Powód? Z tytułu członkostwa w Związku pobierane są składki, uzależnione od ilości mieszkańców w danym mieście. W 2012 r. - przy 68.550 mieszkańcach - składka dla nas została ustalona na kwotę 17.617 zł.
– W związku z wprowadzonym w Pabianicach planem oszczędnościowym oraz brakiem istotnych korzyści wynikających z przynależności do Związku Miast Polskich, rezygnujemy z niej – poinformował prezydent Zbigniew Dychto. - Dobrze byłoby wszędzie należeć, ale nas na to nie stać. A w każdym momencie możemy do Związku dołączyć.
Uchwałę tę opiniowali radni na sesji Rady Miejskiej. Głosy były podzielone.
– Występując z tego Związku, tracimy pewną rzecz – możliwość poznawania realizacji różnych zadań w innych miastach – stwierdził radny Rafał Boczkiewicz. - Ta kwota nie jest znów tak wysoka, bo wychodzi 26 groszy na mieszkańca za rok. Jeśli nie czerpaliśmy z przynależności do Związku korzyści, to tylko na nasze życzenie.
- Tracimy w ten sposób możliwość opiniowania aktów prawnych dotyczących samorządu – dodała radna Monika Cieśla.
A co daje przynależność do ZMP? Możliwość reprezentowania miasta na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Inicjowanie i opiniowanie aktów prawnych dotyczących samorządów terytorialnych. Wymianę doświadczeń i wspólne rozwiązywanie problemów. Podejmowanie wspólnych inicjatyw gospodarczych, dotyczących gospodarczego oraz kulturalnego rozwoju miast.
Ostatecznie 12 głosami „za”, 6 „przeciw” i 3 „wstrzymującymi się” radni poparli decyzję prezydenta – od 1 stycznia Pabianic w Związku Miast Polskich już nie ma.
Związek Miast Polskich to organizacja samorządów miejskich powołana do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą. Z danych na grudzień 2011 do ZWM należą 294 miasta w Polsce, czyli jedna trzecia wszystkich. W województwie łódzkim w ZWM są m.in.: Konstantynów Łódzki, Łódź, Bełchatów, Aleksandrów Łódzki, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Zgierz.
Jak zaznaczyła się obecność Pabianic w Związku Miast Polskich? Między innymi poprzez zmianę jednej z najważniejszych uchwał, która określa zasady wynajmowania lokali miejskich. Uchwała ta diametralnie zmieniła kryteria przydziału lokali komunalnych – uwzględniła takie czynniki jak dochód, zadłużenie wobec Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej czy wcześniejszą sprzedaż swojego lokalu bądź domu. Elita Cakule, dyrektor ds. projektów międzynarodowych Związku, zwróciła uwagę na poważne podejście Pabianic do projektu. - Jesteśmy pod wrażeniem waszego entuzjazmu i woli uczenia się od innych – zaznaczyła w czerwcu 2009 roku.
Komentarze do artykułu: Nie stać nas na rozwój
Nasi internauci napisali 8 komentarzy
komentarz dodano: 2012-01-09 15:28:46
Ale skąd masz inf. że nasz szpital jest do najgorzej zaliczanych placówek w Polsce?
komentarz dodano: 2012-01-09 14:03:44
A na co nas stac trzeba zadać sobie pytanie. Jak PZPB się przestało opłacać zostało rozkradzione zakładu juz nima. Proponuje zrobić to samo ze szpitalem. Po co komu ta stodoła zaliczana przez NFZ do najgorzej zaliczanych placówek w Polsce.
Poza tym do rozwoju miasta potzrebni są młodzi ludzie a tu sami rencisci i emeryci. Przewiduje ze za jakieś 20 lat nie zostanie kamien na kamieniu z tego grajdoka jak dzisiaj nie podejmie sie drastycznych decyzji dotyczących gospodarki miasta. Zacznijcie ludzie zarabaić pieniadze a nie oszczędzać.
komentarz dodano: 2012-01-09 13:55:44
komentarz dodano: 2012-01-08 12:58:06
komentarz dodano: 2012-01-08 11:32:33
komentarz dodano: 2012-01-08 11:18:08
Trudno Cię zrozumieć, o błędach nie wspomnę.
komentarz dodano: 2012-01-08 11:08:32
Mam tylko nadzieję że to jest jedyna instytucja która bierze Nasze pieniądze że innych niema.
Szkoda pieniędzy na opłacanie czegoś co jest mało efektowne lepiej jak by te kilkanaście tysięcy dali na dzieci lub promocję miasta.
komentarz dodano: 2012-01-07 17:37:59
Pabianice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim.
i raczej tam na ludziach nie oszczędzają i dobrym imeniu miejscowości