To nagroda za udział w Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Evans pod tytułem „Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz”. Spośród 356 nadesłanych prac, jury w składzie: Adam Zagajewski (poeta), Janusz Głowacki (pisarz), Maria Kotowska (polonistka), Jacek Mierosławski (operator filmowy), Ewa Zadrzyńska (reżyser) wyłoniło 5 zwycięzców. Jednym z nich jest Krzysztof Korn – uczeń klasy 4a technikum mechatronicznego z Zespołu Szkół nr 1.
Krzysztof pisał o wierszu Zbigniewa Herberta pt. „Potęga smaku”.
- Utwór ten przykuł moją uwagę, bo nie jest to wiersz na chwilę, trzeba go przeczytać wiele razy, żeby stał się zrozumiały – wyjaśnia powody wyboru akurat tego tekstu.
Praca Krzysztofa została nagrodzona za „czytanie wiersza w kontekście współczesnej kultury masowej i za niezłomną siłę nieulegania masowym trendom”.
W eseju, oprócz interpretacji ulubionego tekstu, uczniowie pisali o swoim życiu.
- W pracy wspomniałem o Kolonii Woli Zaradzyńskiej, osadzie obok Pabianic, w której mieszkam. Pisałem o tym, że jako społeczeństwo łatwo ulegamy taniej rozrywce, która nie niesie za sobą nic wartościowego: zachwycamy się tysięcznymi odcinkami seriali, czy „tańczącymi gwiazdami” – opowiada.
Praca Krzysztofa nad esejem trwała 5 dni.
- Napisałem go samodzielnie, a moja polonistka, pani Renata Kołodziejczyk, "tylko" poprawiała błędy ortograficzne i interpunkcyjne, których – niestety – robię sporo – przyznaje finalista konkursu.
Uczeń „mechanika” humanistą raczej nie jest – w przyszłości chciałby studiować mechatronikę lub robotykę i automatykę. Interesuje się muzyką, gra na gitarze, lubi poezję i długie spacery.
O pięciu zwycięzcach zostaną nakręcone 5-minutowe filmy, które wyemituje w ramach stałego programu „Poezja łączy ludzi” TVP2. Zwycięzcy wraz ze swoimi nauczycielami otrzymają zaproszenia na galę – prezentację filmów w jednym z kin w Warszawie na początku czerwca.
Ogólnopolski konkurs pod patronatem MEN „Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz” to międzynarodowy projekt promujący poezję i jej miłośników. Aby dotrzeć do jak największej liczby entuzjastów poezji, fundacja ogłosiła w tym roku konkurs dla wszystkich szkół w Polsce. Według kryteriów przyjętych przez Evens Foundation uczniowie pragnący zgłosić się do konkursu poproszeni zostali o napisanie dwustronicowego eseju (nie więcej niż 3.600 znaków) o swoim ulubionym wierszu oraz o swoim życiu.
Komentarze do artykułu: Zauważyli go dzięki Herbertowi
Nasi internauci napisali 0 komentarzy