Film będzie przedstawiał historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami, zwłaszcza losy niezwykłych kobiet, które w świetle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie. Dlatego też m.in. ulica Kościelna w ciągu kilku dni „cofnęła” się w czasie do początku XX wieku. Pracujący na planie aktorzy i statyści (w tym wyłonieni podczas castingu pabianiczanie) również musieli zostać odpowiednio ucharakteryzowani. Łącznie do obsady filmu dołączyć chciało blisko 500 mieszkańców naszego miasta. Na planie ostatecznie pojawiło się 380 statystów, z czego 200 osób to pabianiczanie. 

Kręcą film w Pabianicach Życie Pabianic

Sceny kręcone są u boku popularnych aktorów. Produkcja nie chce zdradzać pełnej obsady, ale w Pabianicach widzieliśmy już m.in. Marcina Sztabińskiego czy Sonię Mietielicę. W ujęciach biorą udział również zwierzęta – konie. Tak, jak inni aktorzy, zwierzaki mają zapewnioną pełną opiekę, dostęp do wody i czas na odpoczynek.

Jak ekipie filmowej pracuje się w naszym mieście?

- Pabianice zdały egzamin i jesteśmy bardzo zadowoleni z współpracy – przyznaje Michał Ciołkowski, członek ekipy odpowiedzialny za nabór statystów.

Mieszkańcy okolicznych kamienic też pomagają filmowcom.

- Wyglądają z okien, z ciekawością obserwują, ale jak prosimy by się schowali bo kamera ich widzi, to się stosują do poleceń. Nie było żadnych problemów na planie – dodaje.

Kręcą film w Pabianicach Życie Pabianic

Ulice wokół planu są zamknięte, a teren odpowiednio zagrodzony. Porządku pilnuje ochrona (również po zakończeniu dziennych zdjęć). Przechodnie z zaciekawieniem podglądają, co dzieje się po drugiej stronie barierek.

Ekipa filmowa pracuje na planie około 12 godzin dziennie. W Pabianicach nie są kręcone sceny nocne. W środę będzie ostatni dzień zdjęciowy w naszym mieście.

Jak zdradza Akson Studio realizujący produkcję, kręcony m.in. w Pabianicach film rozpoczyna scena wybuchu bomby podłożonej przez młodego rewolucjonistę. Rosyjskie represje popychają coraz bardziej zdesperowanych Polaków do zrywu niepodległościowego. Sytuacja jest tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym.

Reżyserem nowej produkcji TVP jest Michał Rogalski. Premiera filmu planowana jest w drugiej połowie 2022 roku.

Kręcą film w Pabianicach Życie Pabianic