Zakup ten stanowi kontynuację doposażania SOR naszego szpitala ze środków pozyskanych w ramach „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych”. To już trzecia dostawa w ciągu zaledwie kilku tygodni.

– Najważniejszy w procesie leczenia pacjenta jest oczywiście profesjonalny, wykwalifikowany personel, ale udzielanie świadczeń zdrowotnych na poziomie, jakiego oczekuje się od placówek medycznych w XXI wieku nie byłoby możliwe bez wysokiej klasy sprzętu. W naszym szpitalu takie inwestycje są realizowane systematycznie, czego przykład mamy choćby na szpitalnym oddziale ratunkowym – podkreśla dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM.

SOR wzbogacił się teraz m.in. o pięć respiratorów, czyli urządzeń wspomagających pracę płuc. Trzy z nich to respiratory stacjonarne, a dwa – transportowe. Trafiły tam również dwa urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii.

– Otrzymaliśmy ponadto dwa aparaty do znieczuleń (z wyposażeniem). Jak wskazuje już ich sama nazwa, wykorzystuje się je do znieczulania pacjentów, którzy są poddawani rozmaitym operacjom i zabiegom - mówi Renata Olszewska – Bagińska, pielęgniarka oddziałowa SOR.

Oddział został jeszcze doposażony w dwa wideolaryngoskopy i w dwa kapnografy. Pierwsze urządzenie umożliwia wizualizację górnych dróg oddechowych pacjenta podczas intubacji. Z kolei kapnograf służy do pomiaru poziomu dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

W dwóch poprzednich dostawach szpitalny oddział ratunkowy dostał urządzenia za niemal 650 tys. zł. Były to: dwa defibrylatory z kardiowersją i elektrostymulacją, dwa urządzenia do kompresji klatki piersiowej, dwa aparaty do powierzchniowego ogrzewania pacjenta, dwa elektryczne urządzenia do odsysania, sześć łóżek transportowych, jedno łóżko bariatryczne i dwa wózki kąpielowe.

– Wartość już dostarczonego na SOR sprzętu wynosi prawie 1,5 mln zł. Kontynuujemy jednak zakupy i we wrześniu należy spodziewać się kolejnych nowych urządzeń – dodaje dr n. ekon. Witold Olszewski.