Artykuł powstał w ramach cyklu "eko z Życiem". Promujemy świadome życie w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Dbajmy o własne podwórko! Dziś o nieekologicznych patyczkach higienicznych:
W Pabianicach mamy już wybór. Sieci sklepów takie jak m.in. Lidl, Netto, Biedronka, Hebe czy Rossmann do sprzedaży wprowadziły już ekologiczne zamienniki. Są to produkty wykonane z biodegradowalnych materiałów, takich jak papier, drewno bambusowe i stuprocentowa bawełna. Ich cena waha się od 2,99 do 9.99 zl.
Oprócz ekologów z wycofania patyczków higienicznych ze sprzedaży cieszy się Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi, do której podłączone jest nasze miasto. Każdego roku do kolektorów wpływa wraz ze ściekami ogromna ilość śmieci, w tym około tona patyczków higienicznych. To dlatego, że patyczki często lądują w naszych sedesach. Drobne odpady przepływają przez kraty i wędrują aż do pomp zatykając je. Problem okazuje się nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny.
- Konieczność czyszczenia i naprawy pomp występuje bardzo często, a przez to koszty oczyszczania ścieków zwiększają się nawet o kilkaset tysięcy złotych rocznie. Koszty te, w ramach opłat za ścieki, ponoszą mieszkańcy gmin korzystających z oczyszczalni - tłumaczy rzecznik GOS, Patrycja Myjakowska.
GOS w Łodzi organizuje od lat kampanię edukacyjną „Woda wraca”. W czasie bezpłatnych spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół, również pabianickich, pracownicy oczyszczalni ścieków uświadamiają, jak duży problem stanowią wrzucane do sedesu śmieci, w tym właśnie patyczki.
Zgodnie z nowymi przepisami do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną także inne produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki, słomki do napojów, rączki do balonów, pojemniki na żywność oraz styropianowe kubeczki.
Komentarze do artykułu: Plastikowe patyczki odchodzą do lamusa
Nasi internauci napisali 0 komentarzy