Marsz wyruszy 28 maja o godz. 12.00 z Pasażu Schillera do Rynku Starego Miasta.
- Wydarzenie nie ma charakteru antyrządowego, ani nie jest protestem. Jest w nim przestrzeń dla rodzin z dziećmi, dla których są zaplanowane atrakcje, jak malowanie kredą, kolorowe balony czy bańki mydlane – zapowiadają organizatorzy.
Jakie postulaty będą przyświecały uczestnikom marszu?
1. Skuteczne egzekwowanie prawa alimentacyjnego.
2. Stosowanie i monitoring standardów opieki okołoporodowej – sytuacja kobiet rodzących w polskich szpitalach.
3. Równe szanse na miejsce w żłobku i przedszkolu dostosowanych do potrzeb pracujących rodziców – wspieranie matek w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, zatrudnianie większej liczby kadry.
4. Realna pomoc finansowa i medyczna dla rodzin dotkniętych niepełnosprawnością – chodzi o poruszenie tematu ciężkiej pracy kobiet wykonujących obowiązek opieki nad swoimi bliskimi dotkniętymi niepełnosprawnością (często z poświęceniem życia prywatnego), zwrócenie uwagi na sytuację dzieci niepełnosprawnych w kontekście nowej reformy edukacji, sytuacja materialna rodzin.
5. Bezzwłoczne wdrożenie i stosowanie konwencji antyprzemocowej i ochrona ofiar przemocy domowej – usprawnianie prawa w zakresie ochrony ofiar i karania sprawców przemocy domowej, egzekwowanie istniejących przepisów, pomoc psychologiczna dla ofiar przemocy.
6. Przestrzeń miejska dostosowana do potrzeb rodziców i dzieci – likwidacja barier architektonicznych, miejsca rozrywkowo-kulturalne dostosowane do potrzeb matek i dzieci, ogólnodostępne przewijaki, nowe i ogrodzone place zabaw, darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej dla dzieci uczących się, refundacja doradztwa laktacyjnego, przyjemnych i higienicznych miejsc do karmienia piersią, budowanie świadomości społecznej polegającej na szanowaniu dziecka w przestrzeni publicznej (dziecko ma prawo płakać, okazywać emocje itd.).
7. Macierzyństwo z wyboru – rzetelna edukacja seksualna w szkołach, walka ze stygmatyzacją kobiet, które nie chcą mieć dzieci lub nie mogą, wsparcie dla kobiet, które chciałyby mieć dzieci, a nie mogą, walka ze stygmatyzacją kobiet, które chcą oddać dzieci do adopcji lub do okna życia, dostęp i refundowanie zabiegu in vitro, dostęp do antykoncepcji, w tym awaryjnej, wsparcie psychologiczne dla kobiet w ciąży, po porodzie oraz w przypadku utraty ciąży, dostęp do badań prenatalnych, zniesienie klauzuli sumienia, podział urlopu rodzicielskiego według uznania rodziców, realna pomoc w wsparcie (np. asystentów rodziny) rodzinom dotkniętym ubóstwem.
Komentarze do artykułu: Dziewuchy maszerują dla matek
Nasi internauci napisali 0 komentarzy