Fabryka pralek niemieckiej firmy Miele ma zostać wybudowana na 13 hektarach ksawerowskiej ziemi. W sumie ich teren to 29 hektarów w podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- W poniedziałek otrzymali w Warszawie pozwolenie na prowadzenie działalności w naszej podstrefie ekonomicznej – cieszy się wójt Adam Topolski.
Budowa ma zakończyć się w styczniu 2019 roku. Planowana jest inwestycja o wartości ponad 200 milionów złotych. W pierwszym zakładzie produkcyjnym koncernu Miele w Polsce znajdzie zatrudnienie co najmniej 350 osób, w ramach pierwszego etapu inwestycji. Uruchomienie produkcji nastąpi do 2020 roku.
Obecnie w Ksawerowie ŁSSE ma zająć 74 hektary. Na tym terenie 29 ha niemiecki gigant sprzętu AGD pobuduje być może największą w Europie fabrykę. Firma z tradycjami od ponad stu lat produkuje pralki, kuchenki, lodówki, piekarniki, odkurzacze i drobny sprzęt AGD. W 1899 roku Miele założyli Niemcy Carl Miele i Reinhard Zinkann. Dziś rodzinnym przedsiębiorstwem kieruje już czwarte pokolenie. Filozofią przedsiębiorstwa jest „Immer besser”, czyli „Zawsze lepiej”. Mają przedstawicielstwa w 47 krajach na całym świecie.
Specjalnie dla Miele i innych przyszłych inwestorów zostanie pobudowane na Rypułtowickiej rondo. To po to, by TIR–y mogły zjeżdżać na przebudowaną drogę techniczną przy DK14 i wygodnie dojeżdżać do magazynów firmy.
W poniedziałek Zarząd Miele Technika Sp. z o.o., odebrał z rąk Ministra Tadeusza Kościńskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju zezwolenie do prowadzenia działalności tj. budowy zakładu produkcyjnego koncernu Miele na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miele, światowy lider w produkcji artykułów gospodarstwa domowego w segmencie premium dostał oficjalne zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji w pierwszy w Polce zakład produkcyjny, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowoczesna fabryka pralek, nieprodukowanych jeszcze w żadnym innym zakładzie, powstanie na terenie 29 hektarowej działki w Podstrefie Ksawerów pod Łodzią i stanowi pierwszy etap inwestycji niemieckiego producenta.
- Region łódzki bazuje na wieloletnich tradycjach przemysłowych, dysponuje fachowymi kadrami jak i szerokim dostępem do poddostawców i partnerów biznesowych – to miało decydujące znaczenie przy wyborze lokalizacji” - mówił członek Zarządu Grupy Miele, dr Stefan Breit.
- Niemcy pozostają jednym z większych inwestorów w Polsce. W ostatnich kilku latach widać wzrost zaangażowania naszych sąsiadów w projekty lokalne oraz badawczo-rozwojowe, co jest istotne z punktu widzenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i wskazuje na wielowymiarowość inwestycji niemieckich. Decyzja firmy Miele o umiejscowieniu inwestycji o tak wysokim stopniu technologicznej innowacyjności w Ksawerowie Łódzkim jest potwierdzeniem tworzenia przez nas sprzyjających i stabilnych warunków dla inwestorów – podkreślał wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.
- Firma Miele jest liderem na rynku pod względem jakości i innowacji. Wieloletnia współpraca partnerska z dostawcami i wartości oraz nastawienie na pracownika są najważniejszymi wartościami w filozofii firmy Miele. Wszystkie produkty posiadają 20 letni okres trwałości. Będzie to dotyczyło także produktów, które będą produkowane w Ksawerowie. Polski zakład będzie jednym z najnowocześniejszych w grupie Miele - mówił Breit.
- Obecność Miele w Strefie ugruntuje pozycję klastra AGD w województwie łódzkim na rynku krajowym i europejskim – ocenia Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A. – Produkcja artykułów gospodarstwa domowego jest jedną ze specjalizacji Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w szerszym ujęciu także Łodzi i regionu.
W polskiej fabryce Miele powstawać będzie sprzęt klasy premium, którego, jak liczą inwestorzy - sprzedaż będzie rosła w skali światowej. W pierwszym etapie inwestycji zatrudnienie w nowej fabryce Miele znajdzie co najmniej 350 osób, zarówno wysoko wykwalifikowanej kadry zarządzającej, jak i wyspecjalizowanych pracowników produkcyjnych.
- Nie mam wątpliwości, że dynamika inwestycji Miele w Polsce będzie rosła ponieważ w planach są kolejne nowe projekty, uzależnione od dalszego rozwoju rynku i stale rosnącego popytu – dodaje
Inwestycja Miele powstaje na obszarze Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zajmuje powierzchnię 1339 ha. Świetna lokalizacja, ulgi podatkowe, bogate tradycje przemysłowe, profesjonalne wsparcie w procesie planowania i wdrożenia projektów inwestycyjnych sprawiają, że ŁSSE jest idealnym miejscem dla inwestorów, zainteresowanych rozwijaniem swojej działalności. Dziś w ksawerowskiej strefie swoje fabryki mają: Adamed, Aflofarm, Pietrucha. Po drugiej stronie przy ul. Giełdowej ulokowały się Suwary. Obok hale produkcyjne mają dwie firmy: Creative Web i Promotomex.
Miele to przedsiębiorstwo założone 1899 roku posiada 8 zakładów produkcyjnych w Niemczech oraz po jednym w każdym z następujących krajów: Austria, Czechy, Rumunia i Chiny. Obrót grupy
w roku 2016/2017 wyniósł 3,9 mld EUR, z czego 70% z rynków eksportowych. W prawie 100 krajach Miele posiada swoje spółki handlowe lub reprezentowana jest przez importerów. Na całym świecie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 19.500 pracowników, z czego 10.500 w Niemczech.
0 0
Zobaczymy czy ta fabryka pomoże naszym "żuczkom"... :)
0 0
Początek działalności tej firmy to prawdopodobnie zarazem koniec działalności Lumileds w Pabianicach. I oby tak się stało bo tam już nikogo nic dobrego nie czeka, ludzie już uciekają, a jak powstanie Miele to chyba sami pracownicy w wieku przedemerytalnym zostaną. Moja kobita robi tam już kilka dobrych lat, prezes podwyżek nie daje bo jego zdaniem zarobki są rewelacyjne. Może pan prezes ma dobre zarobki ale żona razem z dodatkiem stażowym nie wyciąga więcej niż 1700 za pracę na 3 zmiany. Oby w Miele dali trochę więcej to Lumileds będzie miał nauczkę hehe
0 0
Mam nadzieję, że ta inwestycja nie ma w założeniu cięcia kosztów na niskich płacach, tak jak dotąd bywało.
0 0
Już widzę te protesty prawdziwych Polaków, te pikiety pod tą strefą ekonomiczną, że Polska dla Polaków i te krzyki - precz z naszego kraju dla wszelkich obcych kapitalistów. To jest niemożliwe, że Rząd wydaje zezwolenia dla obcego kapitału, który ma budować swoje fabryki - a czy Polacy nie mogą wybudować koncernu pralek Frania i dać pracę dla każdego za minimum 3000 zł??? Czy nie można odbudować Pamotexu i dać pracę 10 000 włókniarkom też za minimum 3000 zł. Praca ma być dla Polaków i tylko w polskich zakładach. Niech się wynoszą z tej naszej samotnej wyspy wszelkie obce firmy i obcy robotnicy - szczegolnie z Ukrainy bo nasz Rząd nie lubi Ukraińców, a tych już w Pabianicach będzie więcej niż nas - a gdy się zasiedzą z całymi rodzinami - a to genetycznie silny naród jest to dopiero Rząd nie da rady z tym 500+ jak zaczną sie rozmnażac jak te króliki. W tym niemieckim koncernie też pewnie Ukraińcy pracować będą bo Polacy do pracy już nie mają siły bo dzieci płodzą i żyją z 500+, a na czarno dorabiają - czyli kolejna fala ze Wschodu zaleje nasze miasto. @Tomek45 - masz rację to bedzie praca dla tanmiej siły roboczej - zakazać budowy wszelkich zakładów w Polsce - Polakom należy pozwolić samemu się rozwijać i budować fabryki dla ludu.
0 0
@listonosz - co Ty mówisz, że teraz za "dobrej zmiany" ktoś zarabia 1800 zł??? Nie kłam bo nie słyszałam, żeby ktoś się zapytał - jak żyć pani premier za 1800 zł - jest doskonale, Polska rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatnio.
0 0
@BabaYaga,
Za "rządów" twojej umiłowanej Platformy jeszcze gorzej się zarabiało. Ogrom ludzi wyjechał za granicę. Zapytaj pracowników Philips'a (obecnie chyba jest już inna nazwa), jakie tam były płace. Pracy było nie tylko mniej, ale zarobki były wręcz głodowe. Twój guru Balcerowicz mocno się postarał, aby polikwidować polskie firmy, więc teraz nie narzekaj.
0 0
T45
Philips to wlaśnie Lumileds ...
BY 100% racji!
Nawet nasza "polska biedronka " nie jest polska tylko portugalska
0 0
Po pierwsze : trzeba mieć wyżej a nie niżej !
Po drugie : potrzebny wielki kapitał na takie inwestycje !
Po trzecie : najlepszych polskich firm nie potrafiliśmy utrzymać ! Pabianice : tylko piekarnia i mięsne zostały, bo trzeba jeść. Buja się jeszcze trochę Pafana. W skali kraju, koszmar !
Po czwarte : będzie dobrze, rozpędza się CLK, jako największa inwestycja w tym kraju. Ale nie wiem, czy polska, bo Broszka już dawno w Pekinie zabiegała o finanse. A Kitajcy nie wchodzą w poważne interesa, bez 51 % akcji ! Na zapleczu przymiarka do „ atomówki „
I ostatnie : ktoś tu tradycyjnie zapomniał jak zwykle o muzułmanach.
Ja Chińczyków, Wietnamczyków, Ukraińców i innych nie zapraszałem a ten proceder trwał i trwa nadal. I wkurza mnie najbardziej to, że w moim kraju, „ obcy „ grasują gangami, uprawiają konopie, zrywają haracz !
0 0
Mam cichą nadzieję,że przez tą inwestycję ta dziadoska firma LUMILEDS padnie a prezesa M.Sobieraja tego drapieżnego kapitalistę na zbity pysk wyrzucą jego zwierzchnicy.Już nawet ta hołota z Ukrainy nie chce pracować w tej firmie.
0 0
@marcelli,
Napisałeś: "Już nawet ta hołota z Ukrainy nie chce pracować w tej firmie".
Czy było by ci miło, gdyby Polaków wyjeżdżających "za chlebem" do Anglii czy Niemiec tamtejsi autochtoni także publicznie nazywali "hołotą"??
0 0
Mordują, okaleczają, wyzywają naszych od najgorszych. Póki co Ukraińcom u nas dobrze, ale już Polska przestaje być dla nich atrakcyjna !