nie wyobrażamy sobie, aby przeprowadzenie głosowania 10 maja 2020r. było ważniejsze od bezpieczeństwa pabianiczan. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że do obsługi wyborów na terenie Pabianic niezbędny będzie udział ponad 300 osób. W obecnych warunkach nie ma możliwości przeszkolenia tak dużej ilości osób.
Sprzeciwiamy się także próbie zmiany Kodeksu Wyborczego przez Sejm. Głosowanie korespondencyjne dla osób powyżej 60 roku życia wcale nie zapewnia im bezpieczeństwa, w sytuacji gdy mieszkający z nimi młodsi członkowie rodziny udadzą się do lokali wyborczych, po czym wrócą do domu i zasiądą do wspólnego posiłku z seniorami. Zmiana ta dyskryminuje również osoby młodsze. Co ma zrobić 40 bądź 50 letni obywatel posiadający schorzenia przewlekłe, będący w grupie większego ryzyka - jeśli chce oddać głos w wyborach, jest on zmuszony udać się do lokalu wyborczego.”
To stanowisko poparł również niezależny radny Antoni Hodak (do niedawna radny Prawa i Sprawiedliwości):
„Niniejszym pragnę poinformować, że stoję na stanowisku, iż organizacja wyborów prezydenckich w terminie 10 maja br. byłaby posunięciem skrajnie nieodpowiedzialnym, narażającym zdrowie i życie obywateli. Jedynym właściwym kierunkiem na obecną chwilę jest ograniczanie kontaktów międzyludzkich - w inny sposób nie zatrzymamy rozwoju epidemii koronawirusa. Natomiast wybory, które są ważnym elementem demokracji, powinny się odbyć w terminie późniejszym, gwarantującym bezpieczeństwo Polek i Polaków, ale również zapewniającym równość i powszechność głosowania”.
0 0
To zabawne, partia ledwie tolerująca aborcję, pod rygorystycznymi które też olewa, sama sobie funduje swoje poronienia. Tłumacząc, ze to naturalne. Są w .. ciąży wielokrotnej, ustawowej. Co rusz poraniają idiotyczną ustawę, tłumacząc, że to normalka, a ciąża u nich jest jak Pąkiel - mnoży się przez podział. 1 pąkiel dzieli się na dwa pąkle, te dwa też na dwa= 4 pąkle, to 4 na dwa i jest 8... itd, itp,etc.
0 0
Przynajmniej rządzący nadążają adekwatnie za aktualnymi potrzebami i piszą Ustawy w ekspresowym tempie, bo okoliczności tego wymagają. Za "rządów" Złej Zmiany Ustawy się pisało głównie dla "lobbystów", a nie dla zwykłych ludzi. Artykuł pyta nas o wybory, a przecież do wyborów jeszcze wiele się może zmienić. Jeśli by jednak wybory miały się odbyć w przepisowym terminie, to by były bezpieczniejsze od pójścia do sklepu, bo KORESPONDENCYJNE! (które to pójście do sklepu nie jest dotąd przecież zabronione). Opozycja (PO, PSL, Lewica i Konfederacja) widzą kiepskie sondaże swoich kandydatów i liczą, że w późniejszym okresie tendencje się zmienią, a przy okazji będzie można znów oskarżyć PIS o łamanie Konstytucji za przedłużenie kadencji Prezydenta Andrzeja Dudy.
0 0
Jeśli jutro zatrzyma was policja na ulicy to mówcie, że idziecie na wybory, tylko wyszliście z domu wcześniej :-)
0 0
KORESPPONDENCYJNIE......O to chodzi złodziejskim PIS-okom .........Policzą głosy jak za Stalina , będzie 100% byleby zadowolić chorego na nienawiść karła......
0 0
Korespondencyjnie, to nawet hakerzy od Putina pomogli Trampkowi wygrać wybory.
A w ogóle, to po co te wybory, jak i tak szykuje się szwindel. Lepiej brać przykład wożdi Putina, który ponoć będzie spawował władzę dożywotnio, oczywiście zgdnie z demokratycznymi pryncypiami,
0 0
Nie mogący żyć bez przeszłości, @T45. Daję rypleja:
Lepiej byłoby by, jakPiSzesz rząd nie dwoił się, troił, Ale się Jednił. I tak - do polski korona wpadła 2-3 tygodnie, za Niemcami, Francuzami, Hiszpanami. Więc nie był to grom z jasnego nieba. Ale popatrz na rząd - pięciorzy się tylko Szumowski i tu mu serdecznie współczuję. Ale ogarniając wiele wątków, uszło mu uwadze, żeby cały!!! do salowej włącznie, personel medyczny miał OBOWIĄZKOWE testy co siedem dni! Jako najrozpaczliwiej narażeni na zarażenie. A przypadki co raz częściej się w szpitalach zdarzają. Gdzie się podział Koordynator Służb Spec., Kamiński o którym cicho a powinien ostro zabiegać o testy dla Policji! Gdzie jest Obrońca narodowowy, Płaszczak, który wysłał WOTY do "pomocy" policji? Zabiegał dla nich o testy?
Dzisiaj na łO_net-cie przeczytałem, że w stanie epidemiologicznym, uruchomiono procedury:
- policia i wojsko ma prawo rekwirować na czas epidemii prywatne środki transportu towarowego (ciężarówki) i osobowego (aobysy, autokary). Jest przykład właściciela firmy transportowej + jego komen. na to.
- policja i wojsko ma obowiązek wspomagać komitety lokalnych komisarzy wyborczych i komisje wyborcze.
Czyli stan wojenny bez "wywołania" stanu wojennego. Z olaniem wczorajszej wypowiedzi min. Szumowskiego, że wobec takiej dynamiki korony, nie widzi możliwości przeprowadzenia wyborów.
W następnym poście dam "esej"pt. Jak przeprowadza się korespondencyjne wybory - z 2019 roku.
NIE MAM POJĘCIA, CZY JESZCZE AKTUALNY.
T, wybory będą i twój długoPiS je wygra.
0 0
Niewierzący, nie wygooglują tytuł i go przeczytają. Proszę, zanim dadzą mi swoje komenty
Jak wygląda procedura głosowania korespondencyjnego?
Osoba uprawniona do głosowania korespodencyjnego winna zgłosić się osobiście lub przez swojego pełnomocnika, z dokumentem tożsamości u właściwego komisarza wyborczego, w celu rejestracji. Rejestracja taka uniemożliwia podwójne głosowanie we właściwym osobie, miejscowum okręgu wyborczym.
Otrzymanie pakietu wyborczego Wyborca niepełnosprawny lub inny, który w terminie skutecznie dokona zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego, otrzyma z urzędu gminy pakiet wyborczy. Powinno stać się to nie później niż siódmego dnia przed dniem wyborów.
Na pakiet wyborczy, który otrzymują wyborcy głosujący korespondencyjnie, składają się: – koperta zwrotna, – karta do głosowania, – koperta na kartę do głosowania, – oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, – instrukcja głosowania korespondencyjnego. Jeśli wyborca zgłosił takie żądanie, to do pakietu wyborczego zostanie dodana również nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a.
Jeśli chodzi o procedurę doręczenia pakietu wyborczego, to przewidzianych jest szereg wymogów. Przede wszystkim zostaje on doręczony wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru (w przypadku, gdy z różnych przyczyn wyborca z niepełnosprawnością nie może potwierdzić odbioru, doręczający sam stwierdza datę doręczenia oraz wskazuje odbierającego i przyczynę braku jego podpisu). Jeśli wyborca jest nieobecny pod wskazanym adresem, doręczający umieszcza zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia w skrzynce na listy lub, jeśli nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania. Termin powtórnego doręczenia jest jednak bardzo krótki – nie może być dłuższy niż jeden dzień od dnia pierwszego doręczenia. Co ważne, wyborca uprawniony przy doręczeniu pakietu wyborczego może zgłosić potrzebę odbioru koperty zwrotnej – pod wskazanym adresem.
Oddawanie głosu Procedura głosowania jest prosta, jednak należy pamiętać o kilku zasadach: Przede wszystkim wyborca oddaje głos na karcie (kartach) do głosowania. Sposób działania zostaje określony m.in. na informacji znajdującej się u dołu karty. Już po oddaniu głosu kartę do głosowania należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i tę kopertę zakleić. To bardzo ważne, bowiem niezaklejenie koperty na kartę do głosowania powoduje poważne konsekwencje – karta nie zostanie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. W kolejnym kroku zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej, która jest zaadresowana do obwodowej komisji wyborczej. Bardzo ważną czynnością jest wypełnienie przez wyborcę oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Musi on wpisać miejscowość i datę sporządzenia oświadczenia, a także własnoręcznie się podpisać. Oświadczenie powinno zostać również umieszczone w kopercie zwrotnej. Czynności te są bardzo istotne, bowiem jeśli oświadczenie nie zostanie podpisane lub nie zostanie włożone do koperty zwrotnej, karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Podsumowując – wyborca po oddaniu głosu powinien przygotować kopertę zwrotną, w której muszą znajdować się: zaklejona koperta z kartą (kartami) do głosowania oraz podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Przekazanie koperty zwrotnej Przede wszystkim kopertę zwrotną wyborca powinien zakleić i przekazać przedstawicielowi Poczty Polskiej. Ale uwaga: przedstawiciel ten odbiera zamkniętą kopertę zwrotną wyłącznie od wyborcy niepełnosprawnego, który otrzymał pakiet wyborczy, na podstawie okazanego przez niego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Odbiór następuje za pokwitowaniem. Przewiduje się kilka możliwości odbioru koperty zwrotnej od wyborcy. Z każdą z nich wiąże się termin wykonania tej czynności. Po pierwsze – jeżeli wyborca uprawniony przy doręczaniu pakietu wyborczego zgłosił potrzebę odbioru koperty zwrotnej pod wskazanym adresem (np. w miejscu zamieszkania), to wówczas odbiór jest dokonywany przez przedstawiciela Poczty Polskiej w tym miejscu najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów. Po drugie – kopertę zwrotną przedstawiciel Poczty Polskiej może odebrać od wyborcy w placówce pocztowej. Jeśli placówka znajduje się na obszarze gminy, w której wyborca uprawniony jest ujęty w rejestrze wyborców, to odebranie może nastąpić najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów. Jeśli do odbioru dochodzi w innej dowolnej placówce Poczty Polskiej, to może ono nastąpić najpóźniej w trzecim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów. Po trzecie – należy podkreślić, że wyborca uprawniony, który otrzymał pakiet wyborczy, może osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej. Może to uczynić do czasu zakończenia głosowania.
6
Jarosław Zbieranek – Doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w problematyce prawa konstytucyjnego. Przygotowywał raporty i analizy m.in. dla Rzecznika Praw Obywatelskich, Parlamentu Europejskiego, OBWE, Biura Analiz Sejmowych. Od 2004 roku bierze udział w pracach legislacyjnych Sejmu RP i Senatu RP, w tym m.in. w blisko dwuletnich pracach nad ustawą Kodeks wyborczy (w latach 2009-2011)….
0 0
@T-Dz-Z
Min. Szumowskiego - jeśli będzie dbał o zdrowie Polaków a nie o pisi dogmat - czeka dymisja, albo nagle " zachoruje " ...
0 0
Co tu komentować. Widać po sondzie, że dla mieszkańców Pabianic nie w głowie wybory.
0 0
Niejaki terlecki straszy burmistrza, który nie chce przeprowadzić wyborów:
,,...Można wyznaczyć komisarzy. Niech ci samorządowcy, którzy teraz buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo, liczą się ze stratą stanowisk.
A o to odpowiedź burmistrza:
,,....Może Pan tego nie rozumie, ale są w życiu sprawy ważniejsze niż "stanowiska". Burmistrzem się bywa, człowiekiem się jest. Nie Pan dał mi "stanowisko" i nie Pan mi je odbierze. W ostatnich wyborach zaufało mi ponad 78 proc. głosujących mieszkańców, to Im ślubowałem służyć, nie "stanowisku" czy Panu Marszałkowi
0 0
BENE!
0 0
Największym problemem suwerena jest paniczny strach przed umotywowanym, z podstawami kontr- argumentem, i nienawiść ich strony do każdego, kto daje taki - stąd biorą się tutejsze łomoty. Bo te argumenty pokazuję cynizm, brak profesjonalizmu, manipulację ich przewodniej siły narodu. Pokazują, że ich KRUL jest nagi a oni sami byli, są i będą ciemnym ludem, który wszystko kupi - to zdanie niejakiego Kurwskiego, teraz koordynatora informacji tvpsinfo. I tak pozostaje kurwizja.