Smog znacznie zwiększa też pojawienia się nowotworu, udaru mózgu czy miażdżycy. Na szkodliwe działanie smogu szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Udowodniono również jego destrukcyjny wpływ na rozwijające się w łonach matek płody.
- Problem jest poważny ponieważ skutki które widzimy są skutkami, które dokładają się do naszych codziennych problemów – mówi prof. Wojciech Hanke, kierownik Zakładu Epidemiologii Środowiskowej w łódzkim Instytucie Medycyny Pracy. - Mamy wiele czynników ryzyka ale ten dodatkowy czynnik jest tutaj szczególnie istotny, bo działa w ukryciu. Są dwa mechanizmy: pierwsze to są tzw. ostre działania czyli drażniące. Wychodzimy na dwór, podrażniają się spojówki, czujemy czasami smak spalenizny. Przeziębienia, choroby płuc czy oskrzeli również możemy łączyć z zanieczyszczeniem powietrza. Zaostrzają się problemy z astmą, czujemy się gorzej, bo do codziennych problemów zdrowotnych dołącza ten czynnik drażniący.
Smog powoduje problemy w wielu aspektach naszego życia. Prowadzone w Hiszpanii badania wykazały, że gdy wzrasta poziom zanieczyszczeń w powietrzu, dzieci mają większe problemy z nauką. Zmniejsza się koncentracja, pojawiają się problemy z pamięcią. Smog wpływa na pracę mózgu .
Smog: co to jest?
Z definicji smog jest utworzoną w nienaturalny sposób sztuczną mgłą powstającą wskutek działania człowieka i wyjątkowo sprzyjających - a właściwie niesprzyjających - okoliczności przyrody. Z uwagi na miejsce i warunki powstawania wyróżnia się dwa rodzaje smogu: smog londyński, czyli ten, który można zaobserwować w naszej strefie klimatycznej. Powstaje głównie w okresie od listopada do marca i jest mieszanką różnych pyłów wzbogaconą o tlenki siarki, azotu i węgla. Smog typu Los Angeles, powstający głównie w letnich miesiącach przede wszystkim z gazów, w tym tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów.
Na pytanie skąd się bierze, wielu odpowiada, że to efekt spalania plastikowych odpadów w domowych piecach. To nie do końca prawda. Smog powstaje na skutek mieszania się powietrza z rożnego rodzaju zanieczyszczeniami i spalinami. Odpowiadają za to zarówno spalane plastiki jak i - przede wszystkim - węgiel i mokre drewno. Niestety, również w Pabianicach, wiele gospodarstw domowych nadal korzysta z tego typu urządzeń grzewczych. Wymiana pieców na nowe – ekologiczne źródła ciepła jest droga, a pabianickie dotacje na ten cel są dość skromne.
Słabsze plemniki
Smog nie powoduje bezpłodności – wpływa jednak negatywnie na jakość nasienia. Może być więc przyczyną problemów z uzyskaniem ciąży. Gdy dojdzie do zapłodnienia, zanieczyszczenia negatywnie wpływać będą na płód.
- Dzieci rozwijają się wolniej w czasie ciąży. W związku z tym często rodzą się niedojrzałe – dodaje profesor - ciąża jest zakończona o czasie, czyli to nie jest wcześniak, ale dziecko rodzi się z mniejszą masą, którą szybko wyrównuje. Takie dzieci mają tendencję do zwiększania masy w sposób niekontrolowany, często borykają się też z otyłością. To obciąża trzustkę i wpływa negatywnie na ryzyko cukrzycy. Konsekwencje są bardzo szerokie i wszyscy odpowiadamy za ten problem zdrowiem.
Negatywnych skutków działania smogu na ludzki organizm jest więcej. Usłyszycie o nich w dzisiejszym programie "Temat Życia".
A jak Pabianice radzą sobie z tym problemem? Jakie działania podejmują władze miasta w walce o czyste powietrze i jak wypadamy w tej kwestii na tle innych samorządów? Analiza już we wtorkowym, papierowym wydaniu Życia Pabianic.
Komentarze do artykułu: Smog nas zabija! [ROZMOWA]
Nasi internauci napisali 5 komentarzy
komentarz dodano: 2021-11-26 18:19:53
komentarz dodano: 2021-11-26 16:29:42
komentarz dodano: 2021-11-26 14:42:06
komentarz dodano: 2021-11-26 14:07:20
komentarz dodano: 2021-11-26 13:04:28