Trwa okres przygotowań do Wielkanocy. W kościołach to czas modlitwy i dodatkowych mszy. Wierni uczestniczą m.in. w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Teraz we mszy nie będzie mogło wziąć udział więcej niż 50 osób. Większość zapewne skorzysta z dyspensy. Dotyczy ona osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji oraz dzieci i młodzieży szkolnej, ich opiekunów i tych, którzy czują obawę przed zakażeniem.
Dyspensa obowiązuje do 29 marca. Udzielił jej arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
- Ksiądz arcybiskup zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne oraz internetowe oraz zawiesza odprawianie w kościołach archidiecezji łódzkiej nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali – czytamy na stronie kurii.
Co oznacza dyspensa?
W szczególnych przypadkach jest to zwolnienie z obowiązujących przepisów prawa kościelnego. Oznacza to, że nieuczestniczenie w niedzielnej mszy świętej nie będzie grzechem.
Kościół wprowadził podczas nabożeństw także inne zasady bezpieczeństwa. Nie można podawać sobie ręki podczas przekazywania znaku pokoju, przy wejściu nie ma wody święconej.
Komentarze do artykułu: Wierni nie muszą być w kościele
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2020-03-14 12:29:13