Przed maturą były nerwy i spekulacje, co będzie. Kiedy o 9.00 zobaczyli tematy, okazało się, że nie jest źle.
- Jak zobaczyłam, że jest „Lalka”, to już wiedziałam, że zdam. Każdy chciałby napisać jak najlepiej. Wybieram się na studia, prawdopodobnie na pedagogikę, więc język polski jest dla mnie ważny – mówi Izabela Malinowska z klasy socjalnej w Zespole Szkół nr 3.
- Spodziewałam się, że będą „Dziady”. Na szczęście tak się nie stało. Wybrałam „Lalkę”, jak większość. Mało kto decyduje się na interpretację wiersza – dodaje Zuzanna Pawlak z ZS 3.
Egzaminy z podstawy rozpoczęły się o 9.00. Uczniowie nie mogli wnosić na salę żadnych niepotrzebnych rzeczy. Nie mogli mieć ze sobą telefonów komórkowych i maskotek na szczęście.
Na polskim do wyboru były dwa tematy: "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca życie człowieka" na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa oraz interpretacja wiersza Ernesta Brylla pt. "Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają". Pojawił się też Tadeusz Różewicz.
- Zdecydowanie trudniejsza jest matematyka, więc tego boję się najbardziej. Najlepiej pójdzie z pewnością angielski. Na próbnej zdaliśmy wszyscy – mówi Klaudia Rydzyńska z ZS 3.
Język polski jest obowiązkowy. Pisały go 442 osoby z pabianickich szkół. W I Liceum Ogólnokształcącym jest 101 maturzystów, w II Liceum Ogólnokształcącym – 136, w Zespole Szkół nr 1 – 33, w Zespole Szkół nr 2 – 107 i w Zespole Szkół nr 3 – 65.
Rozszerzenie z języka polskiego wybrało 141 osób.
W tym roku maturzyści obowiązkowo zdają na egzaminie matematykę. Sporo osób wybrało rozszerzenie z tego przedmiotu. W II LO zdecydowało się na to aż 73 maturzystów. W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu pabianickiego maturę rozszerzoną z matematyki napiszą 184 osoby.
Z języków obcych największą popularnością cieszy się język angielski. Maturę z tego przedmiotu pisać będzie 437 pabianickich maturzystów. Większość wybrała również rozszerzenie – 318 uczniów.
6 osób napisze maturę z języka niemieckiego. Kilkoro uczniów z pabianickich szkół ponadgimnazjalnych wybrało rozszerzenia z mniej popularnych języków obcych. 1 osoba będzie pisała język francuski i 1 - hiszpański.
Każdy uczeń musi zdawać minimum jeden przedmiot w zakresie rozszerzonym. Z przedmiotów dodatkowych króluje w tym roku geografia. Maturę z tego przedmiotu napisze 147 osób. Na drugim miejscu jest biologia. Tego wyzwania podejmie się 77 tegorocznych maturzystów. Fizykę wybrało 62 maturzystów, chemię – 51, wiedzę o społeczeństwie - 50 osób, historię – 31. Pojedyncze osoby będą pisać filozofię czy historię sztuki.
Maraton maturalny potrwa do 27 maja. Do tego czasu w szkołach będą przeprowadzane egzaminy ustne. Przedmioty rozszerzone będą zdawać do 23 maja.
Po egzaminacyjnym stresie maturzyści będą mieli nieco ponad miesiąc czasu na ochłonięcie, zanim dowiedzą się, jak poszła matura 2018. Wyniki będą ogłoszone 3 lipca. Tego dnia będzie można odbierać w szkołach świadectwa, zaświadczenia i informacje o uzyskanych wynikach. Ci, którym w maju się nie powiedzie, będą mogli zdawać egzamin poprawkowy. Termin wyznaczono na drugą połowę sierpnia. Jego wyniki będą 11 września. Daje to szansę zdążyć na ostatnie miejsca w naborach dodatkowych prowadzonych na uczelniach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz