Zniknął pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne z 1968 roku. I już chyba nikt nie żałuje, że go nie ma. Ale jak zwykle pabianiczanie mają swoje, różne zdania na ten temat. Poprosiliśmy władze miasta o odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Czytelników.

Czy woda w fontannie jest w obiegu zamkniętym, czy też leje się do kanału?

Woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym.

Dzieciaki korzystają z niej dla ochłody, czy jest bezpieczna pod względem sanitarnym?

Przed wprowadzeniem wody do niecki, w celu jej dezynfekcji i zapobieżeniu rozwijania się glonów, podawany jest środek dezynfekujący na bazie chloru. Woda jest bezpieczna, ale nie nadaje się do picia.

Czy można ją wykorzystać do podlewania roślinności na placu?

Woda z fontanny krąży w obiegu zamkniętym, co z założenia wyklucza możliwość wykorzystania jej do podlewania. Do podlewania roślinności wykorzystywana jest woda spływająca z placu rynku oraz woda wodociągowa z przygotowanych do tego punktów czerpalnych.

Czy będzie monitoring (kamery) Straży Miejskiej?

Stary Rynek jest kolejnym miejscem, który zostanie objęty monitoringiem miejskim. Rozprowadzenie kabli światłowodowych do wybranych miejsc nastąpiło w ramach zakończonych robót budowlanych. Kolejny etap, czyli montaż kamer oraz uruchomienie monitoringu, nastąpi niezwłocznie. Kamery – obrotowe i stałopozycyjne – zostaną zamontowane tak, żeby objąć płytę placu i jej najbliższe sąsiedztwo.

Czy drewniane budki – stoiska będą wynajmowane sprzedającym nie tylko w czasie imprez?

Możliwy jest czasowy lub stały wynajem, jeśli byłoby zainteresowanie. Pawilony na pewno będą wynajmowane w trakcie imprez organizowanych na Starym Rynku.

Jaki był pomysł na krzywą nawierzchnię placu?

Celem przyjętym na etapie projektowania było maksymalne odtworzenie przestrzeni na płycie Starego Rynku wraz z najbliższym otoczeniem, które będzie dostosowane do osób niepełnosprawnych, stąd likwidacja wszelkiego rodzaju istniejących wcześniej schodów i skarp. Zastosowanie wielu przełamań nawierzchni płyty rynku wynika z ukształtowania terenu, który spada w dwóch kierunkach, z północy na południe i ze wschodu na zachód – oraz z chęci maksymalnego wykorzystania wód opadowych z płyty rynku do nawadniania nowo utworzonych terenów zielonych. Zastosowano też obniżone krawężniki, żeby woda mogła swobodnie wpłynąć na zieleńce. Dzięki takiemu rozwiązaniu wody opadowe są w maksymalny sposób zagospodarowane w obrębie płyty rynku, a jednocześnie służą nawadnianiu zieleńców. Ewentualny nadmiar wód powierzchniowych zostanie odprowadzony do wpustów liniowych włączonych do wybudowanej kanalizacji deszczowej.

Czy będzie więcej koszy na śmieci?

Dostawionych zostanie kilka kolejnych.

Kto jest odpowiedzialny za czystość na placu?

Obecnie za porządkowanie placu odpowiada Zarząd Dróg Miejskich.

Miało być symboliczne źródełko w miejscu, gdzie była stara studnia.

Takie rozwiązanie było brane pod uwagę na wstępnym etapie projektowania. Badania archeologiczne, które były prowadzone na płycie przed rozpoczęciem prac budowlanych, nie potwierdziły jednoznacznie obecności studni na rynku, więc zostanie ona zastąpiona innym, charakterystycznym dla Pabianic elementem małej architektury, który bardziej kojarzy się z historią miasta. Jego montaż oraz prezentacja nastąpi w momencie uroczystego oddania do użytkowania płyty Starego Rynku i ulic do niej przyległych.