W ubiegłym roku mieliśmy ogromny problem ze smogiem. W tym sezonie grzewczym kłopot powrócił. Wczoraj (w czwartek) wieczorem zanotowano przekroczenie norm dla pyłu PM 10. Jego stężenie wyniosło 184 proc.
Dziś od rana jest trochę lepiej, bo przekroczenie normy nie było tak duże (134 proc.)
****
Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu walki ze smogiem.
- Rok temu ten problem bardzo dotkliwie dał się odczuć - mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.
Uchwała, którą przyjął sejmik województwa, nakłada obowiązki na samorząd, ale też na przedsiębiorców i osoby fizyczne. Dlatego w obecnym sezonie grzewczym surowo będzie karane wypalanie śmieci. W ubiegłym roku w naszym mieście pabianiczanie zgłosili 362 przypadki, w których podejrzewali wypalanie odpadów. Blisko połowa z nich się potwierdziła. Do tej pory jednak strażnicy raczej pouczali i informowali mieszkańców, czym wolno palić w piecu, a czym nie. Teraz ma się to zmienić. Za palenie śmieciami posypią się mandaty.
- Zobligowałem strażników miejskich do bardziej rygorystycznej walki z tym problemem - dodaje prezydent.
Aby strażnicy mogli działać w tym temacie skutecznie, zwiększy się liczba patroli. Zamiast 4 strażników uprawnionych do kontroli, jest już ich 10.
W ubiegłym tygodniu już 2 razy strażnicy ukarali osoby, które paliły w piecu ścinkami krawieckimi.
Obostrzenia dotkną też tych, którzy palą miałem. Całkowity zakaz stosowania tego opału oraz mieszanek zawierających węgiel brunatny będzie obowiązywał już od maja 2018 roku. Za korzystanie z tego opału strażnicy mogą nałożyć mandaty (od 20 do 500 zł) lub skierować sprawę do sądu. Tam kara może sięgnąć już 5.000 zł.
morawskibr15:09, 17.11.2017
0 0
Mniej gadać, więcej robić. Obecnie jest bardzo, bardzo źle.
TKM15:14, 17.11.2017
0 0
Racja !
Wczoraj wieczorem z tego smogu, tak śmierdziało, że nie było czym oddychać ! Ale widać decydenci miasta mają mieszkańców gdzieś ! Inna sprawa, że tego się nie da zrobić z dnia na dzień. I jest to problem w całej Polsce - brak rozwiązań systemowych !
zniesmaczonypab16:47, 17.11.2017
0 0
Dla każdego gospodarstwa domowego oczyszczacz powietrza bez filtrów...To będzie moja myśl przewodnia w przyszłej kampanii na PMP!
Tomek4517:31, 17.11.2017
0 0
Tutaj łagodna perswazja NIC już nie pomoże! Prezydent niech już nic nie obiecuje, tylko weźmie Straż Miejską "na dywanik", aby wzięła się na serio do roboty. Ręczę, że nawet te niewielkie mandaty, które przewiduje obecne prawo, też by sporo zmieniły w klimacie naszego miasta.
zniesmaczonypab17:33, 17.11.2017
0 0
@T-45
Byłbyś godnym v-ce!
Tomek4518:02, 17.11.2017
0 0
Ja bym nawet diabła poprosił o pomoc, aby poprawić to nasze powietrze w chłodnych porach roku (choć nie tylko, bo latem już też kiedyś nad ranem dzwoniłem do SM, gdyż jacyś "oszczędni" wypalali jakieś plastikowe śmieci i obudził mnie duszący smród).
zniesmaczonypab18:10, 17.11.2017
0 0
Jednak się pomyliłem co do V-ce.
Obecnie od kilku lat mamy tylko jedną porę roku w naszym kraju (chłodną).
Piszesz dalej "kiedyś nad ranem ...latem...palił" Było chłodno to palił , sory taki mamy klimat.
neostrada18:41, 17.11.2017
0 0
A ten pseudo "dziennikarzyna" ŻP z uporem maniaka swoje na temat miału !, więc niech ten nieuk przeczyta "Sezon grzewczy 2016/2017 przechodzi do historii jako ostatni, w którym można było swobodnie spalać muł i flot. Nawet jeśli nadal te paliwa będą w sprzedaży lub są w piwnicy, to uchwały antysmogowe wprowadzają zakaz spalania mułu i flotu. Spalanie mułu i flotu będzie się wiązało z konsekwencjami takimi jak spalanie innych niebezpiecznych odpadów – w razie kontroli mandat 50-500zł, którego możesz nie przyjąć, wtedy sprawa leci do sądu i grzywna może wynieść już do 5000zł. ( i tutaj ekspert ŻP od węgla wiedział gdzie dzwonią, ale nie wie w którym kościele
Muł węglowy to najgorszy syf z syfu. Nie chodzi nawet o dużą zawartość popiołu, ale o to, że w tej najdrobniejszej frakcji kopalnianego odpadu gromadzi się hurtowo to, co najgorsze: rtęć, chlor i siarka, jednym słowem: paląc mułem obsiewasz sobie podwórko metalami ciężkimi w dużych dawkach, co ma bardzo, bardzo zły wpływ na twoje zdrowie, ale w szczególności na rozwój twoich dzieci!
Różnica między mułem lub flotem a miałem węglowym jest zasadnicza, choć może być nieoczywista gdy się jednego i drugiego na oczy nie widziało jak nasz ekspert. Nawet poważne media mają z tym problem m. in. ŻP :).
O ile zgodnie z prawdą odpadem węglowym można nazwać muł, to już absolutną niekompetencją lub celową dezinformacją, tak jest w wypadku ŻP i pracownika tej gazety jest tytułowanie tak miału. Miał stanowi znakomitą większość wydobywanego spod ziemi węgla. Parametrami dalece przewyższa muł węglowy. O ile nie istnieją kotły na muł węglowy, jest mnóstwo kotłów miałowych, zarówno ręcznych jak i automatycznych. Czysto spalany miał emituje więcej zanieczyszczeń niż czysto spalane lepsze węgle (przez wyższą zawartość popiołu), ale zarazem o wiele mniej niż dobry węgiel źle spalany. Wśród kotłów osiągających najwyższe obecnie wymogi czystości spalin (5. klasa) są kotły spalające miał węglowy."...skorzystałem ze źródła "czysteogrzewanie" dostępne dla wszystkich nawet dla tych średnio rozgarniętych...,
czym innym jest spalanie śmieci, plastyku, mebli bo to jest główny problem smogu, a głównymi dostarczycielami tego "paliwa" są uliczne wystawki, śmietniki blokowe inaczej mówiąc CI NIEZDOWOLENI :)))...
ceec22:14, 17.11.2017
0 0
U mnie w centrum Miasta nie widziałem żadnych służb, które zadbały by o czystość powietrza, brak też jakichkolwiek informacji z Tym związanych, więc odbieram to jak zwykły polityczny chwyt, żeby zaistnieć. Będzie Alarm i syrena uznam, że to ważne, nie to piszcie sobie co chcecie, ja muszę iść do pracy każdego dnia, trzeba za coś żyć.