To kolejny w ostatnim czasie hołd dla twórczości pabianiczanki. W styczniu, malarka i projektantka, została uhonorowana lokalnym tytułem Ikony Kultury Pabianic.

Sobotni wernisaż był podsumowaniem 45-letniej pracy twórczej artystki. Odbył się w murach Zamku. Jego wnętrza utonęły nie tylko w kwiatach malowanych na płótnie, ale też w prawdziwych bukietach. Prace Marii Skrzydłowskiej-Nowak podziwiała licznie zgromadzona publiczność, m.in.: rodzina, przyjaciele, byli współpracownicy. Gratulacje i podziękowania za wkład w kulturę złożyli artystce przedstawiciele lokalnej władzy, którzy objęli wydarzenie patronatem. Akt dekoracji odznaką honorową przypadł wiceprezydent Aleksandrze Jarmakowskiej-Jasiczek.

Wernisaż wystawy prac Marii Skrzydłowskiej-Nowak Życie Pabianic

Przeczytaj też: Wzory na tysiącach metrów tkanin

- Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli przybyć na moje święto, bo nie ukrywam, że przygotowywałam się do niego dosyć długo. To dorobek ostatnich dwóch dekad, a i tak nie wszystko zmieściło się na ścianach – powiedziała skromnie artystka. - Maluję to, co widzę, co mnie wzrusza i dodaję do tego trochę malarskiej czułości. Rozkręcam się i mam nadzieję, że będzie dalszy ciąg.

O twórczości pabianiczanki podczas jubileuszu wypowiedziała się Maria Kępińska, krytyk sztuki.

- Maria nie ustaje w pracy i jest bardzo pracowita. Nie zrezygnowała z realistycznego warsztatu i wykorzystuje te doświadczenia, które złożyły się od przełomy XIX i XX wieku na wielkość polskiego malarstwa – podkreśliła krytyk sztuki. - Maria sięga do wizji sztuki polskiej i dzięki jej za to. Rozmiłowanie w polskich krajobrazach i rozmiłowanie w kwiatach wskazuje, że to, co dzieje się w życiu ojczystej przyrody, drogie jest sercu artysty, ale też odbiorcy (…). Cechą charakterystyczną malarstwa Marii, dla mnie, jest obecność tego, co nieuchwytne w materii, a co wykracza poza czas. Tego, czego nie dostrzegamy, a co jest poza tym, co widzimy.

Wernisaż wystawy prac Marii Skrzydłowskiej-Nowak Życie Pabianic

Po części oficjalnej odbył się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu młodych artystów.

Wystawa „WidziMIsię” składa się nie tylko z obrazów malowanych na płótnie. Podziwiać można również rysunki przedstawiające m.in. zabytkową architekturę naszego miasta. Dzieła artystki będą wystawione w Muzeum Miasta Pabianic do 7 września.

***

Maria Skrzydłowska-Nowak od 45-lat uprawia twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego, akwareli, rysunku i fotografii. Tematem dominującym w twórczości pabianiczanki jest pejzaż i kwiaty. Pani Maria przez ponad 40 lat włożyła ogromny wkład w budowanie jakości i estetyki polskiego wzornictwa przemysłowego w zakresie tekstyliów dla domu. Przełożyło się to na tysiące metrów tkanin zrealizowanych według autorskich projektów .