Ogród różany Afloparku startuje w 20. Światowej Konwencji Różanej w Fukuyamie w Japonii. 24 maja rozstrzygnięcie konkursu o tytuł "Najpiękniejszego Ogrodu Różanego na Świecie. Na 26 ogrodów pabianicka „różanka” jest najmłodsza.
W konkursie uczestniczy 26 zarekomendowanych przez fachowców ogrodów różanych z całego świata. Są wśród nich ogrody istniejące od wielu lat z takich państw jak: Belgia, Kanada, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Rumunia Szwajcaria, Wielka Brytania, Japonia, USA i Australia.
– Są to ogrody z ogromnymi tradycjami w hodowli róż. Tym bardziej jesteśmy zaszczyceni, że nasz liczący sobie zaledwie 2 lata ogród różany został zakwalifikowany do konwencji w Japonii – mówi Piotr Chrabelski, menadżer Afloparku.
Tak, tak, nasz kraj będzie reprezentował najmłodszy ogród różany – Aflopark z Pabianic. Dostał rekomendację Polskiego Towarzystwa Różanego.
- Udział w Światowej Konwencji Ogrodów Różanych to dla nas duże wydarzenie. Oczywiście marzymy o zwycięstwie i z taką myślą jedziemy do Japonii w maju – mówi Andrzej Furman, założyciel pabianickiego ogrodu.– Liczymy na zwycięstwo.
Tymczasem na internetowej stronie konkursu czytamy o jego idei : ”Nowa przyszłość zaczyna się w Fukuyamie - „Duch wspólnoty poprzez róże”, symbolizujący współczucie, życzliwość i wzajemną współpracę, narodził się z inicjatywy mieszkańców, którzy zasadzili 1000 róż, życząc sobie pokoju”. Światowa Konwencja Różana jest organizowana co trzy lata przez Światową Federację Stowarzyszeń Różanych (WFRS). To ogólnoświatowe spotkanie miłośników i ekspertów zajmujących się różami. W programie są wizyty w ogrodach, wykłady ekspertów oraz możliwość nawiązania kontaktów z innymi miłośnikami róż z całego świata.
Jak pabianicki ogród znalazł się w konkursie?
Do startu w konkursie Grażynę i Andrzeja Furmanów zachęcił Łukasz Rojewski, hodowca róż z Konstantynowa, współautor projektu ich ogrodu.
Rekomendację dało i oficjalne zgłoszenie do Japonii wysłało Polskie Towarzystwo Różane. W lipcu 2024 r. , kiedy otwierano ogród różany, Bożena Matysiak - prezeska Polskiego Towarzystwa Różanego, uhonorowała Aflopark tytułem „Doskonały Ogród Różany”. Ta nagroda przyznawana jest przez PTR ogrodom, które wyróżniają się wybitnymi walorami m.in. poznawczymi, krajoznawczymi, aranżacją i pielęgnacją.
– W ubiegłym roku odwiedzili nasz ogród delegaci Konwencji z jurorem z Rumunii – opowiada menadżer Afloparku Piotr Chrabelski. – Na własne oczy zobaczył ogród i dał nam rekomendację do udziału w konkursie. Następnym etapem jest przygotowanie przez nas dokumentacji audio-wizualnej.
24 maja jury, składające się z 40 osób: specjalistów różnych dziedzin od botaników, architektów krajobrazu do florystów dokona jego oceny. Wezmą pod uwagę nie tylko estetykę i dobór odmian, ale też trwałość kompozycji i zgodność z lokalnym klimatem.
Pabianicki ogród Aflopark został założony przez Grażynę i Andrzeja Furmanów w 2019 r. na 5-hektarowej działce przy trasie do Łodzi. Dziś zajmuje prawie 8 hektarów.
W 2024 roku otwarto utworzony w części działki ogród różany. Jak na ogród w stylu wiktoriańskim przystało, nie brakuje tu murów i posadzek ceglanych, elementów metalowych, gotyckich okien i kolumnad. Klimatu dodaje przepiękna fontanna z piaskowca.
Co roku ogród powiększa się o nowe nasadzenia. Jest tu 8 tysięcy róż 420 odmian na powierzchni 800 m kwadratowych. Najwięcej jest polskich - na 12 rabatach. W różance są odmiany róż, których nie ma nigdzie indziej. To m.in. Aflofam czy Rejkiawik. Jest też Jennefer z kolekcji wiedźmińskiej, pastelowej serii róż bardzo odpornych na wymarzanie. Unikatowe są również odmiany, które występują w bardzo rzadko spotykanym wśród róż odcieniach fioletu i koloru niebieskiego. Stworzył je Łukasz Rojewski, hodowca róż z Konstantynowa, z którym współpracuje Aflopark. Rojewski jest też twórcą białej „Grażki” – klasycznej róży wielkokwiatowej, która urzeka przyjemnym lipowym zapachem z domieszką woni świeżo skoszonej trawy i cyprysową nutą. Róża jest dedykowana Grażynie i Andrzejowi Furmanom.
W 2022 r. w Afloparku odbył się “II Obiad Charytatywny”, którego gośćmi specjalnymi byli Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. Podczas tego spotkania Łukasz Rajewski pokazał kolejną wyhodowaną przez siebie odmianę o nazwie „Jolanta Kwaśniewska” (w kolorze różowym).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz