Rewitalizacja na Starym Mieście miała kosztować ok. 7,3 mln złotych (w tym 4,5 mln z Polskiego Ładu). Strefa nadzoru archeologicznego początkowo obejmowała 2.800 m kw. Na początku października ub. roku, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, poszerzono ją na całą płytę rynku, czyli dodatkowo ponad 4 tys. m kw. 

- Miało to wpływ na termin zakończenia prac i koszt inwestycji. W związku z rozszerzeniem prac archeologicznych umowa została aneksowana do połowy sierpnia 2024, a koszt wzrósł o 1,7 mln zł – poinformowała Aneta Klimek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego.

Do tej pory powstała droga zachodnia (jezdnia i parking) oraz część płyty rynku. Rozpoczęto roboty związane z wykonaniem fontanny: montaż komory technologicznej oraz przygotowania przed wylaniem niecki.

Tak ma wyglądać Stary Rynek po remoncie

W miarę postępu badań archeologicznych kontynuowana będzie budowa nawierzchni oraz instalacji podziemnych, a w dalszym etapie stopniowy montaż elementów małej architektury i nasadzenia zieleni w rabatach. Równolegle do prac brukarskich wykonywana będzie fontanna oraz montaż oświetlenia.

Przy remoncie wykorzystana jest kostka z ul. Zamkowej, m.in. do wykonania nawierzchni dróg przylegających i na płycie rynku.

Stary Rynek rewitalizacja Życie Pabianic

Obszar podlegający modernizacji został podzielony na sektory. Każdy z nich, po przeprowadzeniu badań archeologicznych, podlega odbiorowi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dopiero po dokonaniu odbioru możliwe jest rozpoczęcie robót budowlanych w danym sektorze.

We wschodniej części inwestycji nadal trwają badania archeologiczne. Do marca przebadano 80 procent wyznaczonego terenu. Archeolodzy mają zabawić na Starym Mieście do połowy kwietnia.

We wtorek (19 marca), podczas spotkania dla mediów, zaprezentowano pierwsze efekty pracy ekipy budowlanej. Swoimi znaleziskami pochwalili się również archeolodzy. O tym, co odkryli w pierwszych etapach swojej misji w Pabianicach, pisaliśmy TUTAJ. Na co natrafili od jesieni?

- Na nawarstwienia w dużej mierze związane z okresem ubiegłego wieku. W części północnej nie spodziewaliśmy reliktów dotyczących ratusza, ale natknęliśmy się na szczelinę przeciwlotniczą – odpowiedział Mariusz Ciszak. - Jest widoczne jej wejście i jak przebiegała. Prawdopodobnie została wybudowana przez Niemców, ponieważ na mapach sprzed 1939 roku jest niewidoczna.

Stary Rynek rewitalizacja Życie Pabianic

Tuż obok odkopano również bruk pochodzący w początku XX wieku.

W części wschodniej, w trakcie eksploracji jest drewniana studnia. Na razie ciężko określić jej datowanie. Archeolodzy wstępnie oszacowali, że jest to XVI-XVII wiek.

- Znajdujemy dużo ceramiki, materiałów metalowych, monet, elementów związanych z handlem. Część zachodnia jest mniej bogata w zabytki archeologiczne, niż część wschodnia, położona bliżej kościoła. Jest to być może związane z tym, że jest trochę wyżej i nie docieramy do warstw kulturowych zalegających poniżej w gruncie.

Odkopano również relikty bruku drewnianego, który szedł od strony południowej do północnej i zakręcał w kierunku zachodnim.

- Ta droga świetnie się zachowała. Znaleźliśmy na niej sporą kolekcję podków, które świadczą o tym, że jednak szczęście powinno mieszkańcom Pabianic dopisywać przez następne wieki – dodał Ciszak.

Stary Rynek rewitalizacja Życie Pabianic

- Podział na około 28 parceli o charakterze mieszkalnym, gospodarczym i usługowym, które tutaj funkcjonowały, został potwierdzony. Bardzo żałujemy, że nie natrafiliśmy na relikty rynku, ale jeśli zgodnie z opracowaniami miałyby się znajdować w północnej części, to być może budowa szczeliny przeciwlotniczej skutecznie zniszczyła pozostałości drewnianego obiektu, który się tu spalił w XIX wieku.

Znaleziska wydobywane przez archeologów są na bieżąco opracowywane i poddawane konserwacji. Podsumowanie badań odbędzie się po zakończeniu eksploracji.

- Badania są interesujące i z całą pewnością weryfikują opracowania historyczne w kwestii funkcjonowania rynku od XIV wieku – zapewnia archeolog.

18 marca ogłoszony został przetarg na przebudowę drogi wschodniej i południowej przy Starym Rynku, co poszerzy zakres zagospodarowania tego terenu. W zakres wchodzi wymiana nawierzchni, budowa chodników, oświetlenia i kanalizacji deszczowej (droga wschodnia). Dofinansowanie pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (2 mln zł). Docelowo projekt zagospodarowania Starego Rynku obejmuje również teren przy pomniku Legionisty i plac przed kościołem św. Mateusza.