W sali Miejskiego Ośrodka Kultury zebrali się radni. Nadzwyczajną uroczystą sesję zwołano w 30. rocznicę wyborów do parlamentu w 1989 roku.
Radni jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie upamiętnienia tego wydarzenia.
Oto jego treść:
Dążenia Polaków po drugiej wojnie światowej do wolności zostały okupione wieloma ofiarami, m.in. zrywów 1956 i 1970 roku. Wiara w lepsze jutro pojawiła się w latach 1980-1981 w czasie tworzenia Solidarności. Niestety, te nadzieje zgniotła ciemna noc stanu wojennego. Jednak w umysłach i sercach polskich obywateli pragnienie wolności trwało i nadal czekało na sprzyjający czas, by zmienić się w rzeczywistość. 4 czerwca 1989 roku w rezultacie ustaleń podjętych przy Okrągłym Stole odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Parlament, w skład którego weszli kandydaci Komitetu Obywatelskiego Solidarność, wyzwolił w społeczeństwie nadzieję na budowę demokratycznego ładu w suwerennym państwie. Miliony Polaków przy pomocy kartki wyborczej zapoczątkowało głębokie przemiany ustrojowe w Polsce, a następnie w innych krajach bloku radzieckiego, przyczyniając się w kolejnych latach do poszerzenia Unii Europejskiej i NATO. Bez tego zwycięstwa nie byłoby dzisiaj Zjednoczonej Europy.
Rada składa hołd wszystkim, którzy dzięki podziwu godnej postawie obywatelskiej doprowadzili do zwycięstwa pokojowej rewolucji w 1989 roku.
Rada docenia także rolę i pomoc papieża Jana Pawła II i Kościoła katolickiego w procesie demokratycznych zmian ustrojowych. Rozwaga oraz gotowość stron zawartego porozumienia do kompromisu sprawiły, że możemy dzisiaj samodzielnie decydować o swojej przyszłości.
30. rocznica doniosłego wydarzenia pozostaje wciąż inspirującym przykładem obywatelskiego zaangażowania.
W wyborach 1989 roku posłem z Pabianic został Wiesław Kowalski (Solidarność). Potem mieliśmy kilkoro parlamentarzystów. Posłami na Sejm byli: Anita Błochowiak, Grażyna Tyszko, Wiesław Stasiak, a senatorem jest Maciej Łuczak.
Z wykładem o drodze do „Okrągłego Stołu” i pierwszych wyborów wystąpił działacz pabianickiej Solidarności, Janusz Tomaszewski, wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych w latach 1997-1999.
O przemianach w naszym mieście i pierwszych osiągnięciach młodego samorządu (takich jak: rozpoczęcie budowy ujęcia wody przy ulicy Zagajnikowej, remont ratusza, komunalizacja mienia gminnego, reforma oświaty) opowiadał doktor Grzegorz Krzyżanowski – przewodniczący Komitetu Obywatelskiego i pierwszy szef Rady Miejskiej Pabianic w latach 1990-1994.
Doktor nawoływał obecnych i przyszłych radnych, by spierali się tylko o rzeczy ważne. By własne ambicje odrzucili, by zrobili to dla dobra wspólnego – dla dobra mieszkańców naszego miasta.
Komentarze do artykułu: Świętujemy 4 czerwca
Nasi internauci napisali 7 komentarzy
komentarz dodano: 2019-06-05 21:12:24
Otóż na ostatniej, żałosnej konferencji hierarhii kościołka, o pedfilii, na której ani RAZU nie padło KATOLICKIEGO W POLSCE, niejakie moje ulubieńce - arcy -betony, jędraszewski i gądecki, wciskali nam, że przed `89 kk nie zbierał info o pf,pp,hp itd. By bezpieka nie wpakowała się do archiwów kk.
A po jaką cholerę miała pakować się w wątpliwe archiwa, skoro z donosów i inwigilacji WIERNYCH, wiedzieli co jest grane i takich brali na swoją, ubecką spowiedź! Sami nie poszli, bo ot, niedaleczko po II WŚ, w Polsce powstali " księża polscy", co to przekonywali że nawet w czasach stalinowskich jest możliwe układanie się z... komuną. Tyle że sbecja wiedziała, z kim się układali i "prosiła" o głoszenie pogodnej, czerwonej gałązki pokoju.
komentarz dodano: 2019-06-05 10:19:25
komentarz dodano: 2019-06-05 08:12:44
komentarz dodano: 2019-06-04 22:53:18
Aliści, jak zawsze w takich chwilach pojawia się NIEŚMIERTELNIK, pancerny. Dooobry człowieku, SUWERENIE! Toknij mi tutaj, ale także odwiedzających stronkę ŻP, skąd u ciebie tyyyyle cieepła, dla pabianiczan, twoich sąsiadów!? OT cyt.:
- komunistyczni zdrajcy
-oraz ich aparat "bezpieczeństwa",
- Dogadując się z kolejnymi zdrajcami,
- uchronili się przed "wariantem rumuńskim" !!!!!
OOOOOO! Marzy ci się wersja z kałachami? Wszędzie popularnymi.
Zabawny! Nawet Kornelek M. z "solydaryty walczącej", takiego sprzętu nie miał.
Jaka szkoda, oooo pancerny!, żeś wtedy nie użył swojego, pancernego, RRRRUSSSKAŁO - T34!
Byłbuś wt5edu większyu od szerbatej drabinki.
Pancerny - ułybajsia! Zabawny trollku! Ułybajsia...
komentarz dodano: 2019-06-04 21:27:14
komentarz dodano: 2019-06-04 20:06:22
komentarz dodano: 2019-06-04 19:14:14