Zamknij

Ujadający godzinami pies sąsiada to zmora wielu pabianiczan. Jak poradzić sobie z problemem ?

14:34, 17.02.2023 Aktualizacja: 11:07, 19.02.2023
Skomentuj an an

Sytuacja wydaje się patowa. Psiaki ujadają bowiem w dzień, gdy nie obowiązuje cisza nocna. Nie można zatem na nikogo „naskarżyć”. Policja nie przyjmie takiego zgłoszenia, strażnicy miejscy owszem przyjdą, porozmawiają z właścicielem czworonoga, ale ukarać nie mogą.

- Niestety, brakuje nam narzędzi w takich przypadkach – mówi Tomasz Makrocki, komendant Straży Miejskiej w Pabianicach. - Mamy związane ręce. Musielibyśmy mieć stosowny akt prawny, uchwalony przez Radę Miejską, a tymczasem możemy jedynie odwoływać się do regulaminów spółdzielni i wspólnot. Na tej podstawie mandatu nikomu nie wystawimy.

Nie ma kary, nie ma reakcji

Można jedynie liczyć na dobrą wolę sąsiada. Ale on sam często jest bezradny, bo po prostu nie wie, co zrobić z hałasującym pupilem.

- Ale tego nie idzie wytrzymać – skarży się pani Paulina z bloku przy ul. 20 Stycznia. - Pracuję w domu, więc wycie psa sąsiadów, którzy mieszkają pode mną, po prostu doprowadza mnie do szaleństwa. Ten pies już nie szczeka, on żałośnie skamle, drapie w coś, wyje. I tak non stop… jak się zmęczy, to czasem odpuszcza na godzinę.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Bywa, że wystarczy zapukać do sąsiada, porozmawiać.

- Właściciele psa to młodzi ludzie, którzy rano wychodzą i późno wracają do domu – opowiada pabianiczanka. - Zdaję sobie sprawę, że nie ma tutaj żadnej złośliwości z ich strony, ale co ja mam zrobić?

Z podobną sytuacją od miesięcy zmaga się pan Paweł z ul. Brackiej.

- Mój sąsiad pracuje na zmiany – opowiada. - Jak wychodzi do pracy o drugiej w nocy, to ja już do rana nie śpię, bo za ścianą zaczyna się koncert. Jego pies szczeka, wyje, wydaje z siebie dźwięki jak płaczące dziecko.

Serce pęka, ale emocje też biorą górę

- Ja u niego nie byłem, ale wiem, że inni sąsiedzi mocno się awanturowali – dodaje mężczyzna. - Wiem, że była wzywana Straż Miejska, bo psiak wyje przecież w środku nocy. Interwencje trochę poskutkowały. Pies jest ciszej, ale nie wiem, co ten człowiek z nim zrobił. Ja się w sumie temu zwierzakowi nie dziwię, dwanaście godzin w pustym mieszkaniu.

Na początku lutego „Rzeczpospolita” napisała, że sprawą szczekających psów ma zająć się Senat. Wszystko po tym, jak wpłynęła tam petycja mieszkańca. Gazeta przytoczyła jej treść: „Szczekanie psów ma charakter impulsowy, ale nierzadko w pikach przekracza 100 dB. Są również psy wyjące. Straż Miejska i policja nie ma jednolitych wytycznych dotyczących problemu szczekających psów. W mojej najbliższej okolicy jest kilkanaście psów i musiałbym ja jako obywatel występować z każdym przypadkiem do policji, a i tak byłbym tym złym, który się czepia nie wiadomo o co”. Autor postuluje o wprowadzenie licencji dla posiadaczy psów. Senatorowie będą musieli pochylić się nad petycją, bo takie są przepisy.

„Komisja musi zająć się każdą petycją, która jest napisana zgodnie z wymogami formalnymi, niezależnie, czy wydaje nam się poważna, czy nie” – wyjaśniał w „Rz” senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Jaki to przyniesie skutek? Trudno przewidzieć.

Czy uciążliwe szczekanie będzie wykroczeniem?

Czy sprawa jest zbyt błaha i mało poważna?

Niestety, nie sposób przymknąć oka na problem, który nabiera rozmachu. Coraz więcej skarg o takiej treści wpływa również do kierowników administracji pabianickiej spółdzielni mieszkaniowej.

- Jest tego sporo, łącznie z prośbami o interwencje – mówi Sławomir Urbańczyk z PSM. - W blokach jest coraz więcej zwierząt i nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że właściciele zapewnią im opiekę i dobre warunki. Psy często kupowane są dla dzieci, a potem nawet nie ma kto z nimi wychodzić na spacery.

Niewybiegane, zostawione same sobie, cierpią.

- Większość z tych psów po prostu nie nadaje się też do bloków – mówi pracownik spółdzielni. - To duże, żywiołowe zwierzęta, które potrzebują sporo przestrzeni i codziennych długich spacerów. W jednej rodzinie są czasem po 2-3 psy. Ludzie wychodzą do pracy, a zwierzęta szaleją.

Jak sobie radzić z problemem? W spółdzielni obowiązuje wewnętrzny regulamin, w którym pojawia się kilka punktów dotyczących zwierząt i zasad ich trzymania w blokach.

„Trzymanie w mieszkaniu psów, kotów i innych zwierząt jest dopuszczalne, o ile zwierzęta nie zagrażają zdrowiu oraz nie zakłócają spokoju, a ich posiadacze są w stanie zagwarantować im odpowiednią opiekę i przestrzegać wymogów sanitarno-porządkowych”.

I tutaj zaczynają się schody, bo mieszkańcy tego nie przestrzegają.

- A my nie mamy narzędzi, żeby to wyegzekwować – dodaje Urbańczyk. - Możemy jedynie upominać i prosić, nakłaniać sąsiadów do rozmowy i rozwiązania problemu pokojowo.

Wyje i szczeka, bo cierpi

Warto też pamiętać o tym, że nie tylko sąsiedzi, ale przede wszystkim cierpi pies. Zwierzęta zachowujące się w ten sposób najczęściej mają lęk separacyjny, pogłębiany dodatkowo godzinami w pustych mieszkaniach. Takie psiaki tęsknią i cierpią.

Dla psów z lękiem separacyjnym pozostawienie ich samych jest przytłaczające i stresujące. Należy pomyśleć o wizycie u behawiorysty. Można również skonsultować się z lekarzem weterynarii i wziąć pod uwagę podanie psiakowi środków farmakologicznych. Warto też pamiętać, że zmęczony pies może łatwiej się uspokoić, kiedy nie ma właściciela.

(Agnieszka Namysł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

tak, właściciele zwierzaków bywają nierozsądni, biorą sobie zwierzaka bo to taka przytulanka, NIE ZASTANAWIAJĄ SIĘ co będzie ze zwierzakiem kiedy zostanie sam ,MOŻE NALEZY WŁACZYĆ MUZYKĘ RELAKSACYJNĄ DLA ZWIERZAKÓW pełno na youTubie nawet 12 godzin leci taka muzyka, albo poprosić sąsiada może by wyszedł ze zwierzakiem na spacerek, w zamian za jakąś drobną przysługę. DOPRAWDY jest tyle sposobów aby połączyć to wszystko, DLA DOBRA SĄSIADÓW I ZWIERZAKÓW!! Może też straż policja zaproponuje właścicielowi aby zainstalował kamerkę ,ZOBACZYŁ JAK JEGO PUPIL CIERPI, kiedy go nie ma w domu, MOŻE PRZYNIESIE JAKIŚ DOBRY SKUTEK. Ja tak robię włączam muzykę dla mojej kocicy ,kiedy muszę wyjść ,a nie mogę jej tam zabrać!!! Tylko ,że koty mają łazienkę w domu ,a PSY MUSZĄ WYJŚC NA DWÓR,muszą też pobiegać.

12:14, 19.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tata Dzwona ZygmuntaTata Dzwona Zygmunta

0 0

...art. porusza "samo życie" i częste problemy sąsiedzkie. Miałem psiaka, przez 15 lat,od szczeniaka. Miał swoje tęsknoty, gdy wszyscy wychodzili z domu. Był "body gard" naszego mieszkania! Ale szybko nauczyłem - oduczyłem szczekania i wycia. Krótkie, STANOWCZE CICHO". Za karę stawiałem go w kącie, na siedzącego słupka. NAUCZYŁ SIĘ TYLKO WARCZEĆ pod drzwiami. Na czas nieobecności miał w swoim kojcu swoją zabawkę, do gryzienia przytulankę. Psiaki od małego trzeba "prowadzić', wychowywać, nauczyć zwyczajów. Robię zakupy w Carf..., przychodzą tam klienci z różnymi psiakami, bywają spooore. ale na smyczy. Ni widziałem psiaka, który byłby przywiązany do rury na stanowisku = poczekalni dla psiaków. Niektórym wystarcza jednokrotne, lużne owinięcie smuczy, innym tylko położenie na nią. siedzą, leżą, obserwują co się dzieje. Czekają cierpliwie. W domu też. Psiak to też domownik i jak dzieciak powinien być... wychowany.

15:32, 19.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Patrząc na projekt C 40 CITY ograniczający spożycie mięsa ,nabiału, dla ludzi, TO nurtuje mnie pytanie CZY ZWIERZĘTA TEŻ BĘDA MIAŁY OGRANICZANE SPOŻYCIE MIĘSA czy będą zabijane na mięso???także wkrótce dla niektórych somsiadów zwalczających pieski bo szczekają, CISZA STANIE SIĘ nie do zniesienia!!!

22:05, 19.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Nie trzymać ucha przy ścianie.

06:23, 20.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwunikEwunik

0 0

Też mam psiaka, ale sąsiedzi nie narzekają. Szczeka jedynie czasami jak Roombe uruchomię, bo chcę się z nią bawić. A tak jak jest sam to jest spokojny.

13:08, 24.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%