W projektowanym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w policji zmodyfikowano sposób realizacji jednego z etapów postępowania kwalifikacyjnego – testu sprawności fizycznej.

Mając na uwadze cechy motoryczne, istotne w zakresie realizacji ustawowych zadań policji, określono próby sprawnościowe:

rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg;

siady z leżenia na plecach w czasie 30 s;

bieg ze zmianą kierunku;

bieg z obieganiem stojaków w czasie 90 s.

Do tej pory kandydat na policjanta miał 1 min i 41 sekund na pokonanie całego toru przeszkód.

Jak podaje Komenda Główna Policji, wprowadzenie tych zmian jest uzasadnione i konieczne w obliczu aktualnych wyzwań zdrowotnych i społecznych. Badania w zakresie spadku poziomu aktywności fizycznej młodzieży jednoznacznie wskazują na potrzebę dostosowania testu.

Zdaniem szefów polskiej policji, nowy test sprawności fizycznej nie tylko nie obniży kryteriów wymagań w zakresie sprawności fizycznej kandydatów, ale również lepiej przygotuje przyszłych funkcjonariuszy do wymagających zadań służbowych.

Przedmiotowy test umożliwi wszechstronną ocenę zdolności fizycznej kandydata, co odpowiada wymaganiom służby w policji. Składa się z elementów sprawdzających różne komponenty sprawności fizycznej, takie jak: siła, szybkość, koordynacja i wytrzymałość, które są niezbędne w służbie.

Podkreślają jednocześnie, że doskonalenie sprawności fizycznej policjanta to proces ciągły, który rozpoczyna się z chwilą przyjęcia go do policji, trwa przez cały okres służby i jest oceniane na podstawie wyników testów sprawności fizycznej policjantów, do których funkcjonariusze tej służby corocznie są zobligowani przystępować.

Kryteria oceny sprawności fizycznej kandydatów do policji nie odbiegają od stosowanych w procesie doboru do innych służb, np. Służby Ochrony Państwa czy Służby Więziennej.