Na uroczystość "Diamentów" przybyły m.in delegacje z Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, instytucji i przedstawiciele lokalnego biznesu oraz wiele innych osób zaangażowanych w działalność WTZ i jego sympatycy.

„Diamenty” dały czadu. WTZ ma 25 lat Życie Pabianic

Część oficjalną gali poprowadziła Agnieszka Jaksa, kierowniczka placówki. 

- Dziś co drugie moje słowo to będzie „PIĘKNO”. Ono nie musi świecić – zapewniała. - Często jest tak, że jesteśmy kuszeni naszym mózgiem, żeby powierzchownie ocenić człowieka, jak wygląda, jak się zachowuje. Tak naprawdę piękno każdy z nas ma. Być może osoby z niepełnosprawnością nie wyglądają za pięknie, choć mam zupełnie inne zdanie.

Po głównej przemowie nadszedł moment na podziękowania i życzenia dalszych sukcesów dla WTZ. Ich końca nie było widać. Na ręce Agnieszki Jaksy kwiaty i upominki złożyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Władysław Skwarka, dyrektor PFRON, Katarzyna Cegiełka, dyrektorka Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej oraz mł.insp. Michał Kaliszewski, zastępca komendanta powiatowego policji w Pabianicach.

- Warsztat Terapii Zajęciowej to bardzo ważny element w naszym mieście. Wiemy, że to co tam się dzieje, to rzeczy wielkie i piękne – mówiła wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska. - Życzę Wam wszystkim, żeby to dobro kwitło w waszych sercach i żebyście nie szczędzili go innym ludziom.

„Diamenty” dały czadu. 25-lat WTZ w Pabianicach 

Po oficjalnej części zebrani na widowni obejrzeli poruszający koncert z przesłaniem pt. „Pięknie żyć” przygotowany przez podopiecznych WTZ i ich opiekunów.

„Diamenty” dały czadu. WTZ ma 25 lat Życie Pabianic 

Występy taneczne i wokalne były przeplecione zabawnymi filmikami nagranymi podczas zajęć w pracowniach terapeutycznych.Odbyła się też premiera teledysku „Dla nas też świeci słońce”. Zwieńczeniem koncertu była „diamentowa" wystawa oraz aukcja prac, a na deser ogromny tort.

Jubileusz WTZ w Pabianicach 

Czym jest Warsztat Terapii Zajęciowej?

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Miejskim Centrum Pomocy Społecznej to placówka dzienna, która powstała 12 lutego 1996 roku. Jego pierwsza siedziba znajdowała się na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbe, a pierwszą kierowniczką była Barbara Harasym. Jej następczynią była Marzena Berner. Dziś dowodzi tam Agnieszka Jaksa.

Po kilku przeprowadzkach WTZ „osiadł” w wydzielonych pomieszczeniach Pabianickiego Centrum Medycznego, przystosowanych w pełni do rehabilitacji 40 uczestników. 

- Tylu ich obecnie mamy. Jest możliwość zwiększenia tej liczby. 15 osób czeka, by do nas dołączyć – powiedziała Agnieszka Jaksa.

Warunkiem korzystania z placówki jest orzeczenie stopnia niepełnosprawności oraz skierowanie do terapii zajęciowej. Warsztaty odbywają się pod okiem terapeutów od poniedziałku do piątku, w pięcioosobowych grupach. Do dyspozycji "diamentów" jest kilka pracowni, m.in. krawiecka, komputerowa, makram, artystyczna, gospodarstwa domowego, stolarska lub rozwoju społeczno-zawodowego. Ponadto placówka prowadzi np. zajęcia ruchowe, muzyczne i zajęcia z psychologiem.

- Poprzez rehabilitację nasi uczestnicy rozwijają osobowość, zwiększają poczucie własnej wartości, nabywają nowe umiejętności i przystosowują się do życia codziennego – podkreśliła urzędująca kierowniczka WTZ.

Grupy schorzeń dominujące wśród uczestników to upośledzenie umysłowe, zespół Downa i dziecięce porażenie mózgowe. Dodatkowo występują u nich schorzenia współistniejące, takie jak epilepsja, zaburzenia psychiatryczne i psychologiczne, wady mowy, wzroku, słuchu, serca i postawy.