Uroczyste przekazanie poprzedzało nabożeństwo odprawione przez arcybiskupa Władysława Ziółka.

Akcja "Betlejemskie światło pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linzu, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez austriackie radio i telewizję.
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
- Związek Harcerstwa Polskiego od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś coroczne jego przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce -  wyjaśnia Katarzyna Golińska, szef biura hufca. - Stąd światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie betlejemskiego światała pokoju.


Betlejemskie światło pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem: „Światło, które prowadzi”.

W niedzielę harcerze oraz zuchy z Hufca ZHP Pabianice przekażą betlejemskie światło pokoju do wszystkich pabianickich kościołów. W przyszłym tygodniu dotrą do zaprzyjaźnionych szkół, zakładów pracy oraz urzędów.