Bohaterka bajki Kropelka jest wodą. Młody czytelnik śledząc jej przygody, wędruje z nią przez łąki, rzekę Dobrzynkę, zalew Lewityn, Park Słowackiego, park Wolności i ujęcie wody spółki Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Podczas tej wędrówki spotykają ptaki, ryby, owady i zwierzęta. Obserwują lokalne rośliny na łąkach i poznają drzewa rosnące w Pabianicach. Ale celem bajki jest wdrożenie zdrowych nawyków, że trzeba dbać o wodę i ją codziennie pić. Dzieci dowiadują się, że woda z wodociągów miejskich jest przebadana i bezpieczna. Dlatego z kranów i zdrojów płynie zdrowa woda i można ją pić bezpośrednio bez gotowania. Czytelnik poznaje Kropelkę, gdy ta wyskakuje ze zdroju ulicznego, żeby na koniec bajki wrócić z nią do ujęcia wody i dowiedzieć się, skąd płynie woda do domów i mieszkań w Pabianicach.
Bajeczka powstała w ramach projektu „Woda i lokalne środowisko ponad wszystko”, który realizowany jest przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach. Jej autorką jest Renata Kamińska, a rysunki wykonała Katarzyna Zalepa.
Do książeczki wklejony został pakiet nasion „Posadź mnie”, który pozwala dziecku samodzielnie zasadzić roślinę.
Po zeskanowaniu telefonem kodu QR (link) można odsłuchać bajeczkę, którą czyta aktor z teatru lalek dla dzieci Igor Polak.
W środku są malowanki, które zachęcają dzieci do kreatywności i zabawy z Kropelką wody, by ugruntować zdobytą w książeczce wiedzę.
Przy budowaniu fabuły bajki gatunki ryb, zwierząt i ptaków były konsultowane z pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego, przyrodnikiem z muzeum oraz z pszczelarzem. Dendrolog i zielarz merytorycznie ocenili opisane w bajce rośliny i drzewa rosnące w Pabianicach.
Współpraca przy powstawaniu bajeczki: Tomasz Przybyliński – przyrodnik z Muzeum Miasta Pabianic, Aneta Gabryelska – dendrolog, dr hab. Mariusz Tszydel – specjalista od zarybiania Lewityna z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Jan Mazurkiewicz – zielarz, Dorota Olejniczak – nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 11 i grupa Ptysie.
Projekt "Woda i lokalne środowisko ponad wszystko" współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Komentarze do artykułu: Opowiem ci bajkę o… Kropelce
Ten artykuł ma wyłączoną opcję komentarzy