Wiadomości

Zamknij

Więcej za wodę i ścieki od 1 maja

g 12:44, 28.04.2026 Aktualizacja: 12:54, 28.04.2026
15 Więcej za wodę i ścieki od 1 maja

Od 1 maja zapłacimy 5,50 zł za wodę i 10,63 zł za ścieki. Wody Polskie zaakceptowały taryfę, którą przedstawił Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

To nie będzie jedyna podwyżka. Trwają rozmowy ze ZWiK w Łodzi na temat opłat za „przesył” i oczyszczanie pabianickich ścieków. Pisaliśmy o tym TUTAJ

- Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę za wodę i odprowadzanie ścieków – ujawnił Arkadiusz Bujacz, prezes zarządu ZWiK w Pabianicach. - Nowe stawki wejdą w życie od 1 maja.

Od 2023 roku obowiązywała taryfa , która zakładała stopniowy wzrost opłat w kolejnych latach, aż do 2026 r. Nowy dokument idzie w tym samym kierunku. Oznacza to, że rachunki za wodę i ścieki będą rosły również do 2028 roku.

- Podwyżka zgodnie z taryfą wynosi około 5 procent dla mieszkańców – dodaje prezes Bujacz.

Ile płaciliśmy do tej pory za wodę i ścieki:

Od 13 lipca 2023r. cena metra sześciennego wody wynosiła 4,78 zł za metr sześcienny (b), a ścieków 9,43 zł (b) za metr sześcienny.

W kolejnych latach ceny rosły następująco:

2024 r. woda - 5 zł, a ścieki 9,98 zł za metr sześcienny.

W 2025r. woda - 5,15 zł, a ścieki 10 zł.za metr sześcienny. Wzrost był o 24 procent i 22 procent.

Teraz będziemy płacić o ok. 5 procent więcej, to za metr sześcienny: 2026 r. 5,40 zł (b) za wodę i 10,63 zł (b) za ścieki. W przyszłym 2027 r. planuje się za wodę  5,65 zł (b) i ścieki 11,09 zł (b), a w 2028 r. za wodę 5,93 zł (b) i ścieki 11,47 zł (b).

- Nowa taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na okres trzech lat obowiązywać na terenie gminy miejskiej Pabianice oraz gminy Pabianice na obszarze wsi Bychlew, Jadwinin, Hermanów - podaje Marta Janczak, zastępca dyrektora Wód Polskich.

Uwzględnia rosnące koszty funkcjonowania systemu wodno-kanalizacyjnego, m.in. energii, utrzymania infrastruktury i wynagrodzeń.

(g)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (15)

phiiphii

15 1

jaka cenzura w tej waszej gazecinie,pod nipponem komentarze zablokowane hmmm...
Artykuł o PSM,to samo,nawet polubienia zablokowano...Ciekawe dlaczego?

14:24, 28.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

rexionrexion

3 0

Reklamy miejskich spółek panie. Uroki małych miast. Warto w tym kontekście popatrzeć na Pabianickie portale, gdzie są reklamy miejskich spółek (jakich), gdzie reklamy urzędu marszałkowskiego itp.

07:14, 29.04.2026

KOlegaKOlega

6 3

Takie grosze, damy radę. Niska to cena za odsunięcie PIS od władzy. Uśmiechajmy się.

06:13, 29.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

PatriotaPatriota

2 1

Czy ci już ktoś powiedział KOlego, że jesteś durniem?
Nie?
No to ja ci to mówię, bo CO MA PiS do podwyżek cen wody za "rządów" TWOJEJ szajki? 👎💩

22:42, 29.04.2026

Andrzej FloparskiAndrzej Floparski

5 5

Ta podwyżka jest sensowna. Widać i słychać że ludzie tylko narzekać potrafią. Weźcie się ogarnięcie. Ceny paliwa w górę, gazu w górę, nakłady na budowę elektrowni atomowej żebyśmy mieli zdrowe powietrze też muszą iść w górę. A dla Was co, woda to ma tanieć? Żenujące. Podwyżka jest okej, tym bardziej że poprawia się jakość pabianickiej wody. Mycie zębów jest jakieś takie przyjemniejsze

16:04, 29.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:5
Odpowiedz

GlemperGlemper

3 2

zgadzam sie ✅👌

16:05, 29.04.2026

PatriotaPatriota

3 2

"Uśmiechnięty" Andrzejku, takim zajadłym tuskoidom jak ty, to nawet gdyby tyłki przypalano, to by się uśmiechali i ukłony składali swojemu Rudemu (byle tylko nie PiS) 👎💩

22:46, 29.04.2026

Andrzej FloparskiAndrzej Floparski

2 2

drogi Patr(id)ioto, osobiście nie mieszam się w politykę, oceniam tylko fakt, że za podwyżką idzie jakość usług. czas wyjąć kij z du-py, wyłączyć telewizor i odpocząć od TVN/Republiki i zajac sie wlasnym życiem

12:42, 30.04.2026

PatriotaPatriota

2 1

Jak widać Andrzejku F. TV Republika najbardziej twoją d..ę uwiera choć znam ZNACZNIE GORSZE (choćby twoje ukochane szczujnie TVN i TVP w likwidacji (dofinansowana 3-ma miliardami PLN zamiast onkologii dziecięcej). Twoja "wydalina" powyżej świadczy, że jednak kochasz POlitykę w jej najbardziej cuchnącym wydaniu 💩👎

16:42, 30.04.2026

Zenek Zenek

1 2

Patidoito żulu.... Tuskowy szmaciarzu. Nawet w majówkę bez onanizmem rudym nie da się żyć.

08:58, 02.05.2026

Andrzej AndrzejAndrzej Andrzej

7 1

Woda powinna być za darmo. Pensje powinny być wyższe.

17:42, 29.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

ktosiuktosiu

2 0

wg byłego prezesa nestle a teraźniejszemu wef, dostęp do darmowej wody nie powinien być prawem człowieka :) Tak tylko gadali między sobą o tym zapewne, może żartowali haha. W końcu plebs ma nie mieć niczego :)

10:54, 30.04.2026

US65US65

2 1

PO rzadzi -----Bieda,Zamordyzm,Sodoma i Gomora

23:16, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

Kaczka Kaczka

1 1

O to podobnie jak przez 8 lat trwania PiSu.

11:05, 04.05.2026

PatriotaPatriota

0 0

Faktycznie POs..na Kaczko, za PiS-u dla złodziei były zakręcone kurki z kasą, więc dla nich była BIEDA 😥

22:01, 04.05.2026


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciepabianic.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%