Gasną wszystkie światła. Przez moment robi się mrocznie. Zaczyna grać muzyka. Scena powolutku jaśnieje. Widzimy półkule planet, studnię i dwie postacie. Ta w srebrnym kostiumie to Mały Książę. Obok niej Pilot.

- Narysuj mi baranka – życzy sobie chłopiec.

Tak zaczyna się historia przyjaźni Pilota, który wylądował awaryjnie na Saharze i Małego Księcia, przybysza z odległej planety. Tak małej, że mieścił się na niej tylko on i Róża.

- Pomysł wystawienia tej baśni chodził mi po głowie już 18 lat – zdradza Jerzy Czapliński, opiekun koła teatralnego „Dialog”. – To trudna sztuka. Wszyscy się jej boją.

Nic dziwnego, każda scena to dialog dwóch postaci. Gra opiera się na słowie, przekazie. Tylko utalentowani aktorzy potrafią to dobrze zagrać.

- Jak to się mówi w aktorskim żargonie – łatwo zrobić z tej sztuki remizę strażacką – śmieje się reżyser. – Jak dzieciaków nie zje dziś trema, będzie naprawdę dobrze.

I było. W poszczególnych odsłonach poznawaliśmy kolejnych rozmówców Małego Księcia. Widzów spektaklu szczególnie zachwyciła Róża – mała dziewczynka ubrana w różową sukieneczkę, uczesana w elegancki kok.

- Zagrała ją 7-letnia Vanessa – wyjaśnia Czapliński. – Jest w „Dialogu” od trzech miesięcy. To był jej debiut na scenie.

Nie znać było u niej tremy. Rolę kapryśnej, ale i niezwykle delikatnej Róży zagrała fenomenalnie. Nikomu chyba nie umknęło spostrzeżenie Małego Księcia, wygłoszone pod jej adresem, że „kwiaty mają w sobie tyle sprzeczności”.

Drugim z małych bohaterów spektaklu był wiecznie zapracowany Latarnik, czyli 8-letni Gabriel. Odziany w zieloną, przeciwdeszczową pelerynę, dzielnie nosił po scenie swoją latarnię.

Wątek humorystyczny wprowadził Pijak. Jego rozmowa z Małym Księciem nie trwała długo.

- Co ty tu robisz? - spytał Mały Książę Pijaka.
- Piję - odpowiedział ponuro.
- Dlaczego pijesz?
- Aby zapomnieć…
- O czym zapomnieć?
- Aby zapomnieć, że się wstydzę.
- Czego się wstydzisz?

- Wstydzę się, że piję.

Zabawne, a zarazem tragiczne postacie, to również Próżny (w różowym kapeluszu, żółtej bluzce i zielonych spodniach), Bankier (w staromodnym garniturze) i ślęczący nad mapami Geograf.

Blasku scenie nadała Królowa. Ubrana w jasnoniebieską, błyszczą suknię próbowała rozkazywać nie tylko Małemu Księciu, ale i gwiazdom.

Świetnie w roli Lisa spisała się Ola.

- Jeśli mnie oswoisz, będziesz dla mnie jedyny na świecie – kusiła Małego Księcia.

Żmija uświadomiła zaś chłopca, że wśród ludzi jest się także samotnym.

- Moje zakończenie baśni jest nieco inne – wyjaśnia Jerzy Czapliński. – Mały Książę nie odchodzi, nie umiera, ale znów pojawia się na scenie. To znak, że jego idee są wiecznie żywe.

Dlatego u Czaplińskiego spektakl kończy się piosenką, odśpiewaną przez wszystkich bohaterów.

Przygotowania do wystawienia „Małego Księcia” trwały zaledwie cztery miesiące.

- Najtrudniej było nauczyć dzieciaki pokory wobec sceny – uważa reżyser. – Nie zmienialiśmy przesłań baśni, toku mówienia bohaterów. To nie było łatwe.

„Dialog” istnieje w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Kościuszki 14) od września 2009 roku. Nazwa powstała z sentymentu – tak nazywał się teatr, z którym przed laty współpracował Czapliński.

Przez trzy lata przez „Dialog” przewinęło się około 45 osób. Dziś grupa liczy 17 dzieciaków w wieku od 7 do 18 lat. Do tej pory wystawili 11 przedstawień. Przygotowują się do nich w MOK-u w poniedziałki i czwartki od godz. 16.00.

Plany na przyszłość?

- Jak co roku przygotujemy spektakl o tematyce mikołajkowej – obiecuje opiekun koła. – Mam też w planach zrobienie komediowego przedstawienia o tym, jak zrobić… przedstawienie.

„Małego Księcia” będzie można zobaczyć w MOK-u jeszcze 1 czerwca o godz. 10.30. Wstęp wolny.

Ramka

„Mały Książę” – reżyseria i scenariusz – Jerzy Czapliński, kostiumy – Sławomir Łuczyński i Jadwiga Szarowska.

Obsada:

Mały Książę – Daria Górecka,

Królowa – Karolina Buchcar,

Pilot i Narrator – Małgorzata Dychto,

Żmija – Justyna Jakóbek,

Bankier – Kacper Grzybowski,

Lis – Aleksandra Dąbrowska,

Pijak – Katarzyna Kania,

Latarnik – Gabriel Gołębiewski,

Próżny – Weronika Janusz,

Róża – Vanessa Kosecka,

Geograf – Julia Ścibor.