Piotr Wojtas chodził do „siedemnastki” i liceum a'Paulo. Studia informatyczne ukończył w Katowicach. Tam znalazł pracę i wielką miłość. Martę poznał w pracy. Pobrali się, mają 1,5-rocznego synka. Na święta wielkanocne przyjechali do Pabianic. Piotr poczuł się źle. Wnosząc synka po schodach, tracił oddech. Znajomy lekarz stwierdził, że ma zajęte jedno płuco. Zaczęło się leczenie. Piotr wylądował w Tuszynku. Tu lekarze dokładnie go przebadali. Diagnoza była straszna - ostra białaczka limfoblastyczna. Od kwietnia Piotr leży na oddziale hematologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Zaczęła się walka o każdy dzień życia Piotra. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą na jego powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego.

– Poszukiwania trwają – mówi Marta, żona Piotra. – Nie możemy stać bezczynnie. Postanowiliśmy włączyć się w poszukiwania. Stąd ta akcja w Pabianicach. Równoległa będzie w Katowicach.

– Nowotwór uświadomił mi, jak kruche jest życie – mówi Piotr. – Do niedawna wiodłem całkiem normalne życie. Wszystko wywróciło się do góry nogami, kiedy trafiłem do szpitala i dowiedziałem się, że choruję na ostrą białaczkę. Od tego dnia przyjąłem cztery cykle chemioterapii. Kolejnym etapem jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego, dlatego zwracam się do Was z ogromną prośbą. Zarejestrujcie się jako potencjalni dawcy szpiku. Dzięki temu możecie pomóc mnie oraz wielu innym chorym na białaczkę!

W niedzielę, 13 września w Urzędzie Miejskim przy ul. Zamkowej 4 będzie akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych - dla Piotra i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Piotra liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Pabianic i okolic.

– W polskim rejestrze Poltransplantu jest ponad 850.000 potencjalnych dawców i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie – mówi Artur Koszla z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. – Niestety, do tej pory nie udało się znaleźć zgodnego genetycznie, niespokrewnionego dawcy dla Piotra.

Rodzina i przyjaciele Piotra nie potrafią czekać bezczynnie. Zainicjowali poszukiwania jego „bliźniaka genetycznego”.

– Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Piotrowi i Innym” ruszyły pełną parą – mówi Andrzej Wojtas, ojciec Piotra. – Przygotowaliśmy ulotki, plakaty.

Zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

Działania rodziny, przyjaciół Piotra i lokalnej społeczności wspiera prezydent Grzegorz Mackiewicz. Udostępnił salę w Urzędzie Miejskim na akcję rejestracji 13 września.

Rejestracja dawców tego dnia będzie polegała na pobraniu próbki krwi, dlatego weźmie w niej udział ponad 40 wolontariuszy, 10 pielęgniarek i lekarz.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: niedziela, 13 września 2015 r.

Godzina: 10.00–16.00

Miejsce: Pabianice, Urząd Miejski, ul. Zamkowa 16, sala nr 4.

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

To nie boli

– To nic szkodliwego - zapewnia Ewelina Olszyńska, dawca. – Zarejestrowałam się w 2010 roku. Dwa lata później zadzwonili do mnie, że jestem potrzebna.

Szpiku pani Eweliny potrzebował chory Amerykanin. We wrześniu 2013 roku doszło do przeszczepu.

– Szpik pobrano z talerza biodrowego – mówi pani Ewelina. – Po zabiegu czułam się trochę kiepsko, ale szybko przeszło.

Pani Ewelina i jej genetyczny bliźniak z USA spotkali się w tym roku.

– To wspaniałe uczucie, że możesz komuś pomóc – zapewnia kobieta. – Bez wahania zrobiłabym to jeszcze raz.

O Fundacji

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 733.000 (lipiec 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2.293 (sierpień 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

– Rejestracja i przebadanie jednego dawcy to koszt 250 zł – informuje Renata Rafa z fundacji. – Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę, rejestrując kolejnych dawców, m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Fundacja będzie wdzięczna za przekazanie darowizny na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669, z tytułem przelewu PWP001.