Na ekranie wyświetlono dwa filmy wyprodukowane od A do Z przez fundację Rap Lokal, której prezesem jest pabianicki raper Este. Powstały w ramach projektu ZWiK-u „Woda i lokalne środowisko ponad wszystko”. Mają za zadanie w wymowny sposób ostrzec młodzież przed nieodpowiedzialnym zachowaniem podczas letniego wypoczynku.
Pierwszy z filmów został przygotowany w formie luźnego teledysku do piosenki pt. „Woda”. Este wystąpił w nim z Wiktorią Pawelską, zwyciężczynią ostatniej edycji konkursu Idolek.
W klipie zatańczyła grupa Ganesz. Tekst piosenki to efekt współpracy rapera z 7-letnim Stasiem z Pabianic. Chłopiec wygrał konkurs na napisanie refrenu. Swoją zwrotkę dorzuciła również Wiktoria.
Raper wraz z młodą wokalistką wystąpili na żywo podczas warsztatów.
Drugi film to krótkometrażowa, 7-minutowa produkcja pt. "Studniówka". Scenariusz wzrusza i jednocześnie szokuje, dając wiele do myślenia. Opowiedziana w nim historia udowadnia, jak tragiczny w skutkach może okazać się głupi zakład nastolatków. W filmie rewelacyjnie zagrali młodzi pabianiczanie, adepci sztuki aktorskiej z grupy Czarty Teatru, działającej w Miejskim Ośrodku Kultury. Prowadzi ją Katarzyna Tkacz. W tworzeniu materiałów udział wzięli również pabianiccy policjanci, strażacy ochotnicy oraz „wodniacy” z ZHP Pabianice. Film będzie wyświetlany w szkołach. W internecie pojawi się 12 czerwca.
Ujęcia do filmów były kręcone w restauracji Salem, na Lewitynie, bulwarach, pabianickim cmentarzu, w parku Słowackiego i parku Wolności.
- To od początku do końca pabianickie produkcje. Efekt to petarda. Mamy w Pabianicach utalentowane perełki. Naprawdę jest się czym pochwalić- podkreślił Krzysztof Rąkowski ze ZWiKu.
Głos zabrał również Este.
- Kocham robić filmy i to jest to, co naprawdę chcę w życiu robić. Nie tylko 7-minutowe, ale też pełnometrażowe. Miałem tutaj super możliwości. ZWiK mi zaufał, więc puściłem wodze fantazji - powiedział. - Jesteśmy tu generalnie po to, by przestrzec was przed niebezpiecznymi sytuacjami nad wodą. Jeśli zobaczycie któregoś ze swoich znajomych, jak ma głupi pomysł lub świruje przed wami, podejdźcie, wyciągnijcie go z wody, żeby nie doszło do tragedii.
Wykład o bezpieczeństwie poprowadzili sierżant sztab. Agnieszka Jachimek z pabianickiej komendy policji oraz druh Mateusz Biskupski, naczelnik komendy OSP Pabianice.
Projekt „Woda i lokalne środowisko ponad wszystko' współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jego wartość to 242.278 zł, dotacja z WFOŚiGW wyniosły 126.094 zł.
Statystyki pokazują, że utonięć z roku na rok jest coraz mniej, ale...
- Jest to wciąż duży problem, o którym rok w rok trzeba przypominać – podkreśliła sierżant sztab. Agnieszka Jachimek. - Nadchodzą upragnione wakacje. Wiadomo, w upalne dni najchętniej spędzamy czas nad wodą, gdzie możemy się schodzić i fajnie spędzić czas. Warto pamiętać wtedy o zasadach bezpieczeństwa. Żeby wakacje były udane, muszą być bezpieczne.
W 2022 roku, na terenie Polski odnotowano 444 wypadki tonięć, w których życie straciło 419 osób. Najwięcej ofiar to osoby powyżej 50. roku życia, bo aż 203. Drugą najliczniejszą, 140-osobową grupą byli ludzie w wieku 31-50 lat. W grupie 19-30 były 52 utonięcia, 14 w przedziale wiekowym 15-18 oraz 6 utonięć wśród osób w przedziale wiekowym 8-14.
Najczęściej to tonięć dochodzi w zbiornikach niestrzeżonych (bez zakazu kąpieli) takich jak: jeziora (105), rzeki (102), stawy (69), zalewy (36) i morze (16). W 2022 roku 104 osoby przed utonięciem piły alkohol.
Pamiętaj! Woda to cichy zabójca! Człowiek tonie w ciszy w ciągu kilkudziesięciu sekund. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku, by nie stać się jej ofiarą.
Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
NIGDY nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Skrajnie niebezpieczne są skoki na głowę. Mogą doprowadzić do śmierci lub kalectwa.
Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem ochlap wodą klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi, pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego.
Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR.
Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
Nigdy nie pływaj po alkoholu ani tym bardziej innych używkach. Niebezpieczne może też być pływanie na czczo i bezpośrednio po posiłku.
Unikaj kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Nie pływaj w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.
Nie pływaj w czasie złych warunków atmosferycznych – w czasie burzy, mgły (gdy widoczności spada poniżej 50 m) i w czasie porywistego wwiatru. Nie ryzykuj również po zmroku.
Optymalna temperatura wody to 22-25 stopni. Nie pływaj w temperaturze poniżej 14 stopni.
Pływaj w miejscach, które dobrze znasz. Nie pływaj tam gdzie jest dużo wodorostów, zaplątanie się w nie może być bardzo niebezpieczne. Unikaj akwenów, w których występują silne prądy i zawirowania wody.
Pamiętaj, że zabawy w wodzie powinny być dostosowane do twojego poziomu umiejętności pływackich. Nie baw się nigdy w podtapianie, staraj się, żeby zabawa nie doprowadzała do niebezpiecznych zachowań (agresja, rywalizacja, brutalność).
Materace dmuchane, kółka, rękawki i inne zabawki służą do zabaw przy brzegu, nie są sprzętem ratunkowym i nie nadają się na głęboką wodę.
Na łódce, kajaku, motorówce używaj kamizelki ratunkowej.
Komentarze do artykułu: Tragedia na kąpielisku. Można tego uniknąć
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2023-06-09 18:43:37